PODPOWIEDZI:

Recenzja Szybkiego Routera FRITZ!Box 7490

Od dłuższego czasu w biurze naszej redakcji do rozdzielania internetu pomiędzy laptopy używamy jednego z ruterów marki Fritz!, a konkretnie modelu oznaczonego numerem 7490. Jest on dostępny od ponad roku na polskim rynku, a w naszym użytkowaniu jest od około pół roku. W związku z tym stwierdziliśmy, że nadszedł czas, żeby podzielimy się naszymi spostrzeżeniami ze wszystkimi czytelnikami.

FRITZ!Box 7490

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Osiągi łącza
  • Wiele przydatmych funkcji np. Poczta głosowa
  • Nie nagrzewa się
  • Intuicyjne oraz proste menu konfiguracji
  • Cicha praca
  • Kontrolki nie drażnią wzroku(moje odczucia)
  • Wiele portów LAN
WADY
  • Wygląd (kolor i kształt)
  • Wielkość
  • Cena

Już na samym wstępie w oczy rzuca się sam wygląd pudełka. Pokaźnych rozmiarów, z wypisanymi licznymi funkcjami oraz obrazkiem jak dokładnie wygląda Fritz! 7490. Wszystkie „umiejętności” tego modelu są zapisane na opakowaniu w kilku językach. W samym środku znajdziemy instrukcję w wersji cyfrowej oraz papierowej. Zasilacz oraz kilka kabli – USB oraz LAN.

Producent sugeruje, że jest to idealny ruter dla zwykłych użytkowników domowych. My postanowiliśmy wykorzystać go w naszym biurze, gdzie cały czas parę osób pracuje na różnych komputerach, czy to stacjonarnych, przenośnych czy oczywiście na smartfonach i tabletach.

FRITZ!Box 7490

Dlaczego zdecydowaliśmy się używać? Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich jest jego funkcjonalność. Model 7490 posiada bardzo przyjemną funkcję, a mianowicie bazy telefonicznej. Z rutera można zrobić centralkę telefoniczną IDSN, na której między innymi można nagrać wiadomość głosową, a ta zostanie wysłana bezpośrednio na nasz adres email. Fax, telefony stacjonarne to nie problem dla flagowego modelu niemieckiej marki Fritz!. Dodatkowo możemy dodać 6 telefonów bezprzewodowych pod stworzoną przez nas (oczywiście za pomocą rutera) bazę DECT. Jest to bardzo przyjemna funkcja, która w dobie smartfonów bardzo ułatwia pracę. Mając dostęp do komputera możemy sprawdzić kto do nas dzwonił i odtworzyć jego wiadomość, którą zostawił na poczcie głosowej. Nagrania są zapisywane na wbudowanej pamięci rutera, która liczy aż (a może tylko) 400mb. Całe wnętrze Fritz! Box spełnia natomiast standard 802.11ac, co oznacza, że nie jest to zwyczajny ruter dla przeciętnego użytkownika internetu, ponieważ jego możliwości są ogromne. Nie oszukujmy się, kto z nas w domu używa więcej funkcji w ruterze niż standardowe połączenie na kablu oraz Wi-Fi Spot? Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednakże w naszych przysłowiowych czterech ścianach nie potrzebujemy nic więcej.

Wracając do tematu Wi-Fi, jak widać na załączonym obrazku w tym modelu nie ma wielkich doczepianych anten, które rozsyłają sygnał po pomieszczeniu. Niemiecki producent doszedł do wniosku, że wygodniej będzie jedną wielką i zapewne szpetną antenę zastąpić dwoma wypustkami, które prawie nie zwracają na siebie uwagi. Dodatkowo, są tak zaprojektowane, że w połączeniu z kolorem czerwonym oraz srebrnym ruter wygląda bardzo przyjemnie dla oka. Nie jest typowym białym pudełkiem, które z czasem staje się coraz ciemniejsze. Dobrze wkomponowane czerwone elementy sprawiają, że bez problemu można trzymać go na widoku, a nie gdzieś za szafą lub pod biurkiem. W mojej opinii wielkość tego modelu jest jego pozorną wadą. Możliwe, że wielu czytelników nie zgodzi się z moją tezą, aczkolwiek producent postanowił umieścić z tyłu 4 wejscia dla kabli DSL, 1 pod Fax oraz 2 telefoniczne (pod osobne telefony) oraz jedno gniazdko ethernet. Dodatkowo jest tam też wejście zasilające, gdzie niestety zawiodłem się. Niestety producent starając się zadowolić wymagających użytkowników zapomniał albo nie wpadł na pomysł, żeby dołączyć przejściówkę do zasilacza, która jest pod kątem 90 stopni. Jest to drobny szczegół, aczkolwiek często bardzo pomocny, gdy nie mamy miejsca, żeby postawić ruter i w ostateczności musi wylądować pod ścianą, gdzie gabaryty tego konkretnego urządzenia się większe niż zazwyczaj.

FRITZ!Box 7490

Zapewne wiele osób myśli, że te antenki nie spełniają swojego zadania – moc sygnału jest słaba i często pojawiają się problemy z usługą. Wbrew pozorom my nie mamy zastrzeżeń co do internetu, który za pomocą modelu 7490 trafia do naszych komputerów nawet jeżeli mieszczą się one 3 pomieszczenia dalej. Co więcej będąc w pokoju obok jesteśmy w stanie wysyłać pliki w sieci lokalnej z prędkością nawet 25MB/s, co jest wielkim udogodnieniem, zwłaszcza kiedy potrzebujemy przekazać komuś materiał do montażu. Najmniejsza prędkość z jaką udało nam się przesyłać dane, to 15MB/s. Kolejną zaletą są 2 porty USB 3.0, które umożliwiają nam bardzo szybkie i sprawne zrzucanie danych z pamięci przenośnej na dysk, który jest w ruterze. Dodatkowo możemy rozwinąć jego pojemność zwyczajnie podłączając dysk zewnętrzny. W tym wypadku należy oczywiście skonfigurować urządzenie.

Rankingi routerów!

W przeszłości miałem styczność z modelem marki Fritz!, który był obrandowany logo niemieckiego operatora telefonii komórkowej. Mało osób o tym wiedziało, lecz pewien model (nie pamiętam dokładnej nazwy) bardzo dobrze działał z DialNetem i dzięki niemu posiadałem w domu sygnał Wi-Fi i nie musiałem siedzieć z kablem od internetu w laptopie. Wtedy jedynym problemem było niemieckie menu oraz instrukcja obsługi. W 7490 jest zupełnie inaczej. Podczas instalacji program pyta nas w jakim języki chcemy pracować, niemieckim, angielskim, polskim itd. Jest to fajne udogodnienie, ale Fritz! Stwierdził, że to nie wystarczy i w pudełku znajdują się dwie ilustrowane instrukcje w języku polskim, które ułatwiają nam instalację. Każda czynność jest ujęta na grafice, opisana oraz ponumerowana. Dzięki temu wiemy w jakiej kolejności musimy wykonywać instalację urządzenia.

Ruter Fritz! 7490jest wręcz idealny dla każdej małej firmy oraz bardziej wymagających użytkowników domowych. Ma wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają codziennie funkcjonowanie oraz pracę. Jego osiągi(prędkość łącza przy różnej odległości od rutera) są więcej niż zadowalające. Zestawiając jakość do ceny jest to bardzo dobry wybór i nikt w naszym biurze nie żałuje wydanych pieniędzy. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu zainteresowanemu ten ruter. Tak naprawdę jego głównymi wadami są wielkość oraz wygląd, do reszty po prostu nie można mieć zastrzeżeń.

Ocena 4,5 gwiazdkiRekomendujemy


 

blog comments powered by Disqus
Recenzja Szybkiego Routera FRITZ!Box 7490