PODPOWIEDZI:

Router Dla Graczy za 2000zł?! Recenzja Asus RT-AC5300

Klawiatury, myszki, monitory, tablety czy komputery dla gracza stały się już normą. Jednak, jaka będzie Wasza reakcja, jeśli powiem Wam, że tematem dzisiejszej recenzji będzie router dla graczy? To nie jest żart! Asus RT-AC5300 został zaprojektowany specjalnie do sieciowej rozrywki! Czy warto zainwestować w taki sprzęt? Zapraszam!

ASUS RT-AC5300

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Design,
 • Trzy radia,
 • Zasięg,
 • Szeroki zakres zastosowań (np. inteligenty dom),
 • Funkcja Game Boost,
 • Zabezpieczenia.
WADY
 • Cena
 • Długi reset routera

Design

Dziwnie mówić mi o designie routera, bo zazwyczaj są to sprzęty skromne, które nie rzucają się w oczy i po prostu mają pełnić wyznaczoną im funkcję. Inaczej jest jednak w przypadku routera od Asusa. Ten jest pokaźnych rozmiarów. Uwagę zwracają anteny WiFi, których jest aż 8 i wyglądają one nietypowo. Urządzenie ma ciekawe, agresywne kształty, a kolor czarny w połączeniu z czerwonymi wstawkami podpowiada dla jakiego klienta został stworzony ten model. Zatem świetnie dopasuje się do wystroju pokoju gracza.

Recenzja Asus RT-AC5300

Porty

Router z tyłu posiada oprócz wejścia zasilania, 4 porty GigabitEthernet pozwalające uzyskać przepustowość 1000Mb/s, port WAN oraz USB 3.0, służące do obsługi funkcji AiCloud oraz USB 2.0, do którego możemy podłączyć np. modem LTE. Między portami 1 oraz 2 możemy włączyć funkcję agregacji łączy, która pozwoli na transfer do 2Gb/s!

Recenzja Asus RT-AC5300 porty

Transmisja bezprzewodowa

AC5300 oferuje transmisję bezprzewodową WiFi w standardzie 802.11ac na częstotliwości 2,4GHz oraz 5GHz. To właśnie transmisja bezprzewodowa jest bardzo mocną stroną tego urządzenia. Technologia NitroQAM zapobiega zakłóceniom i pozwala na transmisję z prędkością do 4334 Mb/s w przypadku częstotliwość 5GHz. Właściwie, to powinienem stworzyć 3 recenzje. Pomyślicie pewnie "Zaraz ale jak to 3? Przecież router jest jeden!". A no właśnie, router jest jeden, ale można powiedzieć, że w jego wnętrzu ukryte są 3! To trochę skomplikowane, ale pokrótce - router od Asusa posiada wbudowane dwa pasma dla częstotliwości 5GHz oraz jedno dla pasma 2,4GHz i pracują one jednocześnie. Jest to kolejny aspekt pozwalający na szybką, pozbawioną zakłóceń transmisję. Każdemu urządzeniu jest przydzielane odpowiednie pasmo, tak byś mógł korzystać z jak najlepszej transmisji.

  Brak tutaj ograniczeń, co do ilości podłączonych urządzeń. Każdy członek rodziny i każdy gość może bez problemu podłączyć swoje urządzenie. A co ciekawe nie musi być to telefon, laptop czy komputer! AC5300 uczyni twój dom inteligentnym! Urządzenie może obsługiwać m.in. kamery IP.
  W przypadku dużych powierzchni, bardzo ważny okazuje się zasięg. Dzięki konstrukcji anten tego routera zapewnia on bardzo dobry zasięg. Wiązka kształtowana jest dzięki technologii AiRadar, która lokalizuje urządzenie i pozwala skoncentrować sygnał WiFi, tak by docierając do urządzenia był najmocniejszy!

  Poradnik - Trzy sposoby na zwiększenie zasięgu i mocy sieci WiFi >>

  Recenzja Asus RT-AC5300 zasięg

  Ostatnią zastosowaną technologią ulepszającą przepustowość WiFi jest MU-MIMO, która zapewnia każdemu urządzeniu dostęp do pełnej szybkości łącza! W przeciwieństwie do standardowego MIMO, urządzenia nie muszą czekać na sekwencyjną transmisję danych.

   A jak to wszystko działa w praktyce? Rzeczywiście odczuwalny jest zwiększony zasięg sieci i nawet często przejeżdżając w pobliżu mojego bloku, około 40m od niego, mój smartfon potrafił złapać zasięg sieci WiFi! Ściany są oczywiście nadal sporą przeszkodą, lecz w obrębie mojego mieszkania nie miałem problemów z transmisją, co czasami zdarzyło się w przypadku innych, tańszych routerów.

   Optymalizacja w grach

   Dlaczego na początku recenzji wspomniałem o tym, że jest to router dla graczy? Otóż oferuje on usługi, które pomogą zoptymalizować naszą sieć pod kątem gier online!

   Zobacz Ranking Routerów >>
    

   Recenzja Asus RT-AC5300 gameboost

   Jednak czy oferowane funkcje naprawdę działają? I tak i nie. Rzeczywiście, przy włączeniu trybu Game Boost, komputer, na którym włączona jest gra staje się priorytetowy. Jednak jedna z usług, która miała optymalizować trasę pakietów i powodować niższy ping w grach o 30-60% nie do końca spełnia swoje funkcje. Podczas gry w takie produkcje jak League Of Legends czy Counter Strike Global Offensive nie zauważyłem żadnej różnicy. Ping może momentami był mniejszy, ale na pewno nie zauważalnie.

   Router pozwoli także wyłączyć na komputerze antywirusa, który może zabierać cenne FPSy podczas gry. Dzięki funkcji AiProtection nie będziesz musiał się bać o jakiekolwiek zagrożenie. 

   Interfejs i kontrola przez smartfon

   Sam ekran konfiguracji routera jest bardzo przyjazny i przejrzysty. Nawet laik nie będzie miał problemów z jego konfiguracją. Poruszanie się po nim jest bardzo intuicyjne i nie trzeba być teleinformatykiem, żeby wprowadzić zmiany w konfiguracji domowej sieci.

   Recenzja Asus RT-AC5300 interfejs

   Dodatkowym atutem jest możliwość zarządzania routerem przez smartfon! Możemy przez niego sprawdzać statystyki naszej sieci, dokonywać zmian w jej konfiguracji. Aplikacja Asus Router jest tak samo funkcjonalna jak interfejs WWW.

   Asusrouter app

   Podsumowanie

   W mojej ocenie router Asus RT-AC5300 to bardzo dobre urządzenie. Gdyby nie jego cena, byłby niemalże idealnym routerem. Moja ocena to 4,5.

   Ocena Końcowa Testu Routera Asus RT-AC5300

   blog comments powered by Disqus
   Router Dla Graczy za 2000zł?! Recenzja Asus RT-AC5300