PODPOWIEDZI:

Recenzja Smartfonu Alcatel Idol 4

Czy tani, mało znany smartfon zawsze musi być gorszy od dużo droższych urządzeń bardziej znanych producentów? Alcatel Idol 4 jest idealnym przykładem, że nie musi tak być! Zapraszam na recenzję telefonu, który, według mnie, jest godny naszej uwagi przy wyborze urządzenia za około 1200 złotych.

Alcatel IDOL 4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • akumulator
  • płynność
  • obudowa
  • głośniki stereo
WADY
  • mała szczegółowość zdjęć przy użyciu aparatu frontowego
  • grzanie się obudowy

OBUDOWA

Biorąc pierwszy raz Alcatela Idol 4 do ręki zdziwiłem się, że jest to smartfon aż tak smukły i stosunkowo lekki. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że jest on rewelacyjnie wykonany. Na froncie i tyle znajdziemy szkło, po bokach umieszczono metal, wszystko prezentuje się na prawdę elegancko. Jedynie niektórym może przeszkadzać dość mocne palcowanie się tyłu urządzenia, szczególnie w ciemnej wersji kolorystycznej.

Zestawienia czołowych smartfonów >>>

Alcatel Idol 4

Niestety mam pewne wątpliwości co do wytrzymałości szkła zastosowanego na tyle urządzenia. Zazwyczaj noszę dwa telefony w jednej kieszeni, w wypadku Idola 4 był to dość słaby pomysł, ponieważ pewnego razu wyciągając telefon z kieszeni zauważyłem, ze w wzdłuż szkła umieszczonego na tyle pojawiło się delikatne pęknięcie. Jeśli przy noszeniu dwóch telefonów w kieszeni pojawiło się już pęknięcie to boję się pomyśleć co byłoby w przypadku noszenia smartfona z kluczami, w torebce lub po prostu po upadku na twardą powierzchnię.

Alcatel Idol 4

Na tyle umieszczono aparat główny z dwiema diodami doświetlającymi, poza tym mamy nazwę urządzenia oraz kilka symboli. Na lewej krawędzi od góry umieszczono klawisz zasilania. Przyznam szczerze że bardzo trudno było mi się przyzwyczaić do takiej lokalizacji tego klawisza, jest on moim zdaniem stanowczo za wysoko.

Na prawym boku znalazło się miejsce na klawisze głośności, tackę na karty SIM i microSD oraz przycisk Boom Key.

Na dolnej krawędzi umieszczono złącze microUSB oraz mikrofon, na górze znajdziemy gniazdo słuchawkowe oraz jeszcze jeden mikrofon.

Alcatel Idol 4

Na froncie znajdziemy 5,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Nad nim znalazło się miejsce na kamerkę, podstawowe czujniki oraz diodę powiadomień. Warto dodać, że od góry i dołu urządzenia umieszczono głośniki stereo, które grają na prawdę rewelacyjnie! Dawno w rękach nie miałem smartfona, który grałby aż tak dobrze.

Sam wyświetlacz również jest bardzo dobry. Kolory są dość mocno nasycone, kąty widzenia całkowicie wystarczające, jedynie jasność w pełnym słońcu mogłaby być nieco wyższa, a biel nieco bielsza.

Alcatel Idol 4

SYSTEM

W urządzeniu znajdziemy system operacyjny Android w wersji 6.0.1 Marshmallow. Jest on wzbogacony o autorską nakładkę producenta, która zmienia, przede wszystkim, wygląd ikon, dodaje kilka aplikacji - szczególnie do obsługi dołączonych do zestawu okularów rozszerzonej rzeczywistości, które są tu dość podstawowe i dają nam możliwość przede wszystkim oglądania prostych filmów czy zdjęć, a także grania w podstawowe gry.

Funkcje specjalne telefonów - Lista ukrytych funkcji >>>

W urządzeniu znajdziemy jeszcze klawisz Boom Key, który służy do przyśpieszania działania smartfonu, dodawania efektów czy polepszania jakości dźwięku.

Ciekawe jest to, ze możemy obrócić cały system o 180 stopni oraz, co mnie najbardziej zaskoczyło, rozmawiać przez telefon również trzymając urządzenie do góry nogami. Jak wspominałem, w smartfonie zastosowano głośniki stereo i jak się okazuje obydwa posiadają możliwość używania ich do rozmów telefonicznych.

Alcatel Idol 4

Za działanie telefonu odpowiada ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 617 o częstotliwości taktowania 1,5 GHz wraz z 3GB RAM i układem graficznym Adreni 405. W kwestii płynności to dość pozytywnie się zaskoczyłem, ponieważ Alcatel Idol 4 mało kiedy się przycina. Sporadyczne przeładowania pulpitów po wyjściu z bardziej wymagających aplikacji się czasem zdarzają, ale nie są one na tyle uciążliwe, żeby uniemożliwić nam korzystanie ze smartfona. Jedyne do czego można bardziej się przyczepić to do mocnego grzania się obudowy, nawet podczas normalnego użytkowania. Wystarczy kilka chwil, a telefon od razu robi się na tyle ciepły, że aż nieprzyjemnie trzyma się go w dłoniach.

APARAT

Aparat w Alcatel Idol 4 zrobił na mnie całkiem pozytywne wrażenie. Na pierwszy rzut oka dostrzeżemy już, że soczewka aparatu ani trochę nie wystaje od obudowy, co jest rzadkością w obecnych smartfonach. W urządzeniu zaimplementowano 13-megapikselową matrycę z dwiama doświetlajacymi diodami LED. Jest ona w stanie wykonać bardzo dobre zdjęcia z żywymi kolorami, jedynie spodziewałem się, że po przybliżeniu fotografie będą miały trochę więcej szczegółów. Smartfon natomiast słabo radzi sobie z wykonywaniem zdjęć w ciemności oraz w ruchu, ponieważ wychodzą one wtedy zazwyczaj dość rozmazane.

Nie mogę za bardzo przyczepić się do aparatu frontowego. 8-megapikselowa matryca w połączeniu z doświetlającą diodą LED jest w stanie zapewnić nam możliwość wykonania świetnych zdjęć z dużą ilością szczegółów i dobrymi kolorami. Poza tym kąt widzenia soczewki jest na tyle szeroki, że możemy uchwycić sporo elementów na jednej fotografii.

Aplikacja aparatu posiada kilka ciekawych funkcji. Jest to, przede wszystkim, tryb ręczny, panorama, tryb automatyczny, czy nagrywanie filmów w spowolnionym tempie, ale nie zabrakło też takich dodatków, jak HDR, czy tryb nocny. Jedyne, czego mi trochę brakuje to filtrów i korekcji kolorów. Zobacz zdjęcia jakie robi ten telefon:

BATERIA

Akumulator w Idolu 4 jest wystarczający do jednego, pełnego dnia pracy. Gdy korzystamy z urządzenia bez przerwy to możemy osiągnąć wyniki na poziomie 5 godzin na wyświetlaczy przy cały czas włączonym internecie, synchronizacji i automatycznej jasności, co uważam za dość przyzwoity wynik.

PODSUMOWANIE

Alcatel Idol 4 to bardzo ciekawe urządzenie, które łatwo polubić. Smartfon działa płynnie, wygląda elegancko, dodatkowo posiada smukłą obudowę, przyzwoite aparaty, głośniki stereo oraz zadowalającą baterię. Warto wspomnieć też, że w zestawie otrzymujemy również okulary do rozszerzonej rzeczywistości oraz słuchawki JBL, a całość kosztuje około 1200 złotych. Osobiście uważam, że to świetna cena jak za tak dobrego smartfona z wymienionymi wyżej dołączonymi do zestawu dodatkami. Osobiście z czystym sumieniem mogę Wam polecić to urządzenie. A co Wy myślicie o Idolu 4? Napiszcie koniecznie w komentarzach.

blog comments powered by Disqus
Recenzja Smartfonu Alcatel Idol 4