PODPOWIEDZI:

Yunecc Typhoon H vs. DJI Inspire 1 - Porównanie Dronów

Cześć, witajcie w kolejnym materiale na VideoTesty.pl, dzisiaj porównamy dla Was dwa drony – Yunecc Typhoon H oraz DJI Inspire 1. Sprawdzimy czy dużo tańszy dron może dorównać jakością topowemu produktowi z Chin. Dowiemy się także, za co dopłacamy w DJI oraz dla jakiej grupy odbiorców dedykowany jest każdy z dronów.

Yunecc Typhoon H

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  WADY

   Co w zestawie?

   W celu sprawdzenia obu sprzętów w warunkach bojowych wybraliśmy się na tor motocrossowy w Obornikach Wielkopolskich. Sprzęt Yuneeca dostarczyła dronzona.pl, natomiast DJI dronexpert.eu.

   W pudełku z Inspire 1 znajdziemy:

   • Walizkę
   • Szkielet
   • Bezprzewodowy kontroler
   • 2x Przewód microUSB
   • Kamerę z gimbalem
   • 4 śmigła
   • 1 baterię
   • Ładowarkę do baterii
   • Przewód zasilający
   • Uprząż do kontrolera
   • Kartę microSD 16 GB
   • Filtr ND

   DJI Inspire 1

   Yuneec Typhoon H przybywa zaś w zestawie z:

   • Pudełko do transportu
   • Ściereczka z mikrofibry
   • Przewód microUSB
   • 16 GB microSD
   • 2 baterie
   • Ładowarkę do baterii
   • Przewód zasilający
   • Pokrowiec ze śmigłami, w tym 4 dodatkowe
   • Ładowarkę samochodową do baterii
   • Kontroler bezprzewodowy z wbudowanym ekranem ST 16
   • Osłonę przeciwsłoneczną do kontrolera
   • Uprząż do kontrolera
   • Pilot, który można używać, jako drugi kontroler

   Yunecc Typhoon H

   Jakość wykonania, specyfikacja

   W obu przypadkach, aby uzyskać najlepsze ujęcia możliwe są do uzyskania tylko poprzez współpracę dwóch osób – operatora drona i operatora gimbala z kamerą. Do tego potrzebne są dwa kontrolery, a w przypadku DJI także dwa urządzenia mobilne. W dużym nasłonecznieniu przydaje się osłona przeciwsłoneczna, którą mamy w zestawie z Yuneecem.

   Rozpiętość wirników to 559 mm w DJI i 410 mm w modelu H, z kolei Inspire waży prawie połowę więcej niż Typhoon. To aż 2,9 kg w porównaniu do 1,8 kg. Materiał wykonania to w obu przypadkach plastik, chociaż ramiona szkieletu są grubsze w DJI Inspire 1, wyglądają porządniej, stąd też pewnie różnica w wadze i cenie. Mimo wszystko naszej redakcji do gustu przypadł bardziej wygląd Typhoona H. Jego składane ramiona pozwalają też znacznie zredukować jego wymiary podczas transportu. Jakość wykonania można tak naprawdę ocenić dopiero po dłuższym czasie użytkowania, jeżeli posiadacie któregoś z dronów, możecie napisać, jak zużywają się w funkcji czasu.

   Pojemność baterii przemawia na korzyść Typhoona H, to 5400 kontra 4500 mAh. DJI wzniesie się w powietrze na około 18 minut, a Yuneec na aż 25 minut, choć to wszystko zależy od tego, jak i w jakich warunkach latamy – np. wiatr obniży długość lotu.

   Kontrolery

   Kontroler od Yuneeca Typhoon H jest naprawdę duży, ale dzięki uprzęży dobrze się z niego korzysta. Wbudowano w niego 7-calowy ekran dotykowy, całość pracuje na Androidzie. Kontroler operuje w sieci WiFi 5,8 GHz, a maksymalny dystans na jaki możemy oddalić drona wynosi 1,6 km. Ekran oferuje opcję wyświetlania telemetrii lotu drona. Sprzęt wyposażono w złącze USB, nie ma tutaj dodatkowego wyjścia obrazu. Całości dopełnia akumulator 8700 maH.

   Kontroler DJI Inspire’a to model C1, który zapewni możliwość sterowania dronem do odległości 3,5 km. Jest stosunkowo niewielki i bardzo poręczny. Pracuje na częstotliwości 2,4 GHz, wymaga użycia dodatkowego urządzenia mobilnego z iOS lub Androidem. Wyposażono go w złącze USB oraz dodatkowe wyjście obrazu mini-HDMI, wbudowany akumulator ma pojemność 6000 mAh.

   Jakość obrazu, wrażenia z lotu

   W obu przypadkach mamy do czynienia z 3-osiową stabilizacją obrazu za pomocą gimbala, nagrywaniem w 4K w 30 klatkach oraz wykonywaniem stałych fotografii w rozdzielczości 12 mpix. Yuneec Typhoon H oferuje szersze pole widzenia, to 98° w porównaniu do 94°, oba obiektywy mają przysłonę f/2.8. Oba drony dzięki funkcji uniesienia podwozia pozwalają na obracanie gimbalem w dowolnym kierunku bez obawy i pojawienie się niechcianych elementów w kadrze.

   Yunecc Typhoon H

   Teraz spojrzyjcie na kilka świetnych ujęć, które uchwyciliśmy na torze motocrossowym w Obornikach za pomocą obu dronów.

   Nie da się ukryć, że Inspire 1 ma z pewnością lepszą ostrość, ale gorzej radzi sobie z ujęciami pod słońce, do dyspozycji zawsze mamy jednak filtr ND. Yuneec Typhoon H ma mniej płaski profil kolorystyczny, przez co może ma mniejsze pole do color gradingu, ale z drugiej strony lepszą plastykę obrazu i lepsze „surowe” nagrania z drona. Obraz z DJI Inspire 1 innymi słowy wydaje się nienaturalny, przynajmniej przed obróbką i poprawieniem kolorów. Ostrość w DJI robi swoje, aczkolwiek po downscalingu do 1080p różnicy praktycznie nie widać. Ładniejszy obraz produkuje zatem Yuneec, przynajmniej naszym zdaniem. Sytuacja nieco odwraca się w nocy, ponieważ to wtedy Typhoon H zaoferuje dużo ostrzejszy obraz… niestety z ogromną ilością kolorowych szumów RGB – w przeciwieństwie do Inspire 1, który również ma szumy, ale jednego koloru. Ostrość obrazu jest gorsza, ale pozostawia lepsze ogólne wrażenie. Jeżeli chodzi o płynność ruchów zarówno drona, jak i gimbala to zarówno w jednym, jak i drugim przypadku stoi ona na najwyższym poziomie. Oba drona działają niemal tak amo, mimo że jeden z nich to quadro, a drugi hexacopter.

   DJI Inspire 1

   A jak wy sądzicie? Który dron lepiej lata i nagrywa ładniejsze filmy – wypowiedzcie się w komentarzach.

   Sprawdziliśmy także maksymalną prędkość poziomą obu dronów. W większości przypadków wygrywał Inspire 1, ale to zrozumiałe, gdyż ma zupełnie inną charakterystykę awioniki niż Typhoon H. Prędkość maksymalna w przypadku DJI Inspire 22 m/s z kolei w modelu H to 18 m/s i 19 m/s w trybie Follow Me. Maksymalny pułap przelotowy domyślnie w obu przypadkach ustawiony jest na 122 metry, tak jak nakazuje prawo. Szybkość wznoszenia jest w obu przypadkach taka sama i wynosi 5 m/s, z kolei opadanie to 4 m/s i odpowiednio 2,5 m/s w przypadku Yuneeca. Zasięg podglądu na żywo 2 km to również zaleta produktu DJI, na Yuneecu można uzyskać deklarowane przez producenta 1,6 km. Jakość podglądu to 720p, ale warto zaznaczyć, że dron DJI oferuje tutaj technologię transmisji 2,4 GHz, a Yuneec 5,8 GHz. Warto też wspomnieć, że z tej dwójki tylko Typhoon H jest kompatybilny z okularami VR Skyview, które pozwalają kontrolować drona z perspektywy pierwszej osoby.

   Najlepsze drony na rynku >>>

   Dodatkowe funkcje automatyczne

   Wiemy już, jak wygląda jakość obrazu z obu dronów. Naturalnie płynność ujęć zależy już od wprawności operatorów urządzenia, ale czy Inspire i Typhoon mają tryby, które pozwolą uzyskać ciekawe efekty za pomocą automatycznych trybów przeznaczonych dla początkujących? Jak najbardziej.

   W obu przypadkach dostępne są funkcje: point of interest, w której dron skupia się na wybranym na ekranie punkcie czy tryb powrotu automatycznego lądowania w przypadku np. krytycznego poziomu baterii, oba drony i kontrolery mają wbudowane GPS, które na bieżąco aktualizuje naszą pozycją, aby dron wiedział gdzie może bezpiecznie wylądować. Poza tym oba urządzenia oferują także planowanie trasy poprzez wyznaczanie punktów na mapie, tryb podążania za wybranym punktem np. poruszającym się autem. Yuneec Typhoon H może wykorzystać także dodatkowy pilot Wizard, który znajduje się w pudełku, aby jeszcze lepiej zrealizować tryb follow me – pozwoli nie tylko na śledzenie osoby lub obiektu wyposażonego w pilota, ale również na planowanie trasy w trakcie lotu poprzez wskazywanie punktów. Typhoon dzięki dwóm wbudowanym na froncie sonarom nie powinien zderzyć się z żadną przeszkodą – zatrzyma się przed nią lub ominie. Kiedy przybliżamy jakiś przedmiot do sonaru, to Dron automatycznie zaczyna lecieć do tyłu. Nie jest to jednak tożsame z bardziej rozbudowaną technologią Intel Real Sense, za którą musimy dopłacić. Warto też wspomnieć, że produkt Yuneeca ma tryb lotu wokół operatora, a także dzięki temu, że wyposażono go w aż 6 śmigieł – może bezpiecznie latać, nawet po uszkodzeniu jednego z nich. 

   Yunecc Typhoon H

   Generalnie rzecz biorąc, nasze testy utwierdziły nas w przekonaniu, że odpowiedniki konkretnych funkcji w obu dronach działają bardzo podobnie i dzięki nim można uzyskać naprawdę stabilne i kreatywne ujęcia, nawet gdy nie jesteśmy świetnymi pilotami. Trzeba jednak zaznaczyć, że zaletą DJI Inspire 1 jest niewątpliwie oprogramowanie i zasięg podglądu. DJI pracujący na tablecie z iOS działa niezwykle płynnie, a większość funkcji jest niezwykle intuicyjna i prosta do uruchomienia. W przypadku Typhoona H wykorzystano Androida, który potrafi się przyciąć, a sam interfejs nie jest już tak intuicyjny. Z drugiej jednak strony do kontrolera nie potrzebujemy dodatkowego urządzenia mobilnego, gdyż ekran jest tutaj wbudowany.

   DJI Inspire 1

   Podsumowanie

   Z naszych testów wynika, że jakościowo oba drony nie odbiegają od siebie znacząco – ani w kwestii obrazu, ani jakości wykonania. Co jest przewagą DJI Inspire 1 i za co płacimy dodatkowe kilka tysięcy złotych, to niewątpliwie detale, które dla jednych osób mogą być kluczowe przy wyborze swojego wymarzonego drona. Inspire to na pewno produkt dużo bardziej dopracowany niż Yuneec Typhoon H, ale głównie pod względem oprogramowania, a nie jakości wykonania czy awioniki. Widać, że chiński producent bardzo na to stawia, choć niewykluczone, że wraz z aktualizacjami Yuneec nadgoni rywala. Nie mieliśmy okazji przetestować modelu H w wersji z oprogramowaniem Intel Real Sense, które również mogłoby dodać dużo cech, które mogą przeważyć nad Inspire 1. Mimo wszystko Yuneec Typhoon ma też wiele innych zalet, prócz swojej niższej ceny. Mowa o wielu trybach automatycznych, które nawet laikom pozwolą uzyskać kreatywne i płynne ujęcia, możliwości lotu bez jednego skrzydła czy dodatkowego pilota Wizard, który zezwala np. na dodawanie kolejnych punktów do trasy drona poprzez zwyczajnie mierzenie w niebo. Warto też zwrócić uwagę na to, że można korzystać z nieco, jak z drugiego kontrolera, a sam główny kontroler ma wbudowany 7-calowy dotykowy ekran, natomiast w produkcie DJI musimy posiadać osobne urządzenia mobilne.

   Kiedy różnica cenowa 4 tysięcy złotych jest warta dopłaty? Jeżeli nasze zastosowania są w pełni profesjonalne. Jeśli nasza praca polega na lataniu dronem i potrzebujemy w pełni niezawodnego sprzętu, działającego w każdych warunkach, a także takiego, do którego możemy podpiąć inne akcesoria, takie jak np. kamera termowizyjna, to naszym wyborem powinien być DJI Inspire 1. Jeśli jednak szukamy dobrego drona, ale tylko do nagrywania w 4K, to wtedy warto zaoszczędzić pieniądze i wybrać produkt firmy Yuneec.

   Serdecznie dziękujemy firmie dronzona.pl za udostępnienie i obsługę drona Yuneec Typhoon H oraz firmie dronexpert.eu za udostępnienie i obsługę drona DJI Inspire 1, a także Motoklubowi Oborniki Wielkpolskie za ugoszczenie naszej ekipy na torze motocrossowym.

   blog comments powered by Disqus
   Yunecc Typhoon H vs. DJI Inspire 1 - Porównanie Dronów