PODPOWIEDZI:

WD My Passport X - Sposób na Większy Dysk na Konsoli Xbox One

Właściciele konsol do gier często borykają się z problemem niewielkiej ilości dostępnej przestrzeni dyskowej. Niektóre produkcje potrafią ważyć naprawdę dużo, dla przykładu GTA V w wersji na Xbox One zajmuje przeszło 50 GB miejsca na dysku. Co w sytuacji, gdy na 500-gigabajtowym nośniku pamięci domyślnie instalowanym w PS4 czy wspomnianym już Xboxie One zabraknie miejsca?

WD My Passport X

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • wygląd
 • dobry stosunek cena/jakosć
 • działa z Xbox one
 • pojemność 2TB
 • przyspiesza wgrywanie się dużych gier
WADY
 • szkoda, że nie działa pod inne konsole
 • nie przyspiesza grania

Czy można zwiększyć powierzchnie dysków w PS4 lub Xbox One?

W przypadku Playstation 4 będziemy musieli niestety wymienić fabryczny dysk na nowy, przy okazji demontując obudowę i odkręcając metalowe elementy pod nią. Z kolei dziecko Microsoftu oferuje znacznie lepsze i wygodniejsze rozwiązanie.

WD My Passport X - Test

Inżynierzy giganta z Redmond pomyśleli, bowiem o tym, aby w konsoli Xbox One zintegrować port USB 3.0. Cóż mogło by być ich kilka, ale kiedy lubimy mieć na dysku dużo gier, bo odpalenie tytułów elektronicznej rozrywki na napędzie optycznym jest mało efektywne, to ten jeden port USB okazuje się być niedoceniony.

W przeciwieństwie do konsoli PS4, w Xbox One możemy do niego podpiąć dysk zewnętrzny. Musi on wspierać standard USB 3.0 i mieć przynajmniej 250 GB pojemności.

WD My Passport X - Test

W teorii zadziałać powinien każdy dysk, np. najpopularniejszy aktualnie wśród konsumentów Transcend StoreJet 25H3P. Wszakże tego typu produkty nigdy z Xbox One przetestowane nie były, dlatego też niektórzy producenci magnetyków postanowili załatać tę dziurę na rynku. 

  WD My Passport X - sposób na zwiększenie powierzchni dyskowej konsoli

  W ten właśnie sposób powstał Western Digital My Passport X, który jest przetestowany z konsolą Xbox One, dlatego też możemy być pewni, że z nią będzie działać. Producent deklaruje, że dzięki temu urządzeniu poszerzymy naszą pamięć aż o 2 TB, a to w praktyce ma przełożyć się na 50 gier, jeśli ich średni rozmiar wynosić będzie 36 GB. W każdym razie warte zanotowania jest to, iż dostajemy 4 razy większą ilość miejsca niż zapewnia producent konsoli.

  WD My Passport X - Test

  Dla największych fanów Microsoftu mamy też prostsze rozwiązanie – można po prostu wymienić swoją konsolę z dyskiem 500 GB, na wersję która ma przestrzeń powiększoną do 1 TB, chociaż nadal jest to mniej niż łącznie 2,5 TB z My Passport X. Warto jeszcze zaznaczyć, że opisywany dzisiaj dysk nie jest w jakiś specjalny sposób przystosowany do konsoli – producent podaje, że można go bezpiecznie używać również z komputerem osobistym. Znaczy się nie jednocześnie tu i tu - kiedy już użyjecie go z Xboxem, to nie możecie pod żadnym pozorem podpinać go do komputera, bowiem po ponownym wpięciu do konsoli zostaniemy poproszeni o wtórne sformatowanie powierzchni dyskowej.

  Jak działa dysk Western Digital?

  No dobra, to teraz przejdźmy do szczegółów. Czy używanie takiego dysku wpływa w jakiś sposób na wydajność konsoli, płynność jej pracy czy szybkość ładowania gier?

  WD My Passport X - Test

  Odpowiedź jest krótka: tak. Ale od początku. Uruchamiamy Xboxa, podpinamy Passporta do portu USB 3.0 Znajdującego się na lewej krawędzi konsoli.

  Po chwili naszym oczom ukaże się prośba o sformatowanie i nazwanie dysku. Ten proces zajmie naprawdę niewiele. Później można przejść do biblioteki gier, wybrać ustawienia tytułu, który chcemy przenieść, a właściwie językiem konsoli przesunąć na zewnętrzny nośnik, zatwierdzamy i… czekamy.

  WD My Passport X - Test

  To w sumie najgorsza część całego procesu, bowiem zajmuje dużo czasu. Przeniesienie Forzy 5 ważącej około 40 GB trwa blisko 45 minut, z kolei FIFA 15 zajmująca 15 GB przesunęła się w 3 razy krótszym czasie

  WD My Passport X - Test

  Dysk nie ma natomiast wpływu na sam czas włączania konsoli.Wpływa jednak często na wczytywanie danej gry lub poziomu czy zapisu. Największą różnicę widać w dużych grach, lecz generalnie rzecz biorąc są to różnice znikome.

  Przy grach, które wczytywać się za długo nie muszą wbudowany twardziel ma przewagę, bo omija proces przesyłania danych z dysku zewnętrznego przez USB do konsoli. Niemniej jednak w istocie czasami Passport X o kilka czy kilkanaście sekund potrafił wewnętrzny dysk wyprzedzić. Nie są to jednak takie różnice, który przynajmniej mnie przekonałyby pod tym względem do zakupu. Nie sądzę nawet by ten aspekt w tym kontekście był przez producenta rozpatrywany. 

  WD My Passport X - Test
  Dlatego też warto jeszcze raz zaznaczyć, że główną funkcją i zaletą tego urządzenia WD My Passport X jest możliwość rozszerzenia przestrzeni dyskowej konsoli Xbox One lub komputera PC, tak aby można było jednocześnie posiadać zainstalowanych dużo więcej gier niż przy oryginalnym dysku.

  WD My Passport X - Test

  Na koniec mogę jeszcze dodać, że urządzenie wygląda bardzo ładnie, ma elegancki design, a przewód USB dołączony do zestawu jest wystarczająco długi. Passport X ma także wyraźną diodę sygnalizującą działanie dysku. Nie ma więc się do czego przyczepić.

  WD My Passport X - Test

  Podsumowanie

  I to byłoby właściwie na tyle w tej recenzji. Jeżeli więc macie problem z pomieszczeniem swojej kolekcji gier na Xbox One, to warto zainteresować się dyskiem WD My Passport X, ponieważ kupując go macie gwarancję, iż z tą konsolą na 100% zadziała. Zapraszamy Was do sprawdzenia cen tego cacka z linku, który znajduje się poniżej.

  blog comments powered by Disqus
  WD My Passport X - Sposób na Większy Dysk na Konsoli Xbox One