PODPOWIEDZI:

Cryorig H5 - Test Chłodzenia CPU

Cryorig H5 jest chłodzeniem nietypowym. Ta jednowieżowa konstrukcja zrobiła na mnie dobre wrażenie i przed testami miałem nadzieję, że wyniki z testów praktycznych nie zepsują naszej dobrej znajomości na początku.

Cryorig H5

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Świetne wykonanie
  • Pełna kompatybilność z RAM i PCI-E
  • Solidne mocowanie
  • Szeroka zgodność z podstawkami AMD i Intel
  • Możliwość współpracy z wentylatorami 120 i 140mm oversized o profilu wysokości 13 i 25mm
  • Bogate wyposażenie
  • Wysokość nie przekraczająca 160mm
WADY
  • Utrudniony montaż przez zbyt sztywne sprężyny
  • Przeciętne wyniki wydajnościowe
  • Przeciętna kultura pracy

W opakowaniu

Poza samym chłodzeniem oraz zestawami do montażu na podstawkach AMD i Intel (chłodzenie zgodne jest z następującymi podstawkami: AM2/AM2+, AM3/AM3+, FM1, FM2/FM2+, Intel LGA 2011, 1366, 1150, 1155, 775), w zestawie mamy również pastę termoprzewodzącą w strzykawce oraz dodatkowo - wacik nasączony alkoholem, czego nie spotkałem u żadnego innego producenta do tej pory, oraz kartę do rejestracji produktu.

Kliknij aby powiększyć

Po wyjęciu z pudełka

Naszym oczom ukazuje się jednowieżowe chłodzenie z 38 finami oraz nisko-profilowym (o profilu 13mm) wentylatorem typu oversized.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Widać od razu, że wentylator posiada system antywibracyjny. Charakterystycznym elementem samego radiatora są dodatkowo wykonane z tworzywa zakończenia i rozpoczęcia finów. Podstawa jest niklowana i nie jest polerowana - warto o tym pamiętać przy nakładaniu pasty termoprzewodzącej. Cztery 6mm rurki cieplne pomagają w odprowadzeniu ciepła do wieży.

Kliknij aby powiększyć

Kolejnym elementem rzucającym się w oczy są dwa otwory przechodzące przez całą wieżę. Służą one do instalacji chłodzenia. Element jest ten również nietypowy, bo takiego sposobu montażu nie spotkałem w żadnym innym jednowieżowym chłodzeniu procesora.

Kliknij aby powiększyć

Rzeźba finów również jest nietypowa. Na froncie przypomina trochę plater miodu, ale z tyłu finy już są proste.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

 

Parametry techniczne

Specyfikacja Cryorig H5
Wymiary (LxWxH)98x143x160 [mm]
Waga (z wentylatorem)853 [g]
Ciepłowody4x 6mm miedziane/niklowane
Podstawamiedziana - niklowana, nie polerowana
Finy38 sztuk, aluminiowe
Wymiary wentylatora (LxWxH)140x140x13 [mm] oversized
Prędkość obrotowa700 - 1300 RPM z PWM
Przepływ powietrza 65 CFM
Kompatybilność

Intel: 2011/1366/1150/1155/775

AMD: AM2/2+ AM3/3+ FM1/2/2+

Instalacja

Ta do najprostszych nie należy. Nie ma tu co prawda innego systemu, jak w innych chłodzeniach konkurencji, ale należy bardzo mocno zwrócić uwagę na śruby. Sprężyny są bardzo sztywne i aby bez szkód dla pozostałych elementów (płyty lub procesora) zainstalować to chłodzenie, najpierw delikatnie trzeba chwycić śrubkę z jednej strony, potem złapać drugą stronę i dopiero dokręcać cooler do backplate - pamiętając oczywiście o tym, aby robić to stopniowo raz jedna, raz druga strona.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

 

Kompatybilność

Tutaj nie mam żadnych uwag. Chłodzenie Cryorig H5 posiada na stocku jeden nisko-profilowy wentylator i co wyraźnie widać na mojej recenzji video, jest pełna kompatybilność z pamięcią RAM. Nie mamy tutaj żadnego ograniczenia. Ciaśniej natomiast zrobi się, jak zainstalujemy na froncie wentylator o klasycznym profilu wysokości 25mm.

Kliknij aby powiększyć

 

Nie stwierdziłem również żadnych problemów z kompatybilnością z pierwszym slotem PCI-E. Jesteśmy w stanie korzystając z tego chłodzenia zainstalować tutaj również karty graficzne, posiadające backplate. Spinki umożliwiające montaż wentylatorów nie wystają znacznie poza obrys samego chłodzenia.

Na tym etapie warto również wspomnieć o wymiarach i wadze coolera. Cryorig H5 posiada wysokość 160mm, dzięki czemu jest kompatybilne ze zdecydowaną większością obudów typu midiTower na rynku. Jego waga wraz z wentylatorem to 853g (z wentylatorem). Jest to już masa odczuwalna, ale nie sądzę aby miała wywołać większe problemy wraz z dłuższym jego użytkowaniem (mam tu na myśli odkształcenia na płycie główniej).

Kliknij aby powiększyć

Możliwości konfiguracji wentylatorów

Producent wraz z chłodzeniem dostarcza jeden 140mm wentylator o profilu wysokości 13mm, i jest to wentylator typu oversized. W zestawie mamy również klipy umożliwiające instalację wentylatorów o profilu 25mm. W efekcie H5 od Cryorig pozwala na instalację wentylatorów 120mm o profilu 13 oraz 25mm i wentylatorów 140mm oversized 13 i 25mm. Niestety ale kompatybilności z wentylatorami 140mm z klasyczną kwadratową ramką nie ma.

Cryorig H5 w praktyce

Testy chłodzenia przeprowadziłem przy otwartej obudowie bez dodatkowej wentylacji z jej strony, tak jak w poprzednich testach, aby wykluczyć wpływ samej obudowy na ostateczne wyniki. Procesor użyty w teście obciążany był programem Overdrive, a odczyty temperatur dokonane zostały z programu HWMonitor. Pomiary sonometrem ciśnienia akustycznego przeprowadziłem z odległości 30cm od chłodzenia sonometrem Voltcraft SL-100.

Kliknij aby powiększyć

Wyniki testów:

 

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Chłodzenie ze stockowym wentylatorem pozostaje relatywnie ciche w spoczynku, niestety głośno zaczyna się robić pod obciążeniem. Temperatury są na zadowalającym poziomie. Możecie powiedzieć, że te 72 stopnie to dużo. Tak, zgodzę się z tym, ale pamiętajcie z jaką grzałką mamy do czynienia to raz, a dwa zainstalowany jest tutaj wentylator nisko-profilowy i na przykład w porównaniu do konstrukcji XF140, która posiada takie same prędkości obrotowe i wymiary, przepływ powietrza jest niższy o aż 11 CFMów. W efekcie taki wentylator jest mniej wydajny jak pełno-profilowe konstrukcje.

Be Quiet! Dark Rock 3 - test praktyczny chłodzenia procesora

 

Po zainstalowaniu w trybie Push/Pull drugiego wentylatora z tyłu wieży (XF140), robi się znacznie głośniej zwłaszcza w spoczynku, ale i chłodnieje. Pomiary sonometrem z wykorzystaniem dwóch wentylatorów wskazywały wartości pod obciążeniem przekraczające nawet momentami 50dBi, tymczasem temperatura spadła tylko o 2 stopnie i pod pełnym obciążeniem po 30min testu ta wynosiła równo 70 stopni.

Podczas codziennego użytkowania chłodzenie sprawdza się lepiej, a to przede wszystkim dlatego, że nie ma ani gry, ani programu, który non stop obciążałby CPU na 100%. Są oczywiście wyjątki jak np. obliczenia rozproszone (chociażby na kliencie BOINC), ale nie oszukujmy się, ile osób wspiera takie inicjatywy?

Kilka słów na koniec

Chłodzenie Cryorig H5 jest bez wątpienia nietuzinkowe. Różni się od tego co ma do zaoferowania konkurencja przede wszystkim pod względem wizualnym, ale nie tylko. Na przykład takiego sposobu instalacji na chłodzeniach jednowieżowych jeszcze nie spotkałem.

W praktyce jest relatywnie ciche w spoczynku, a średnie wyniki uzyskuje pod obciążeniem, o ile nie użyjemy dodatkowych wentylatorów.

Największymi zaletami chłodzenia są: wykonanie, pełna kompatybilność z pamięcią RAM oraz pierwszym slotem PCI-E, solidne mocowanie, kompatybilność z większością obudów midiTower, szeroka zgodność z podstawkami Intel/AMD, możliwość współpracy z wentylatorami 120mm i 140mm oversized zarówno niskoprofilowych jak i o wysokości 25mm. Warto też wspomnieć o bogatym wyposażeniu w akcesoria.

Moja ocena tego chłodzenia to 4, a na jej obniżenie wpływają przede wszystkim przeciętne wyniki temperaturowe i kultura pracy chłodzenia oraz po części za sztywne sprężyny, mogące utrudnić montaż osobom niedoświadczonym. 

 

Sprzęt do testów dostarczył sklep

PROLINE.PL

blog comments powered by Disqus
Cryorig H5 - Test Chłodzenia CPU