PODPOWIEDZI:

FSP Hyper 500 - Test Zasilacza w Ograniczonym Budżecie

Zasilacz komputerowy bywa (i słusznie) nazywany sercem komputera. Wybierając PSU do swojego wymarzonego PC koniecznie trzeba zadbać, aby to serce służyło długo i bezawaryjnie. Czy FSP Hyper 500 sprosta takiemu zadaniu?

Fortron FSP500-60APN

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Aktywny filtr PFC
  • Jeden przewód z blisko osadzonymi złączami SATA
  • Pięcioletnia gwarancja
  • Relatywnie cichy
  • Wystarczająca ilość i długość wtyczek
WADY
  • Mała stabilność napięć
  • Grupowa regulacja napięć
  • Brak dodatkowych zabezpieczeń poza tymi wymaganymi
  • Niskiej jakości oplot

Unboxing

Zasilacz dotarł do testów wraz z podstawowym zestawem akcesoriów. W pudełku znalazłem kilka opasek zaciskowych oraz śrubki do instalacji zasilacza, no i oczywiście sam zasilacz.

FSP Hyper 500

(Kliknij by powiększyć)

Hands ON

Zasilacz, jak na produkt dysponujący mocą znamionową 500W, wydał mi się strasznie lekki. Kiedyś mówiono, że zasilacze kupuje się na wagę. Uważam, że coś w tym jest do dzisiaj.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Zasilacz FSP nie jest konstrukcją modularną, wszystkie przewody przylutowane są na stałe. Obudowa zasilacza wykonana jest z czarnego matowego metalu. Brak tu jakichkolwiek ozdobników, widoczne są jedynie naklejki z logo producenta i modelem. Na topie przyklejona jest naklejka, na której znajdziemy podstawowe informacje o zasilaczu, w tym tabliczkę znamionową testowanego modelu. Po przeciwnej stronie stalowy grill chroni 120mm wentylator.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Na froncie zasilacza zainstalowane zostało wejście do przewodu zasilającego oraz włącznik/wyłącznik zasilacza.

Zestawienie topowych zasilaczy >>>

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Wnętrze

Wnętrze zasilacza utrzymane jest w należytym porządku. Warto zaznaczyć, iż mimo, że mamy do czynienia z konstrukcją budżetową, producent zadbał o czarne matowe lakierowanie PCB.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Wentylator  to 120mm konstrukcja Yate Loon Electronics model D12SH-12.

wentylator ten zapewnia przepływ powietrza na poziomie 88CFM przy maksymalnej głośności 40dB, przy prędkości obrotowej do 2200RPM.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Etap filtracji na stronie pierwotnej zaczynają dwa kondensatory ceramiczne Y (niebieskie). Dalej już na laminacie widać bezpiecznik T6.3AL/230V, kondensator bezpieczeństwa uTx IEC60384-14II, cewka z rdzeniem ferrytowym oraz dwa kondensatory Y.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Kondensatory jakie zastosował producent w zasilaczu Hyper 500 to przede wszystkim produkty dwóch firm: CapXon oraz Teapo (na stronie wtórnej, certyfikowane do pracy w temperaturze do 105stopni Celsjusza).

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Za chłodzenie mosfetów odpowiadają dwa aluminiowe radiatory.

Za bezpieczeństwo odpowiada aktywny filtr PFC, zabezpieczenia OCP - wymagane normą ATX 12V (przed zbyt wysokim prądem), OVP - zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem, podobnie jak OCP również wymagane jest, aby zasilacz spełniał normę ATX12V oraz zabezpieczenie SCP - zabezpieczenie przeciwzwarciowe, wymagane dla każdego zasilacza. Za obsługę tych zabezpieczeń odpowiada układ PS229 R136H13A1F.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Producent oblicza sprawność zasilacza na powyżej 85%, jednak ta nie jest potwierdzona oficjalnym certyfikatem 80+, nie znalazłem również informacji, przy jakich parametrach pracy i w jakich warunkach  taka sprawność została uzyskana.

Czarna lista zasilaczy >>>

Dystrybucja napięć

FSP Hyper 500W posiada linię +5V o dopuszczalnej obciążalności 20A, linię +5V - 20A łączna sumaryczna dopuszczalna obciążalność to 120W. Jednostka dysponuje dwoma liniami +12V, każda po 25A (łącznie dopuszcza się obciążenie na poziomie 456W). Niestety regulacja napięć jest grupowa.

Przewody

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Wszystkie wiązki są oplecione, jednak nie na całej długości. Oplot jest rzadki, a przewody są dosyć sztywne. Jednostka FSP posiada jedno złącze 20+4PIN, 1x 4+4PIN EPS, 1x PCI-E 6+2x2, 8 złącz SATA, z czego jeden z przewodów ma złącza w niewielkiej odległości do siebie, co ułatwia w praktyczny sposób podpinanie dysków zainstalowanych jeden nad drugim w obudowie, 2x MOLEX na końcu którego znajduje się 1x FLOPPY.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Ich długość jest wystarczająca do standardowych obudów midiTower, dla przykładu przewód 8PIN EPS, z którym są najczęściej problemy, ma długość 63cm, co w zupełności wystarczyło, aby swobodnie nim zarządzać za trayem do instalacji płyty głównej.

FSP Hyper 500

(Kliknij aby powiększyć)

Niestety ale praktycznie wszystkie przewody posiadają dość daleko kończący się oplot, więc z pewnością nie jest to produkt dla osób, które chcą również szczególnie zadbać o estetykę w obudowie.

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

                       SprzętDostarczył

Procesor

AMD FX-8370E @4.7GHz

Chłodzenie procesora

CRYORIG R1

Pamięć RAM

GoodRam DDR3 CL9

1333MHz @1600MHz 8GB

DawidN20v2

Płyta główna

FATAL1TY 990FX KILLER

Karta graficzna

Sapphire Radeon R7 265X

Dysk

Seagate 120GB HDD

DawidN20v2

Zasilacz

 FSP Hyper 500

Obudowa

SilverStone Precison PS10

Monitor 

BENQ XL2420T

Metodyka

Praktyczne testy zasilacza zostały ograniczone do pomiarów stabilności napięć na liniach +12V (MOLEX, PCI-E przy karcie graficznej, 8PIN EPS), +5V na MOLEX oraz +3,3 na złączu 24PIN do płyty głównej. Pierwszego pomiaru dokonałem dla zestawu nieobciążanego przy średnim poborze mocy przez platformę na poziomie 65W, a drugiego pod realnym obciążeniem około 370W. Oczywiście z uwagi na ograniczoną sprawność jednostki taka moc nie była pobierana przez podzespoły.

Wyniki testów

Pomiar napięć

Kultura pracy

Zasilacz  dla jednostki nie obciążanej w istocie pozostaje praktycznie bezgłośny. W testowanym egzemplarzu również nie było problemu z piszczącymi cewkami. Pod obciążeniem wentylator Yate Loon Electronics był już słyszalny, jednak nie był głośniejszy od na przykład chłodzenia procesora, czy karty graficznej. Nie jest to jednak z pewnością jednostka dla miłujących ciszę.

Podsumowanie

Zasilacz komputerowy od FSP to jednostka, która realnie celuje w Klientów z mniej zasobnymi portfelami, w zamian oferując relatywnie adekwatne zalety. Hyper 500 jest dosyć cichy, posiada podstawowe zabezpieczenia nie licząc aktywnego filtrowania PFC, przewody są oplecione, ale oplot pozostawia nieco do życzenia, a ich ilość jak i długość są wystarczające. Producent najwyraźniej zdaje sobie doskonale sprawę z ograniczonych możliwości swojego produktu, dlatego na wyposażeniu Hyper 500 jest tylko jeden przewód z dwoma złączami 6+2PIN PCI-E. Niewątpliwą zaletą testowanego zasilacza jest również aż 5 letnia gwarancja na sprzęt, co nie jest niestety standardem w tej klasie sprzętu. Niestety Hyper 500 ma też sporo wad. Przede wszystkim wiązki są dość sztywne. Poza wymaganymi normą ATX12V zabezpieczeniami producent nie daje nic ponad to. Regulacja napięć jest grupowa, a i obecne dwie linie 12V nie mogą być zaliczone do najmocniejszych w swojej grupie. Niestety skoki napięć, przy relatywnie niskim obciążeniu są duże, co wyraźnie widać podczas pomiarów na żywym organizmie. Reasumując, moja ostateczna ocena tego zasilacza to solidne 3+.

FSP Hyper 500

blog comments powered by Disqus
FSP Hyper 500 - Test Zasilacza w Ograniczonym Budżecie