Ekonomiczne urządzenia wielofunkcyjne Ink Benefit
Testowane urządzenie wielofunkcyjne MFC-J200 należy do serii urządzeń Ink Benefit. Jak zapewnia producent, urządzenia te charakteryzują się przede wszystkim wysoką ekonomią druku.
Wkłady jakie są tu stosowane, to kartridże o zwiększonej pojemności. I tak na przykład czarny tusz do MFC-J200 - model LC-529XL-BK pozwala na wydrukowanie do 2400 stron A4 w zgodności z normą ISO/IEC 24711 - czyli przy 5% pokryciu czernią.
Tusze kolorowe, które znajdują się w osobnych zasobnikach, posiadają wydajność szacowaną na 1300 arkuszy.
Teoretycznie więc, wydrukowanie jednej strony A4 w mono będzie użytkownika kosztowało zaledwie 2gr (przy średniej cenie rynkowej wkładu LC-529XL-BK szacowanej na około 40zł).
Pamiętać jednak należy jeszcze o kilku aspektach. W koszty eksploatacji - czyli wydruk, należy wliczyć jeszcze papier oraz energię zużywaną przez urządzenie. Dodatkowo wyniki testów według normy ISO odnoszą się do 5% pokrycia, a w praktyce to często jest znacznie wyższe. Co za tym idzie, realne koszty druku są większe, a wydajność kartridży niższa niż ta podawana przez producenta.
Seria urządzeń Ink Benefit obecnie liczy sobie trzy urządzenia. Testowany model MFC-J200 to najwyższe z nich. Oprócz tego producent w swojej ofercie posiada jeszcze tańsze modele DCP-J105 (cena urządzenia wynosi około 400zł) oraz DCP-J100 (w cenie około 350zł).
Funkcje MFC-J200
Brother MFC-J200 to prawdziwy kombajn. Poza standardowymi funkcjami:
- drukarki
- skanera
- kopiarki
posiada również faks oraz możliwość bezpośredniego importu skanowanych obrazów np. do adresu e-mail.
Drukarka wyposażona jest w panel przycisków do obsługi urządzenia na jego froncie oraz jednoliniowy wyświetlacz LCD TFT.
Urządzenie posiada dwa automatyczne podajniki papieru. Jeden podajnik drukarki mieści się na dole MFC-J200 i mieści 100 arkuszy (odbiornik jest tuż nad nim i pozwala na odbiór do 50 arkuszy), oraz drugi - automatyczny podajnik kopiarki/skanera na 20 kartek A4.
Płaski skaner posiada rozdzielczość optyczną maksymalnie 1200x2400dpi i podobnie jak drukarka, obsługuje kartki A4. Maksymalna rozdzielczość druku to 11200x6000dpi.
Brother MFC-J200 posiada możliwość komunikacji z siecią zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo poprzez WiFi. MFC-J200 posiada kartę WiFi obsługującą standard IEEE802.11b.
Testy
Metodyka
Testy urządzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-J200 wykonaliśmy według naszej standardowej procedury testowej. Urządzenie komunikowało się z komputerem bezprzewodowo. Testy polegały na druku wielostronnicowego dokumentu o pokryciu 5% (zgodnie z normą ISO). Zmierzyliśmy czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony - drukarka była w stanie gotowości, a pomiar rozpoczął się od kliknięcia przycisku drukuj i trwał aż do zakończenia druku pierwszej strony dokumentu. Następnie kontynuowaliśmy pomiar odliczając 1 minutę i policzyliśmy ilość wydrukowanych kartek w tym czasie. Jeżeli z upływem minuty kartka była już drukowana - ta również była liczona. Wydruk odbywał się w jakości NORMALNEJ, nie roboczej.
Osobny pomiar przeprowadzony był do testu kopiarki. W tym czasie korzystaliśmy z podajnika automatycznego znajdującego się na górze urządzenia. Pomiar rozpoczynał się w momencie wciśnięcia przycisku MONO rozpoczynającego kopiowanie na urządzeniu, a zakończył się po wydrukowaniu gotowej strony.
Podczas trwania testów, do MFC-J200 podłączony był również watomierz LEDSystems 6907C i podczas druku dokonywane były odczyty zużycia mocy przez urządzenie podczas pracy.
Wyniki testów
Kopiowanie: Brother MFC-J200 potrzebował na skopiowanie jednego arkusza papieru w formacie A4 20,4 sekundy.
Drukowanie: tutaj oglądając video z pewnością zwróciliście uwagę na jeden element: długi czas oczekiwania na reakcję urządzenia. Problem ten jest powodowany przede wszystkim wolną komunikacją urządzenia z komputerem poprzez WiFi. W efekcie czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony był nawet dłuższy od czasu kopiowania dokumentu i wyniósł ~27sekund. Po jednej minucie MFC-J200 zdążył wydrukować zaledwie 6 stron! Wynik ten dość mocno mija się z tym, co podaje w specyfikacji producent (27stron w czerni i 10 w kolorze), nawet jeżeli wartości podawane przez producenta odnoszą się do druku w jakości roboczej i 'po kablu'.
Mobilne drukowanie: Brother PocketJet PJ-663 - test mobilnej drukarki A4
Pobór mocy: producent podaje w specyfikacji urządzenia 16W. I o ile wartości prędkości druku nie zgadzają się z tymi zapewnieniami kompletnie, tak tu sytuacja wygląda podobnie... tyle, że na korzyść produktu Brothera. Podczas testowego druku po WiFi urządzenie z sieci pobierało średnio około zaledwie 11W. Wartości dochodzące do 16 były wartościami maksymalnymi, podczas jednoczesnego skanowania/drukowania dokumentu oraz podczas druku plików o większej pojemności w kolorze (zdjęć).
Zarówno w stanie gotowości jak i czuwania, wartości poboru mocy przez MFC-J200 były poniżej progu pomiarowego watomierza (5W).
Domowy FotoLab
Urządzenia wielofunkcyjne coraz częściej są wykorzystywane również do druku zdjęć w domowym zaciszu. Oczywiście nie należy oczekiwać jakości rodem z FotoLabów, ale muszę przyznać, że jakość druku foto Brother MFC-J200 dobrze mnie zaskoczyła. Zarówno w jakości najwyższej jak i foto bez dodatkowego wzmocnienia barw, zdjęcia były kontrastowe i szczegółowe.
Oczywiście jakość wydrukowanych zdjęć jest gorsza jak w dedykowanych drukarkach, czy właśnie fotolabach: czerń nie jest tak głęboka, rozdzielczość druku jest niższa, przez co widoczne są pewne niedociągnięcia (pojawiają się jaśniejsze linie), ale do domowego albumu i druku w 10x15 zdjęcia te nadają się bardzo dobrze.
Jakość skanów
Testy skanowania były przeprowadzane w standardowej jakości 300dpi na dokumencie czarno-białym.
Zeskanowane dokumenty są bardzo czytelne, szczegóły dobrze oddane, linie tekstu proste, a krawędzie nie są poszarpane. Należy zwrócić uwagę na fakt, że podczas skanowania tabel i wykresów może pojawić się na gotowym dokumencie tęcza, powodowana przez odbicie od szyby skanera.
Podsumowanie
Brother MFC-J200 topowy przedstawiciel serii Ink Benefit zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Urządzenie posiada możliwość: drukowania, skanowania, kopiowania oraz faksowania dokumentów, a jakość gotowych dokumentów jest zadowalająca (również zdjęć). Dodatkowo największym atutem urządzenia jest niski koszt eksploatacji i, jak widzimy w naszej videorecenzji, odnosi się to zarówno do kosztów tuszu, jak i poboru mocy przez urządzenie.
MFC-J200 nie jest jednak całkowicie pozbawiony wad. Podczas połączenia WiFi czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony jest długi, a ilość drukowanych kartek w ciągu minuty nie zachwyca.
Urządzenie mimo automatycznego podajnika skanera nie posiada możliwości druku w automatycznym dupleksie.
Reasumując: Brother MFC-J200 to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, funkcyjne, dodatkowo niewielkie i proste w obsłudze (całkowicie spolszczone menu). Produkt ten nie jest pozbawiony wad, jednak moim zdaniem nie wpływają one znacząco na ogólną ocenę urządzenia. Brother MFC-J200 otrzymuje maksymalną ocenę oraz rekomendację naszego portalu.
![]() | ![]() |