PODPOWIEDZI:

Elektryczny Jednokołowiec - Test AirWheel X3

Do naszego kraju powoli przychodzi moda na alternatywne sposoby przemieszczania się wykorzystujące pojazdy z napędem elektrycznym i żyroskopem. Takie środki transportu niewątpliwie mają wiele zalet - są małe, przenośne, nie zanieczyszczają środowiska, a jedyny koszt związany z ich użytkowaniem to koszt prądu wykorzystywany do ich naładowania, czyli koszt groszowy.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • zwrotność
  • bezproblemowa jazda po każdym terenie
  • solidna konstrukcja
  • wygodne przenoszenie w ręce
  • krótki czas ładowania
WADY
  • nauka jazdy wymaga czasu i wysiłku
  • niska prędkość maksymalna

Kilka tygodni temu na naszym kanale pojawił się test urządzenia należącego do kategorii hoverboardów, czyli najbardziej popularnych pojazdów tego typu. Dzisiaj natomiast zaprezentujemy wam coś innego - pojazd jednokołowy o nazwie AirWheel. Choć działa on na podobnej zasadzie co hoverboardy, tzn. również ma napęd elektryczny i steruje przyspieszeniem korzystając z żyroskopu, jazda na nim to zupełnie innego rodzaju doświadczenie. Jakie? Tego dowiecie się w tej recenzji. Zapraszam do czytania!

Trudne początki

Obserwując osoby które mają wprawę w jeżdżeniu tymże urządzeniem, można odnieść wrażenie, że nie sprawia im to większego trudu. Jeżeli jednak liczycie, że sami będziecie tak jeździć od razu gdy na nie wsiądziecie, prawdopodobnie czeka was lekkie rozczarowanie. Jako że pojazd ten składa się z jednego tylko koła, nie możemy na nim po prostu stanąć i liczyć, że urządzenie samo całkowicie zajmie się za nas utrzymaniem balansu, co ma miejsce w przypadku hoverboardów. Pragnę jednak uspokoić osoby, które zdążyły się zmartwić, że nie będą sobie radzić - jazda AirWheelem wymaga po prostu wyczucia, które nabywa się… No właśnie, kiedy?

Otóż ilość czasu potrzebna na opanowanie jazdy tym jednokołowcem jest bardzo różna w zależności od osoby. Niektórym z moich znajomych wystarczyło zaledwie 20 min treningu, podczas gdy inni po godzinie prób wciąż nie umieli utrzymać się na AirWheelu dłużej niż 10 sekund. Mi osiągnięcie momentu, w którym byłem już w stanie jeździć samodzielnie, choć jeszcze nie do końca pewnie, zajęło około 40 min, jednak u każdego czas potrzebny na naukę znacząco się różni.

AirWheel X3

Jak w ogóle przebiega nauka jazdy tym jednokołowcem? Do zestawu mamy dołączone akcesoria pomocnicze, które mają przyspieszyć ten proces – pierwsze z nich to dokręcane kółeczka, pozwalające nauczyć się na początku przyspieszania i hamowania poprzez pochylanie się od przodu i do tyłu bez martwienia się utrzymywaniem równowagi, podobnie jak uczy się małe dzieci jazdy na rowerze. Poza tym jest jeszcze pas przypinany do uchwytu, którego trzymanie sprawia, że czujemy się pewniej; dzięki niemu unikniemy także poobijania AirWheela, jeśli zeskoczymy z niego, tracąc równowagę.

O ile na początku pas rzeczywiście bywa przydatny, bo trzymanie czegoś ręką wzmacnia poczucie równowagi, o tyle z dokręcanych kółek nie korzystali ani moi znajomi, ani ja sam, ponieważ przeszkadzało mi, że praktycznie uniemożliwiają one skręcanie. Zamiast tego najlepszą pomocą zawsze okazywała się druga osoba, którą można było podeprzeć się przy wsiadaniu i trzymać podczas jazdy. Zazwyczaj zaczyna się od trzymania drugiej osoby przez cały czas, a gdy już trochę wyczuje się jazdę, puszcza się ją na moment i stara jak najdłużej utrzymać równowagę. Stopniowo jest się w stanie jechać samemu coraz dłużej i dłużej, aż w końcu pomoc przestaje być potrzebna i można uznać, że potrafi się jeździć samodzielnie.

Najwięcej czasu za każdym razem zabierała nauka samodzielnego wsiadania i ruszania, co wymaga wyuczenia odruchu odpowiedniego ułożenia stóp i ruszania natychmiast po umieszczeniu ich na podestach. Kluczem do szybkiego pojęcia tego wszystkiego jest zrozumienie, że AirWheel pod pewnym względem działa jak rower – im szybciej jedziemy tym łatwiej utrzymać na nim równowagę.

Jazda

Jako że mimo wszystko nikt nie będzie potrafił pewnie poruszać się na tym urządzeniu od razu przy pierwszym użyciu, a zachwiania mogą zdarzyć się nam, nawet jeśli jako tako opanowaliśmy już jazdę, nie jest to urządzenie na którym wyobrażam sobie biznesmenów w garniturze jeżdżących do pracy, choć producent reklamuje AirWheela jako pojazd stworzony do przemieszczania się po mieście. Odpowiedniejszym typem elektrycznego pojazdu do codziennych dojadów do pracy i z powrotem wydają mi się jednak hoverboardy, również ze względu na większy komfort.

AirWheel za to zdecydowanie przypadnie do gustu osobom, którym oprócz samej chęci przemieszczenia się z punktu A do punktu B zależy na czerpaniu z jazdy przyjemności. Gdy trudne początki będziemy mieć już wreszcie za sobą, przekonamy się, że jazda na AirWheelu to tak naprawdę czysta frajda. Pojazd ten nie tylko pozwoli podjechać do sklepu, czy nawet na krótką wycieczkę (gdyż jego zasięg na jednym ładowaniu wynosi około 15 km), ale zwyczajnie da nam czystą przyjemność z jazdy i choć z początku utrzymanie równowagi może wymagać włożenia odrobiny wysiłku, to gdy już dojdziemy do wprawy, podróż AirWheelem pozwoli nam się odprężyć i nie zmęczymy się nią.

AIRWHEEL X3 CZARNY

Skoro już o odprężaniu mowa, mamy złą wiadomość dla fanów mocnych wrażeń - AirWheel nie jest urządzeniem, które pozwoli nam bić rekordy prędkości. Jest przystosowany do jazdy z prędkością maksymalnie 18 km\h, jest to jednak prędkość, powyżej której urządzeniu groziłoby zniszczenie, dlatego ma ono zabezpieczenie, które nie pozwoli nam nawet się do niej zbliżyć. Gdy nasza szybkość zacznie dobiegać górnej granicy, usłyszymy sygnał dźwiękowy, włącznik zacznie migać i urządzenie pochyli się lekko do tyłu. Jeśli mimo tego nadal będziemy próbować przyspieszać, urządzenie będzie się przechylać coraz mocniej, by wymusić na nas przyhamowanie.

Niska prędkość maksymalna nie oznacza jednak, że na AirWheelu nie można trochę „poszaleć”. Jako że skręcanie obywa się poprzez pochylanie się na boki połączone z pracą bioder, urządzenie jest bardzo zwrotne, a wykonywanie ostrych skrętów przy dużych prędkościach nie powoduje utraty równowagi, co zdarzało mi się na hoverboardzie. Dodatkowo, budowa urządzenia umożliwia wykonywanie takich trików jak pozwalający wskakiwać na bardzo wysokie krawężniki podskok w powietrze czy jazda na jednej nodze.

Oprócz dostarczania przyjemności z jazdy, sporą zaletą jednokołowego pojazdu jest zdolność do jazdy po trudniejszym terenie. Dzięki średnicy koła wynoszącej 14’’ pokonywanie takich przeszkód jak garby czy niewysokie krawężniki nie stanowi problemu. AirWheel radzi sobie nawet z jazdą po trawie czy polnej drodze, choć tutaj należy być ostrożnym, gdyż, według producenta, pojazd przewidziany jest tylko do jazdy po twardym podłożu.

AirWheel X3

Użytkowanie, wykonanie, bezpieczeństwo

Tyle o jeździe – czas na omówienie kwestii związanych z użytkowaniem pojazdu. Jak zostało już wcześniej wspomniane, początki z AirWheelem potrafią być trudne, co może zrodzić obawy, czy urządzenie nie ulegnie zniszczeniu przez liczne poobijania wynikające z ciągłego przewracania. Nie ma jednak powodu do niepokoju – solidna konstrukcja sprawia, że AirWheelowi nic się nie stanie, choćbyśmy spadli z niego sto razy. Musimy się jednak liczyć z faktem, że gdy wreszcie przebrniemy przez naukę jazdy, urządzenie może nie wyglądać już tak ładnie jak tuż po wyjęciu z pudła. Zwiększająca się w trakcie użytkowania ilość rys na obudowie jest w tym pojeździe rzeczą normalną, do której trzeba się przyzwyczaić.

Goclever City Board Plus - Test Hoverboard z Kołami 10 Cali!

Materiał z którego wykonana jest obudowa to plastik, wyłożony gumą w miejscu, w którym styka się z nogami. Koło otoczone jest oponą, którą można samemu dodmuchiwać pompką do rowerów. Całość waży niecałe 10 kilogramów a dzięki umiejscowionemu na górze uchwytowi, po złożeniu podestów na stopy urządzenie można normalnie nieść w ręce, niczym torbę czy walizkę. Poza uchwytem, na górze urządzenia znajdziemy włącznik, gniazdo ładowarki oraz cztery diody sygnalizujące poziom naładowania akumulatora. Ich umiejscowienie pozwala zerkać na nie w trakcie jazdy, choć i tak nie jest to konieczne, gdyż AirWheel zabezpiecza nas przed sytuacją w której akumulator zostaje całkowicie rozładowany. W momencie w którym stan energii osiąga krytyczny poziom, diody zaczynają mrugać i słyszymy sygnał dźwiękowy a sam pojazd stopniowo pochyla się do tyłu, by wymusić na nas zatrzymanie. Dzięki temu jesteśmy chronieni przed zanikiem zasilania w trakcie jazdy.

Pozostając w temacie bezpieczeństwa należy wspomnieć o systemie chroniącym przed zrobieniem sobie krzywdy rozpędzonym kołem, który automatycznie wyłącza napęd, jeśli pojazd zostanie podniesiony lub przewrócony.

Do naładowania akumulatora w AirWheelu służy dołączona w zestawie ładowarka, podłączana do zwykłego gniazdka. Naładowanie go do pełna trwa 2 godziny.

Zaprezentowane urządzenie to model AirWheel X3, będący najtańszym z dostępnych na rynku. Oprócz niego w sprzedaży jest model X8, pozwalający przejechać dłuższy dystans na jednym ładowaniu, kosztem większej wagi i dużo wyższej ceny. W ofercie producenta znajdziemy także pojazdy z podwójnym kołem, oznaczone literą Q.

AirWheel X3

Podsumowanie

Podsumowując, AirWheel X3 to elektryczny pojazd dla osób, które gotowe są poświęcić trochę czasu i wysiłku na naukę jazdy, w zamian otrzymując zwrotność i możliwość bezproblemowego poruszania się po każdym terenie. Dużym plusem jest solidna konstrukcja, której kształt umożliwia wygodnie przenoszenie urządzenia w ręce. Nie bez znaczenia jest także pojemność akumulatora pozwalająca na 15 km jazdy na jednym ładowaniu, które trwa zaledwie 2 godziny.

blog comments powered by Disqus
Elektryczny Jednokołowiec - Test AirWheel X3