PODPOWIEDZI:

Sony Xperia X Compact - Recenzja Najmniejszego Smartfona Sony

Seria Compact była zawsze pomniejszoną wersją aktualnego flagowca, tak był od modelu Z1 compact. Niestety im wyniki finansowe są lepsze tym smartfony Sony gorsze. Sony Xperia X Compact niestety ani nie flagowiec, ani nie telefon compact i na dodatek kosztuje furmanke złota, ale do rzeczy…

Sony Xperia X Compact

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobre Wykonanie
  • Kompaktowe rozmiary
  • Głośniki stereo
  • Bateria
  • Szkło 2,5D
WADY
  • Cena
  • Dość gruba
  • Problemy z aparatem

Wygląd

Sony Xperia X wykonana jest w całości z plastiku. Wersja biała, którą testujemy, charakteryzuje się wysokim połyskiem. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to gabaryty smartfona. Niestety, Xperia X Compact jest dość gruba, pękata. Kształt nie urzeka, choć plusem są na pewno zaokrąglone krawędzie, dzięki którym smartfon pewnie trzyma się w ręku.

Kupujesz budżetowy smartfon? Zobacz ten poradnik! >>>

sony xperia x compact recenzja

Większość klawiszy umieszczono na prawej krawędzi urządzenia, znajdziemy tam przyciski włącz/wyłącz; zablokuj/odblokuj zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych; klawisz ciszej/głośniej oraz spustowy aparatu.Po lewej stronie znalazła się tacka na kartę SIM oraz SD do 256 GB.

sony xperia x compact recenzja 2

Warto wspomnieć o wejściu na kabel USB typu C mieszczącym się na dole smartfona. Na froncie z kolei ekran o przekątnej 4,6” i rozdzielczości 720p. wykonany w technologii IPS, podobnie jak z tyłu, z przodu zastosowano zabieg z zaokrąglonymi krawędziami – mam tu na myśli szkło 2,5d.

Niestety, Sony w swoim modelu nie ustrzegło się grubych ramek, szczególnie widoczne jest to na dole, gdzie znajduje się tylko głośnik.

Specyfikacja

Czy Xperia X Compact może równać się z Xperią X Performance ? Przez ostatnie lata to właśnie wersja Compact była pomniejszoną wersją flagowca, dziś to mniejsza wersja średniaka – Xperii X, która na domiar złego kosztuje ponad 2000zł. Smartfon wyposażony jest w 6cio rdzeniowy procesor Qualcomm -Snapdragon 650 oraz 3GB pamięci RAM – taki zestaw pozwala na swobodne działanie smartfona podczas codziennej pracy nie ma problemu w granie w wymagające tytuły, plusem jest też 32 GB wbudowanej pamięci z czego dla użytkownika jest około 18 GB. Wspominając o ekranie, trzeba przyznać, iż świeci bardzo jasno, kolory są naturalne, nie ma tu nic do zarzucenia. Sony zastosowało również opcję X-Reality for Mobile, jest to funkcja która poprawia jakość wyświetlanych zdjęć i wideo, nadając im ostrzejszy, bardziej naturalny wygląd, bądź przeciwnie, wręcz surrealistyczny look.


PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek

System

W Sony Xperii X Compact zastosowano Androida w wersji 6.0.1 Marshmallow z dedykowaną nakładką producenta. Na przestrzeni kilku lat wspomniana nakładka sporo ewoluowała, aktualnie interfejs jest bardzo zbliżony do czystego androida, wspomaga Google Now, najwięcej dodatkowych funkcji znajdziemy w samym menu, gdzie możemy w łatwy sposób usuwać aplikacje, zmieniać ich miejsce, a nawet tworzyć nowe foldery. Nie ma problemu z personalizacją, w łatwy i ciekawy sposób możemy zmieniać motywy kolorystyczne naszego smartfona.

Zobacz Recenzję Sony Xperii X Performance

80% Polaków używa androida, czasami mam wrażenie, że znacie ten system lepiej niż ja.

Multimedia

Sony zawsze słynęło z dobrych aparatów, nie inaczej jest tym razem, choć wiele brakuje tej optyce do najlepszych – długie łapanie autofocusa, nie najlepsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych i wrażenie białej poświaty na zdjęciach to główne problemy tej optyki.

sony xperia x compact receznja 3

Do plusów zaliczyć możemy ręczne nastawy aparatu, dzięki czemu możemy dopasowywać balans bieli, ostrość, czy wybór scen. Moim zdaniem ta funkcja nie jest potrzebna w smartfonie, który w domyśle służy do robienia szybkich zdjęć zawsze i wszędzie. Dodatkowo, pomimo wyżej wspomnianego „usprawnienia” zdjęcia i tak nie zachwycają. Ironią jest, że wszyscy znaczący producenci smartfonów na świecie korzystają z optyk SONY, a sam główny bohater nie potrafi wydusić więcej niż przeciętność.

Jeżeli chodzi o filmy, plusem na pewno jest nagrywanie filmów w rozdzielczości fullHD i 60 kl/s; niestety zabrakło nagrywania w 4k.

Fajnie gra podwójny głośnik stereo w Xperii. Głośno, wyraźnie, można się zasłuchać, tutaj nie mam nic do zarzucenia. Tym bardziej że głośniki są w najlepszym możliwym miejscu czy na froncie. Jest też sporo ustawień, które podbijają wrażenie ze słuchania.

Ile wydać na nowy telefon i jak nie przepłacić - Poradnik >>>

sony xperia x compact

Dobrze jest tez na słuchawkach, choć oczywiście wrażenie z słuchania zależą również od jakości ich.

Bateria

W Xperii X Compact zainstalowano baterię o pojemności 2700 mAh  możliwością szybkiego ładowania i faktycznie , telefon naładujemy w nieco ponad godzinę. Ważna funkcja na pewno jest opcja ultra stamina, funkcja super oszczędzania baterii, gdzie po aktywacji nasz smartfon może wytrzymać i 20 dni na jedynym ładowaniu – nie sprawdzałem…. Tylko dlaczego gdy wyłączymy ta opcje dochodzi do restartu smartfona?

Podsumowując

Smartfon ma zawojować rynek urządzeń, w którym nie ma za dużej konkurencji. Wystarczy stworzyć telefon zgrabny, wydajny i po prostu ładny – tak jak to zrobiło Apple ze swoim iPhonem SE, który pozamiatał ten segment.  Do tego ta straszna cena…Oceńcie sami.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Sony Xperia X Compact - Recenzja Najmniejszego Smartfona Sony