PODPOWIEDZI:

Be Quiet! Dark Rock 3 - Test Praktyczny Chłodzenia Procesora

Szukasz wydajnego i cichego chłodzenia? Be Quaiet! Dark Rock 3 to propozycja właśnie dla Ciebie! Ten rewelacyjnie wykonany cooler wprowadza kilka innowacji względem poprzedniej generacji. Czy jest warty właśnie Twojej uwagi? Zapraszamy na test.

be quiet! Dark Rock 3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Kultura pracy
  • Możliwość instalacji opcjonalnego wentylatora
  • Kompatybilne z pierwszym slotem PCI-E
  • Nie przekracza wysokości 160[mm]
  • Szeroka kompatybilność z podstawkami Intel i AMD
WADY
  • Instalacja mogłaby być prostsza
  • Tylko horyzontalna instalacja na socketach AMD
  • Przysłania pierwsze sloty pamięci RAM

Zawartość opakowania - akcesoria

Be Quiet! Dark Rock 3 fot1

Otwierając opakowanie z chłodzeniem naszym oczom ukazuje się bardzo dobrze zabezpieczony grubą pianką cooler z widocznym jedynie logo producenta.

Be Quiet! Dark Rock 3 fot10

Wewnątrz w osobnym szarym pudełku znajdziemy akcesoria, w skład których wchodzą elementy montażowe Intel oraz AMD, dodatkowe klipy pozwalające na montaż drugiego - opcjonalnego wentylatora - w trybie pracy push and pull, a także pasta termoprzewodząca w strzykawce.

Ranking coolerów

Be Quiet! Dark Rock 3 fot2

Wygląd i wykonanie

Chłodzenie Be Quiet! robi wrażenie nie tylko solidnego, ale i perfekcyjnie wykonanego - i takim jest w rzeczywistości. Podstawa jest idealnie wypolerowana tak, że bez trudu może posłużyć nam jako lusterko. Ten jednowieżowy tower posiada sześć 6mm ciepłowodów. Całość razem z finami i podstawą jest niklowana. Nawet niklowanie jest perfekcyjne i na chłodzeniu nie widać żadnych niedoróbek - ŻADNYCH!

Be Quiet! Dark Rock 3 fot7

Be Quiet! Dark Rock 3 fot6

Podstawa radiatora została dodatkowo wyposażona w dość sporych rozmiarów radiator pomocniczy, którego zadaniem jest pomóc w dodatkowym odprowadzeniu ciepła z podstawy chłodzenia.

Be Quiet! Dark Rock 3 fot11

Finy są solidne, niklowane, a nowością jest ich dodatkowe żłobienie w postaci niewielkich 'wgnieceń' na całej powierzchni. Rzeźba radiatora jest niesymetryczna. Dodatkowo po stronie aktywnej (tam, gdzie instalujemy stockowy wentylator) producent zainstalował dwa grube, ale wykonane z miękkiej gumy paski antywibracyjne, których zadaniem jest izolować ewentualne drgania wentylatora.

Polecane zestawy komputerowe >>>

Be Quiet! Dark Rock 3 fot8

Zwieńczeniem wieży jest aluminiowa płytka. Oczywiście jest również lakierowana na czarno. Zakończenia heatpipów są zamknięte estetycznymi czarnymi kapslami.

Be Quiet! Dark Rock 3 fot9

Wentylator Silent Wings i kolejne zmiany

Poza zmianami designu to właśnie wentylator jest najbardziej innowacyjnym elementem zestawu Dark Rock 3. Choć z wyglądu przypomina wcześniej stosowane konstrukcje, różnica tkwi w napędzie.

Be Quiet! Dark Rock 3 fot4

Producent - firma be quiet! - zastosowała sześciopolowy silnik do napędzenia łopat wentylatora. W dużym uproszczeniu można przyjąć że jest to 6, a nie 4 magnesy napędzające łopatki. Taka zmiana ma przynieść mniejsze wibracje, niższe zużycie energii, mniejsze napięcie startowe oraz cichszą pracę wentylatora. Są też niestety pewne komplikacje - w samplu testowym zastosowanie 6, a nie 4 pól powodowało złe odczyty prędkości obrotowej wentylatora przez system. Te były dokładnie zawyżane o 50%.

Be Quiet! Dark Rock 3 fot3

Kompatybilność z pamięciami i slotami PCI-E

Chłodzenie Be Quiet! wysokościowo nie przekracza magicznej granicy 160[mm], dzięki czemu zmieści się do większości obudów MidiTower. W zależności od platformy, możemy je zainstalować pionowo (Intel), lub tylko horyzontalnie (AMD) z wentylatorem na dole lub na górze chłodzenia.

Be Quiet! Dark Rock 3 fot12

W naszej platformie testowej (AMD) Dark Rock 3 ma pełną kompatybilność z pierwszym slotem PCI-E, nawet gdy wentylator jest umieszczony na dole chłodzenia.

Niestety pełnej kompatybilności nie ma z pamięcią RAM. W takim horyzontalnym położeniu wieży, zasłonięte są pierwsze dwa sloty DIMM. Wysokościowo zmieścimy tam bez trudu pełnowymiarowe pamięci, z takimi też radiatorami - te mają nawet nieco więcej miejsca.

Zalman Reserator 3 Max - test kompaktowego chłodzenia wodnego

Takie położenie ma swoje plusy, jak łatwy dostęp do wtyku 8PIN EPS, czy 4PIN od CPU, ale i minusy - chłodzenie zasysa już cieplejsze powietrze znad karty graficznej, co negatywnie odbija się na temperaturach procesora.

Parametry techniczne

alt text

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

Platforma testowaalt text

Sprzęt pomiarowyalt text

Metodyka

Testy chłodzenia odbywały się przy otwartej obudowie, celem wyeliminowania potencjału wentylacyjnego samej obudowy na wynik testu. Do obciążenia procesora wykorzystany został program OCCT. Test trwał 35minut, z czego 30 to ciągłe obciążanie, a 5 minut to okres bezczynności po zakończeniu obciążania. Temperatura w spoczynku została odczytana przed obciążaniem po około 15 minutach pracy komputera w spoczynku.

Be Quiet! Dark Rock 3 fot13

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystano termometr MICROLIFE NC100.

Procesor pracował na standardowych taktowaniach z włączonymi opcjami oszczędzania energii i wyłączonym zabezpieczeniem termicznym.

Prędkość obrotowa wentylatora była sterowana automatycznie.

Wyniki przedstawiają wartość delta - czyli po odliczeniu temperatury otoczenia.

Pomiar głośności został przeprowadzony z odległości 30cm sonometrem Voltcraft SL-100. Sonometr podczas pomiarów był umieszczony na statywie na wysokości chłodzenia. Głośność tła została wykonana przed pomiarami i wynosiła 34,2dBA.

Wyniki

Temperatury

alt text

alt text

Pomiar ciśnienia akustycznego

alt text

Podsumowanie

Be Quiet! Dark Rock 3 to chłodzenie wykonane perfekcyjnie. Zaraz obok coolerów Prolimatech to niewątpliwie najwyższa półka chłodzeń. Rock 3 wnosi kilka nowości, które w praktyce przekładają się na jeszcze większą ciszę i bardzo dobrą wydajność. Chłodzenie Be Quiet! to obecnie czołówka najcichszych coolerów w stawce - obecnie cichszymi są tylko chłodzenia Raijintek Nemesis oraz Be Quiet! Dark Rock PRO 2 - obydwie, to konstrukcje dwu-wieżowe o wyższym TDP. Pod względem temperatur już jest nieco gorzej i widać wyraźnie przewagę chłodzeń dwuwieżowych oraz kompaktowych układów wodnych, nadal jednak wyniki uzyskane przez chłodzenie Be Quiet! są dobre.

Dziękujemy firmie:

logo

Za dostarczenie sprzętu do testów

blog comments powered by Disqus
Be Quiet! Dark Rock 3 - Test Praktyczny Chłodzenia Procesora