PODPOWIEDZI:

Test Płyty Głównej - ASUS Z170 Pro Gaming

Dzisiaj przetestujemy dla was płytę główną przeznaczoną dla procesorów Intel Skylake. Mowa o modelu Asus Z170 Pro Gaming, która dostępna jest w cenie około 650 zł. Co oferuje? Tego dowiecie się z naszego filmu. Oglądajcie!

ASUS Z170 PRO GAMING

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość użytych podzespołów
  • Interesujący wygląd (Podświetlenie LED)
  • Szeroko kompatybilne złącze M.2
  • Port USB typ C
  • Port USB 3.1 gen. 2
  • Wsparcie dla 2-way SLI / 3-way CrossFireX
  • Niewygórowana cena
  • Przystępne UEFI (BIOS)
  • Możliwość sterowania płytą z poziomu systemu za pomocą AI Suite 3
WADY
  • Brak DualBios

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: - płytę główną w foli chroniącej przed wyładowaniami elektrycznymi - mostek dla połączenia kart w Nvidia SLI - 4 przewody SATA - Maskownica portów Q-shield - śrubki - Opaski na przewody, które pozwolą je rozróżnić Oraz manual.

Dla kogo?

Płyta ASUS Z170 Pro Gaming charakteryzuję się przede wszystkim gniazdem LGA 1151 przeznaczonym dla procesorów Intel Skylake, a także wparciem dla pamięci DDR4 do częstotliwości taktowania 3400 MHz w trybie OC. Jeżeli szukacie MOBO do innych gniazd, to przejrzyjcie przy okazji nasze rankingi najlepszych płyt głównych.

ASUS Z170 Pro Gaming ►

Elementy i cechy 170 Pro Gaming

Na płycie znajdziemy sekcję zasilania z wysokiej jakości kondensatorami, która sterowana jest za pomocą regulatora napięcia DIGI+, ma on zapewnić stabilnie zasilanie i działanie procesora. Obok socketu 1151 umieszczono 4 sloty RAM DDR4, poniżej znajdziemy po 3 sloty PCI-e X1 oraz X16, wszystkie w wersji 3.0. Po prawej stronie umieszczono złącze USB 3.1 gen. 1 dla panelu przedniego, natomiast pod nim 6 złączy SATA III, złącze SATA Express zgodne z 2 gniazdami SATA 6 Gbps, a także port M.2 pracujący w trybie PCIe x4 z prędkością 32 GB/s i obsługujący dyski o rozmiarach 42, 60, 80 oraz 110 mm.

Na mobo znajduje się jeszcze układ audio ALC 1150 i SupremeFX z podświetleniem LED, które może pracować w trybie stałym, płynącym lub pulsującym. Ten układ zawiera w sobie m.in. wzmacniacz słuchawkowy o impedancji 300 Ohmów oraz wysokiej jakości japońskie kondensatory firmy Nichicon. Podobne oświetlenie znajdziemy przy nazwie modelu. Z170 Pro Gaming wyposażono także w gigabitowy Ethernet firmy Intel z technologią LanGuard, która gwarantuje prawie 2-krotnie wyższą tolerancję na elektryczność statyczną i 2,5-krotnie lepszą ochroną przed przeprzepięciami do 15 kV. Port wspiera także rozwiązanie GameFirst III, które nadaje priorytet interesującym nas pakietom, np. grom, dzięki czemu to one mają przydzieloną większą część pasma sieciowego. Na panelu tylnym, co dziwne znajdziemy jeszcze gniazdo PS/2 do podłączenia starego typu myszek lub klawiatur, któremu towarzyszą dwa porty USB 2.0. Poniżej znajdziemy aż cztery wyjścia wideo dla wbudowanego w procesor iGPU: DisplayPort, HDMI, DVI oraz VGA. Poniżej do dyspozycji użytkownika oddano 4 porty USB 3.1 gen. 1, 1 port USB typu C oraz 1 USB 3.1 gen.2 pracujące z prędkością nawet do 10 Gb/s. Karta dźwiękowa, oprócz złączy analogowych, dysponuje także wyjściem optycznym.

Dodatkowe funkcje: PRO Clock, Crashfree bios 3, EZ Flash 3, RamCache

Jednym z ważniejszych aspektów tej płyty jest technologia PRO Clock. Współpracuje ona z chipami DIGI+ VRM oraz TurboV Processing Unit i wyspecjalizowanym generatorem zegara bazowego, czyli BCLK, który zadebiutował wraz z procesorami Intel Skylake. To rozwiązanie zapewnia nową, bardzo efektywną metodę podwyższania wydajności. Zdaniem producenta każdy bez problemu powinien podkręcić swój procesor nawet o 30% w stosunku do bazowej częstotliwości taktowania, w zależności od możliwości danej sztuki oraz chłodzenia.

Warto jeszcze wspomnieć o kilku innych elementach. Crashfree BIOS 3 to narzędzie, które pozwoli laikom przywrócić komputer do pracy bez pomocy specjalistów, nawet gdy uszkodzony jest BIOS i komputer się nie uruchamia, z kolei EZ Flash 3 pozwoli bezpiecznie i szybko zaktualizować BIOS przez Internet. Entuzjaści gier docenią za to rozwiązanie RAMCache, dzięki któremu komputer stworzy pamięć cache dla urządzenia magazynującego, na którym zainstalowane są gry. Sprawi to, że będą się one uruchamiać niezwykle szybko.

ASUS GTX 970 TURBO OC + FAR CRY PRIMAL ►

ASUS UEFI - dokładny opis

Podsumowanie

ASUS Z170 Pro Gaming to płyta główna godna polecenia osobom, które chcą zbudować swój zestaw opierając go o platformę Intel Skylake. Na plus należy zaliczyć ładny wygląd, który podkreślają aktywne diody prezentujące się świetnie szczególnie w obudowach z oknem, ale przede wszystkim obecność portów M.2 z szeroką kompatybilnością, dostępność gniazd USB typu C i USB 3.1 gen. 2, a także wsparcie dla 2-way SLI lub 3-way CrossFireX.

Na tle konkurencji cena tej płyty również nie jest wygórowana. Dla graczy ten sprzęt nadaje się zatem idealnie i każdy, kto dużo gra doceni na pewno specjalne oprogramowanie, które zapewni najniższe opóźnienia, a amatorom pokręcenia lub monitorowania pracy systemu na pewno spodoba się rozbudowane narzędzie AI Suite 3, dzięki któremu będziemy mogli unikać wizyt w UEFI.

blog comments powered by Disqus
Test Płyty Głównej - ASUS Z170 Pro Gaming