PODPOWIEDZI:

Parrot Bebop 2 - Czy Warto Kupić Drona?

Dziś przetestujemy dla was drona Bebop 2 od firmy Parrot, razem ze Skycontrollerem. Czy jest to sprzęt, którym bez obaw możecie polatać po okolicy, i podglądać sąsiadów? Odpowiedź na te, i wiele innych pytań znajdziesz w tym filmiku. Zapraszam do oglądania.

Parrot Bebop Drone

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Stabilność
  • Szybkość
  • Mały rozmiar
  • Długi czas lotu na baterii
  • Osłona przeciwsłoneczna
  • Jakość wykonania
WADY
  • Średnia jakość nagrywanego obrazu
  • Stabilizacja cyfrowa
  • Problemy z łącznością

Sterowanie

Bebop 2 sterowany jest za pomocą tableta, tudzież smartfona, lub Skycontrollera, za którego oczywiście trzeba dopłacić. Ceny Drona Bebop 2 wraz ze Skycontrollerem znajdziecie w opisie tego filmiku. Tablet jest nam potrzebny nawet, jeżeli posiadamy Skycontroller, gdyż służy on za ekran. Według producenta, Skycontoller rozszerza zasięg sygnału z 300m do 2km, oraz czyni sterowanie o wiele wygodniejszym. Jest on sporych rozmiarów, przez co ciąży trochę na szyi, ale w ogólnej ocenie wypada dobrze. Joysticki działają prawidłowo, chociaż mogłyby stawiać więcej oporu, dzięki czemu ruchy byłyby delikatniejsze. Problemy sprawia joystick, odpowiadający za ruch kamery, który nie działa płynnie. Osiągnięcie płynnego ruchu kamery jest przez to niemożliwe. 

Parrot Bebop 2

Ranking dronów

Sam dron okazał się być dość małą, ale solidną konstrukcją. Jest on w stanie się zmieścić do średniej wielkości plecaka - nawet ze Skycontrollerem - jeżeli zdemontujemy mu śmigła. Służy do tego plastikowe narzędzie, dołączone do zestawu. Wirniki są bardzo giętkie i wytrzymałe. Przetrwały parę zderzeń bez istotnych uszkodzeń.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to nie ma się czego obawiać. Bebop 2 może się wznieść na wysokość 150 metrów, na której nie trzeba obawiać się o żadne przeszkody. Niestety, brakuje mu czujników po bokach, oraz z tyłu, które nie pozwalałyby się nam zderzyć z przeszkodami. Mimo to, jeżeli mamy głowę na karku, nie powinniśmy go rozbić, gdyż jest bardzo stabilny, a jeżeli wierzyć producentowi, potrafi się przeciwstawić podmuchom nawet do 60 km/h. Nie mieliśmy okazji tego potwierdzić, ale podczas testowania nigdy nie straciliśmy nad nim kontroli z tego powodu. 

Łączność z dronem utrzymywana jest przez Wi-Fi. Jeżeli ją stracimy, automatycznie wraca on do nas dzięki wbudowanego modułowi GPS. Funkcję tą można aktywować ręcznie, a jest dosyć przydatna, szczególnie, kiedy latamy w nieznanym nam terenie. 

Zasilanie 

Według firmy Parrot, bateria w Bebopie 2 starcza na 25 minut latania, co okazuje się być prawdą. Zarówno dron, jak i Skycontroller zasilane są przez takie same baterie, dzięki czemu, możemy wydłużyć czas latania prawie dwukrotnie, poprzez wymianę prawię wyczerpanej baterii z drona z naładowaną baterią w Skycontrollerze.

Recenzja drona Parrot Bebop 2

KAMERA I APARAT

Dochodzimy do kamery, a więc do źródła wszelkich problemów. Obraz z Bebopa 2, mimo że nagrywany w rozdzielczości Full HD, można uznać za co najwyżej za poprawny. Parrot zdecydował się na stabilizację cyfrową, zamiast mechanicznej, przez co filmikom zdarza się drastycznie tracić na jakości. 

Podglądanie sąsiadów, to był oczywiście żart, ale Bebop 2 umożliwia nagrywanie w pionie, mimo swojej konstrukcji. Niestety, obraz jest wtedy rozpikselowany, oraz pojawiają się na nim liczne artefakty, takie jak te, widoczne na ekranie. 

Producent chwali się również, że Bebop 2 robi zdjęcia w rozdzielczości 4k. Owszem, robi, ale przez obiektyw fisheye. W efekcie tego, wykonane zdjęcia wyglądają tak, a interesujący nas fragment kadru i tak musimy wyciąć, przez co finalny kadr będzie miał rozdzielczość nieco ponad Full HD.

Kolejnym ogromnym minusem Bebopa 2 jest łączność. Zapewnienia producenta o zasięgu do 2 km należy włożyć między bajki, gdyż w terenie zabudowanym jest to maksymalnie 500 m, a zdarza się, że łączność tracona jest nawet przy 300 m, nawet przy zachowaniu kontaktu wzrokowego. Przy utracie połączenia, funkcja powrotu do miejsca startu działa bardzo dobrze, ale zdarza się, że dron po powrocie nie może z powrotem nawiązać łączności, a aplikację trzeba restartować. Aby sprawdzić jak najdalej uda się zalecieć dronem, wykonaliśmy test na otwartej przestrzeni. Łączność straciliśmy przy odległości 1.2 km, ale poważne zakłócenia w przesyłanym obrazie pojawiły się przy około 700 m.

Przy sterowaniu za pomocą tableta, test wypadł nadzwyczaj dobrze. Producent twierdzi, że dron ma wtedy zasięg 300 m, a nam udało się odlecieć na odległość ok. 550 m. Wynik ten, będzie niestety zależny od modelu tabletu, lub smartfonu, używanego do sterowania. W naszym przypadku był to iPad mini. Przy słabszych urządzeniach, możemy się spodziewać wyniku w okolicach 300 m.

Recenzja drona Parrot Bebop 2
Jakość obrazu przesyłanego na żywo, jest zła, nawet kiedy łączność jest bardzo dobra, a kiedy sygnał zaczyna słabnąć, często pojawiają się zakłócenia i zaniki obrazu. Zdarza się to już przy odległościach 300 m w terenie zabudowanym i 500 – 700 m na otwartej przestrzeni.

ZALETY

Mimo wszelkich wad, podkreślić trzeba zalety Bebopa 2 takie jak, małe rozmiary, duża prędkość, stabilność, oraz bardzo długi czas lotu. Plus należy się dla producenta również za osłonę przeciwsłoneczną, która jest bardzo przydatna. Niestety, słaba jakość obrazu, i problemy z łącznością, czynią z niego tylko bardzo drogą zabawkę, bo trzeba przyznać, że latanie nim sprawia ogromną frajdę. Ceny Drona Bebop 2 wraz ze Skycontrollerem znajdziecie w opisie pod filmikiem. 

Jeżeli spodobała ci się ta recenzja i chciałbyś, abyśmy poruszali więcej tematu dronów na tym kanale, zostaw łapkę w górę. Zachęcamy również do subskrypcji, aby być zawsze na bieżąco.

blog comments powered by Disqus
Parrot Bebop 2 - Czy Warto Kupić Drona?