PODPOWIEDZI:

Recenzja Owlboy – Magia Gier Platformowych!

Nie tylko wielkie studia deweloperskie, borykają się z przesuwaniem premier. Także mniejszych twórców dosięga ten problem. Owlboy powstawał przez niemal 9 lat. Jak na grę niezależna jest to kawał czasu. Co jednak udało się twórcom osiągnąć, przez taki długi okres? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Steam Controller

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Grafika i muzyka
  • Wciąga
  • Piękna gra
  • Nawiązuje do klasyki SNESa
  • Długa
  • Brak znaczników
  • Momentami trudna
  • Sterowanie
WADY
  • Praktycznie brak

W grze wcielamy się w postać chłopaka-sowy Ortisa. Jego zadaniem jest chronienie wioski przed złymi piratami. Ci powracają co jakiś czas, aby wprowadzić terror w mieście. Na szczęście jest jednak nasz dzielny bohater, to co może pójść nie tak? Właściwie Ortis nie jest żadnym super bohaterem. To zwykły chłopak, który potrafi latać i przenosić inne postacie. Już w samouczku możemy się natknąć na niedoskonałość bohatera. Wszyscy tylko wymagają od Ortisa niemożliwego, tym czasem nie radzi sobie nawet z prostymi czynnościami. Grze towarzyszy dość specyficzny humor, który może momentami rozweselić. Fabuła jest dość sielankowa, jednak przydarzą się także smutne momenty.

Owlboy - Historia

Przez większość czasu latamy Ortisem po lokacjach. Ze względu na to, że bohater jest w połowie sową, może utrzymywać się w powietrzu bardzo długo. Na naszej drodze natrafić możemy na przeróżne czynności dodatkowe, które możemy wykonać. Są to: przeloty pomiędzy obręczami, za nie otrzymujemy pieniądze, szukanie skarbów, poukrywanych w ziemi, rozmowa z innymi mieszkańcami wioski, szukanie artefaktów czy jedzenie owoców, w celu naładowania paska życia. To co spodobało mi się od początku rozgrywki, to fakt, że nie mamy żadnych znaczników. Praktycznie nie wiemy gdzie mamy się udać, aby popchnąć fabułę do przodu. Musimy dość mocno wgryźć się w dialogi, aby wiedzieć co trzeba zrobić dalej. Bez tej przydatnej wiedzy może bardzo długo błądzić po lokacjach. Oprócz elementów platformowych i zręcznościowych, w Owlboyu natrafić możemy na proste zagadki logiczne. Są to zazwyczaj proste zagwozdki, które bardzo szybko rozwiążemy. Są jednak ciekawym przerywnikiem pomiędzy walką. Ortis wykonać może atak ogonem, co przydaję się w pokonywaniu przeszkód. Na szczęście zebrać ze sobą możemy pomocników. Następnie dzięki nim zadajemy obrażenia przeciwnikom. Bardzo ciekawe rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że nasi sprzymierzeńcy potrafią pokonać tylko niektórych rywali. Często będziemy musieli się przełączać pomiędzy naszymi kompanami. Maksymalnie możemy posiadać aż 3 przyjaciół, których poznamy podczas rozgrywki.

Owlboy - Dungeon

Odpalając grę miałem wrażenie, jakbym cofnął się do czasów SNESa. Przywitała mnie niezwykle szczegółowa i kolorowa grafika. Sprity zostały wykonane z dbałością o każdy detal, a animacja dopracowana do perfekcji. Na myśl przyszły mi takie tytuły jak Zelda czy Super Mario World 2 Yoshi's Island. Widocznie twórcy musieli się mocno inspirować tymi grami, skoro zdecydowali się na podobną mechanikę. W grze występuje cykl dnia i nocy, niekiedy warunki atmosferyczne się pogarszają i pojawia się gęsta mgła. Oprawa graficzna bardzo mi się spodobała, między innymi to właśnie ona zachęciła mnie do spróbowania Owlboya. Nie mógłbym też pominąć kolejnego ważnego aspektu, jakim jest muzyka. Ta jest niezwykle piękną i świetnie buduje klimat. Twórcy planują wydać całą ścieżkę dźwiękową, w którą muszę się zaopatrzyć. Nie słyszałem nic tak dobrego odkąd grałem poprzednio w Shovel Knighta. Będę musiał więc rozbudować swoją playlistę na telefonie o dodatkowe tracki.

Owlboy - Latanie

Sterowanie jest niezwykle intuicyjne i proste do opanowania. Na szczęście developerzy wspierają oficjalne kontrolery. W opcjach zmienić możemy układ przycisków, w przypadku kiedy korzystamy z pada od Playstation czy Xboxa. Bardzo dobrze, że taka opcja się znajduje. Także mamy możliwość przejrzenia klawiszologii, jeżeli zdecydowaliśmy się grać na klawiaturze. Przechodząc krótki samouczek, jesteśmy niemal gotowi do dalszej rozgrywki. Poznajemy wtedy podstawowe sterowanie i klawisze odpowiedzialne za skok, atak, latanie czy walkę. Dorzućmy do tego niezwykle płynną animację i można grać w ten tytuł od rana do wieczora.

Rankingi najlepszych klawiatur do gier!

Owlboy - Nowy Kompan

Owlboy jak dla mnie to prawdziwa niespodzianka! Nie spodziewałem się, że to będzie aż tak dobra gra. Starzy wyjadacze, którzy grali na SNESie mogą się zakochać w tej produkcji. Jest niezwykle klimatyczna, oryginalna i bardzo piękna. Historia może nie powala, jednak skłania do refleksji na pewne tematy, które są dość rzadko poruszane w grach. Sterowanie jest bardzo dobrze wykonane, a gra wciąga jak diabli. Na ukończenie Owlboya potrzebować będziemy około 9 godzin. Jednak skolekcjonowanie wszystkich osiągnięć będzie wymagać drugie tyle. Gra bardzo mi się podobała i polecam ją każdemu, który podobnie jak ja uwielbia gry platformowe.

Wymagania Sprzętowe:

Rekomendowane: Dual Core 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 600 MB HDD, Windows Vista/7/8/10

blog comments powered by Disqus
Recenzja Owlboy – Magia Gier Platformowych!