Zawartość opakowania - akcesoria
Otwierając opakowanie z chłodzeniem naszym oczom ukazuje się bardzo dobrze zabezpieczony grubą pianką cooler z widocznym jedynie logo producenta.
Wewnątrz w osobnym szarym pudełku znajdziemy akcesoria, w skład których wchodzą elementy montażowe Intel oraz AMD, dodatkowe klipy pozwalające na montaż drugiego - opcjonalnego wentylatora - w trybie pracy push and pull, a także pasta termoprzewodząca w strzykawce.
Wygląd i wykonanie
Chłodzenie Be Quiet! robi wrażenie nie tylko solidnego, ale i perfekcyjnie wykonanego - i takim jest w rzeczywistości. Podstawa jest idealnie wypolerowana tak, że bez trudu może posłużyć nam jako lusterko. Ten jednowieżowy tower posiada sześć 6mm ciepłowodów. Całość razem z finami i podstawą jest niklowana. Nawet niklowanie jest perfekcyjne i na chłodzeniu nie widać żadnych niedoróbek - ŻADNYCH!
Podstawa radiatora została dodatkowo wyposażona w dość sporych rozmiarów radiator pomocniczy, którego zadaniem jest pomóc w dodatkowym odprowadzeniu ciepła z podstawy chłodzenia.
Finy są solidne, niklowane, a nowością jest ich dodatkowe żłobienie w postaci niewielkich 'wgnieceń' na całej powierzchni. Rzeźba radiatora jest niesymetryczna. Dodatkowo po stronie aktywnej (tam, gdzie instalujemy stockowy wentylator) producent zainstalował dwa grube, ale wykonane z miękkiej gumy paski antywibracyjne, których zadaniem jest izolować ewentualne drgania wentylatora.
Polecane zestawy komputerowe >>>
Zwieńczeniem wieży jest aluminiowa płytka. Oczywiście jest również lakierowana na czarno. Zakończenia heatpipów są zamknięte estetycznymi czarnymi kapslami.
Wentylator Silent Wings i kolejne zmiany
Poza zmianami designu to właśnie wentylator jest najbardziej innowacyjnym elementem zestawu Dark Rock 3. Choć z wyglądu przypomina wcześniej stosowane konstrukcje, różnica tkwi w napędzie.
Producent - firma be quiet! - zastosowała sześciopolowy silnik do napędzenia łopat wentylatora. W dużym uproszczeniu można przyjąć że jest to 6, a nie 4 magnesy napędzające łopatki. Taka zmiana ma przynieść mniejsze wibracje, niższe zużycie energii, mniejsze napięcie startowe oraz cichszą pracę wentylatora. Są też niestety pewne komplikacje - w samplu testowym zastosowanie 6, a nie 4 pól powodowało złe odczyty prędkości obrotowej wentylatora przez system. Te były dokładnie zawyżane o 50%.
Kompatybilność z pamięciami i slotami PCI-E
Chłodzenie Be Quiet! wysokościowo nie przekracza magicznej granicy 160[mm], dzięki czemu zmieści się do większości obudów MidiTower. W zależności od platformy, możemy je zainstalować pionowo (Intel), lub tylko horyzontalnie (AMD) z wentylatorem na dole lub na górze chłodzenia.
W naszej platformie testowej (AMD) Dark Rock 3 ma pełną kompatybilność z pierwszym slotem PCI-E, nawet gdy wentylator jest umieszczony na dole chłodzenia.
Niestety pełnej kompatybilności nie ma z pamięcią RAM. W takim horyzontalnym położeniu wieży, zasłonięte są pierwsze dwa sloty DIMM. Wysokościowo zmieścimy tam bez trudu pełnowymiarowe pamięci, z takimi też radiatorami - te mają nawet nieco więcej miejsca.
Zalman Reserator 3 Max - test kompaktowego chłodzenia wodnego
Takie położenie ma swoje plusy, jak łatwy dostęp do wtyku 8PIN EPS, czy 4PIN od CPU, ale i minusy - chłodzenie zasysa już cieplejsze powietrze znad karty graficznej, co negatywnie odbija się na temperaturach procesora.
Parametry techniczne
Platforma testowa i sprzęt pomiarowy
Platforma testowa
Sprzęt pomiarowy
Metodyka
Testy chłodzenia odbywały się przy otwartej obudowie, celem wyeliminowania potencjału wentylacyjnego samej obudowy na wynik testu. Do obciążenia procesora wykorzystany został program OCCT. Test trwał 35minut, z czego 30 to ciągłe obciążanie, a 5 minut to okres bezczynności po zakończeniu obciążania. Temperatura w spoczynku została odczytana przed obciążaniem po około 15 minutach pracy komputera w spoczynku.
Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystano termometr MICROLIFE NC100.
Procesor pracował na standardowych taktowaniach z włączonymi opcjami oszczędzania energii i wyłączonym zabezpieczeniem termicznym.
Prędkość obrotowa wentylatora była sterowana automatycznie.
Wyniki przedstawiają wartość delta - czyli po odliczeniu temperatury otoczenia.
Pomiar głośności został przeprowadzony z odległości 30cm sonometrem Voltcraft SL-100. Sonometr podczas pomiarów był umieszczony na statywie na wysokości chłodzenia. Głośność tła została wykonana przed pomiarami i wynosiła 34,2dBA.
Wyniki
Temperatury
Pomiar ciśnienia akustycznego
Podsumowanie
Be Quiet! Dark Rock 3 to chłodzenie wykonane perfekcyjnie. Zaraz obok coolerów Prolimatech to niewątpliwie najwyższa półka chłodzeń. Rock 3 wnosi kilka nowości, które w praktyce przekładają się na jeszcze większą ciszę i bardzo dobrą wydajność. Chłodzenie Be Quiet! to obecnie czołówka najcichszych coolerów w stawce - obecnie cichszymi są tylko chłodzenia Raijintek Nemesis oraz Be Quiet! Dark Rock PRO 2 - obydwie, to konstrukcje dwu-wieżowe o wyższym TDP. Pod względem temperatur już jest nieco gorzej i widać wyraźnie przewagę chłodzeń dwuwieżowych oraz kompaktowych układów wodnych, nadal jednak wyniki uzyskane przez chłodzenie Be Quiet! są dobre.
Dziękujemy firmie:
Za dostarczenie sprzętu do testów