PODPOWIEDZI:

Epson Stylus SX515W

Epson Stylus SX515W to najtańsze urządzenie wielofunkcyjne, z obsługą sieci Ethernet oraz Wifi, w ofercie producenta. Zobaczmy więc jak ta drukarka wypadła podczas naszych testów.

Epson Stylus SX410

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • funkcje kopiowania/skanowania/faksowania
  • czytniki kart pamięci
  • ciekawa funkcja Epson Easy Photo Fix
WADY
  • przeciętna jakość drukowanych fotografii
  • wątpliwa wytrzymałość obudowy
  • głośna praca

Wygląd

Drukarka, z wyglądu łudząco przypomina uboższy model Stylus SX 410 i tak samo jak on posiada zwartą kompaktową obudowę w kolorze czarnym. Lekko chropowata powierzchnia górnej obudowy minimalizuje efekt odciśniętych palców i nie brudzi się tak jak w przypadku całkowicie błyszczącego plastiku. Spasowanie obudowy nie budzi zastrzeżeń. Plastiki jednak są bardzo odchudzone, pewnie z racji obniżenia kosztów produkcji, przez co sprawiają wrażenie jakby miały się połamać. W porównaniu do wspomnianego juz modelu SX410 w środku drukarki, mechanizmach, nie zauważymy żadnych różnic. Średniej jakości wyświetlacz o przekątnej ponad 6cm pozwala na dokonywanie zmian w ustawieniach, np. kopiowania czy skanowania. Można regulować kąt jego odchylenia mniej więcej od 0 do jakichś 60 stopni. Maksymalne wymiary testowanego urządzenia to (szer. x głęb. x wys.) 450 x 342 x 182 mm, a waga wynosi około 6,1kg

Epson Stylus SX515W

Parametry

Producent deklaruje, że testowany model drukuje w czerni i kolorze z prędkością do 36 stron na minutę. Rozdzielczość zoptymalizowana druku wynosi maksymalnie 5760 x 1440 dpi. Z naszych obserwacji wynika wydruk pierwszej strony od momentu włączenia drukarki zajmuje niecałe 30 sekund. Czas wydruku pierwszej strony podczas gdy urządzenie znajduje się w trybie gotowości spada do 8 sekund. Dziesięć pierwszych stron, zapisanych jedynie tekstem, w formacie A4, Epson Stylus SX515W wydrukował po 45 sekundach, co jest dobrym wynikiem. Urządzenie pozwala na wydruk fotograficzny, sprawdziliśmy jak się to ma w praktyce. Przykładowo na zdjęcie w formacie 10x15cm w najlepszej jakości poczekamy 118 sekund, podczas gdy fotkę w formacie 13x18cm Epson Stylus SX515W drukuje w czasie 154 sekund. Warto zaznaczyć, że są to przyzwoite wyniki, w przeciwieństwie do swojego ubogiego brata. Jakość w trybie fotograficznym niestety nie została poprawiona i nie zachwyca. Widoczne są słabo odwzorowane kolory. Na testowanym modelu nie uzyskamy ładnie błyszczących zdjęć jak to ma miejsce choćby w przypadku Epsona Stylus Photo PX810FW, którego mieliśmy przyjemność już testować. Urządzenie posiada funkcję kopiowania oraz skanowania, która przyda sie w domu jak i biurze. Rozdzielczość skanera wzrosła i wynosi 2400dpi. Przykładowy czas kopiowania przeciętnej strony tekstu z elementami graficznymi w kolorze wynosi ok. 17 sekund. Kopiowanie tej samej strony w trybie czarnobiałym zajmuje 9 sekund.

Eksploatacja

W testowanym modelu zainstalowane są, identyczne jak w przypadku modelu Stylus SX410, 4 pojemniki z tuszem w kolorach: czarny, cyjan, magenta oraz żółty. Ponieważ urządzenie korzysta z odrębnych pojemników na atrament, w wypadku wyczerpania jednego koloru nie trzeba kupować całego zestawu, wystarczy wymienić jeden konkretny zużyty pojemnik. Koszt jednego tuszu, którego pojemność wynosi 7,4ml, kształtuje się w okolicy 45-50zł. Za komplet przyjdzie nam zapłacić więc około 200zł. Jak w wielu obecnie modelach firmy Epson, istnieje możliwość zakupu tuszy w tzw. Multipack'u, zawierającym komplet pojemników z atramentem. Średni koszt takiego zestawu to 156zł. Tak czy inaczej, koszt wydruku pojedynczej strony czy zdjęcia nie należy do najniższych.

Epson Stylus SX515W

Wyposażenie

Epson Stylus SX515W, to najtańsze urządzenie wielofunkcyjne z obsługa sieci Ethernet oraz WiFi oferowane przez japońskiego producenta. Prócz tego znajdziemy w nim również port USB. Epson Stylus SX515W nie powala wyposażeniem. Poza wspomnianą obsługa sieci Ethernet oraz Wifi, posiada te same funkcje, które znaleźć można w tańszym modelu SX410. I tak samo jak u poprzednika, podajnik w tym modelu nie jest w żaden sposób osłonięty, przez co papier do niego włożony narażony jest na zakurzenie lub ubrudzenie. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie krytej szuflady. Ta jednak została zastąpiona mniej praktycznym podajnikiem ładowanym od góry z tyłu drukarki. Testowany model został wyposażony w czytniki kart pamięci, m.in. xD/SD/MS Pro/CF oraz port PictBridge pozwalający na połączenie z aparatem fotograficznym i wydruk zdjęć bez konieczności pośrednictwa komputera. Wyświetlacz o przekątnej nieco przekraczającej 6cm pozwala m.in. na zarządzanie opcjami drukowania zdjęć bezpośrednio z karty pamięci czy na zmianę ustawień kopiowania. Epson Stylus SX515W ma możliwość skanowania dokumentów do komputera, pliku PDF oraz gotowego do wysłania mailem. Wbudowana opcja kopiowania zdjęć pozwala wybrać rodzaj papieru fotograficznego, jakość oraz format kopii. Dodatkowo dzięki funkcji Epson Easy Photo Fix możemy przywrócić kolor, usunąć kurz i skorygować światło podczas skanowania starych, wyblakłych zdjęć.

Epson Stylus SX515W

Oprogramowanie

Razem z urządzeniem otrzymujemy płytę ze sterownikami oraz dodatkowym oprogramowaniem. Nie jest ono specjalnie bogate, gdyż z bardziej przydatnych programów znajdziemy tylko: - ABBYY Fine Reader pozwalający zeskanować dokument a następnie przekształcić tekst na dane możliwe do edycji. - Epson Easy Photo Print, umożliwiający rozplanować oraz wydrukować fotografie w różnych formatach papieru. - Epson Web-To-Page, dzięki temu programowi wydrukujemy całą stronę www, która zostanie zmniejszona i dopasowana do formatu papieru.

Praca

Epson Stylus SX515W pracuje stosunkowo głośno. Wyraźnie da się słyszeć odgłos pracującego mechanizmu oraz strzelającego przy poborze papieru podajnika, który jest po prostu głośny. Obsługa podajników, klapek, wyświetlacza jest intuicyjna i nie sprawia problemów, lecz należy być ostrożnym w obchodzeniu się z wystającymi tacami odbiornika. Łatwo mogą się połamać z powodu uderzenia czy położenia przypadkiem czegoś na powierzchni tacy. Wynika to z grubości i jakości, zastosowanego plastiku. Instalacja sterowników oraz oprogramowania nie nastręcza żadnych kłopotów i każdy powinien sobie z tym poradzić. Instalator urządzenia jest w języku polskim. Pierwszy raz włączając urządzenie pomyślałem, że znowu nie zobaczę na wyświetlaczu komunikatów oraz menu w języku polskim. Na szczęście się pomyliłem. Dlatego tez można przypuszczać, że każdy poradzi sobie bez problemu z obsługą tego urządzenia.

Podsumowanie

Podsumowując, Epson Stylus SX515W to bardzo proste urządzenie wielofunkcyjne, które ze względu na obsługę sieci Ethernet oraz Wifi za kwotę około 579zł (cena wg strony Epsona) znajdzie wielu nabywców wśród użytkowników domowych.

blog comments powered by Disqus