PODPOWIEDZI:

Epson EB-U32 czy EH-TW5350 - Który Wybrać

W dzisiejszej recenzji zestawimy ze sobą dwa projektory multimedialne Epsona, których cena oscyluje w okolicach 3000 zł - Epson EH-TW5350 i EB-U32.

Epson EB-U04

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Epson EB-U32:
 • Dobra jakość obrazu
 • Gwarancja na lampę
 • Dołączona torba do przewozu projektora
 • Epson EH-TW5350:
 • Dobra jakość obrazu
 • Ciche działanie
WADY
 • Epson EB-U32:
 • Głośny Wentylator
 • Mocno się grzeje
 • Słabej jakości głośnik
 • Epson EH-TW5350:
 • Słabej jakości głośnik
 • Brak gwarancji na lampę

Pierwsze Spojrzenie 

Oba projektory wykonane są solidnie i wyglądają naprawdę dobrze. Wizualnie bardziej przypadł mi do gustu EB-U32, ale oczywiście to tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia.

epson eb-u32

Oba projektory mają wbudowaną zasłonę obiektywu, nóżkę do zmiany konta wyświetlania obrazu, dwa pokrętła - jedno do zmiany rozmiaru obrazu i drugie do zmiany ostrości oraz suwak do korekcji obrazu, gdy projektor jest pochylony poziomo do ekranu.

 eh-tw5350

Oba projektory mają również bardzo podobny zakres przycisków. Od prawej: przyciski sterowania menu lub zmiany głośności czy odpowiedniej korekcji trapezu, przycisk home, zmiany źródła obrazu oraz zasilania. Do tego mamy cztery diody informacyjne i dodatkowa jedna informująca o wykorzystywaniu funkcji Screen Mirroring w Epsonie EH-TW5350. Jeżeli jednak nie zamierzamy cały czas stać nad projektorem to zamiast przycisków możemy użyć dołączonych pilotów, które dostajemy w zestawie razem z bateriami.

Góra projektora Epson EB-U32

Obydwa projektory mają dwa wejścia HDMI z czego jedno z MHL, czyli możliwością podpięcia swojego tabletu czy telefonu przez właśnie takie wejście, złącza kompozytowe, VGA i USB do podpięcia nośnika danych np. z prezentacją czy zdjęciami. Tutaj są pierwsze różnice,EB-U32ma wejście USB-B, które umożliwi nam połączenie się z komputerem przez specjalny kabel dołączony do zestawu, niestety jest to wolny przeszył danych a EH-TW5350 ma wejście serwisowe i mini jack do podpięcia głośników, co też by się U32 przydało. Z tyłu jeden i drugi projektor ma po pojedynczym głośniku, o którym wspomnę w dalszej części.Epson EB-U32 jest lżejszy bo waży 2.6 kg a EH-TW5350 3.1 kg. Do tego pierwszego w zestawie dostajemy niewyróżniającą się specjalnie ale dobrą jakościowo torbę do transportu projektora. 

Tył Projektora

Działanie Projektorów  

Po uruchomieniu projektorów, odczuwalnie głośniej działał Epson EB-U32 lecz po dłuższej chwili przestałem zwracać uwagę na dźwięk wentylatora a zacząłem na temperaturę jaką z siebie wyrzucał - ta po godzinnym użytkowaniu podniosła lekko temperaturę u mnie w pokoju co teraz zimą było całkiem fajne ale latem przy 30 stopniach, raczej nie będzie najlepszym doznaniem. Nie miałem takiego problemu z EH-TW5350. Tańszy - EB-U32 wyświetla obraz o współczynniku kontrastu 10000:1 w rozdzielczości WUXGA (1920x1200) w formacie 16:10 czyli troszkę ponad Full HD co świetnie się nadaje do wyświetlania szczegółowych prezentacji. Kolory są bardzo żywe i żaden nie wyróżnia się specjalnie co jest na plus. Lampa 3200 lumenów, której żywotność producent określa na 5000 godzin w trybie normalnym oraz 10000 godzin w trybie eco, pozwala na korzystanie z projektora nawet przy mocnym świetle chociaż nie jest to najbardziej komfortowy sposób przedstawiania prezentacji, oglądania filmów czy wspólnego grania ze znajomymi. 

Ranking najlepszych projektorów

Przód EH-TW5350

EH-TW5350 to projektor przeznaczony pod kino domowe, obraz wyświetlany jest w rozdzielczości Full HD (1920x1080) w formacie 16:9 o współczynniku kontrastu 35000:1, jest tez możliwość wyświetlania obrazu w 3D redy czego nie potrafi EB-U32. Lampa o jasności 2200 lumenów z żywotnością 4000 godzin w trybie normalnym i 7500 godzin w trybie eco wyświetla obraz również bardzo dobrej jakości lecz tutaj mocne światło mniej widocznie osłabia jakość obrazu.  Oba projektory mogą służyć spokojnie jako dobrej jakości projektory do wyświetlania filmów czy do gry ze znajomymi.  Jeden i drugi projektor mają bogate i bardzo podobne do siebie menu, w którym możemy pozmieniać jasności, kontrast czy tryby wyświetlania obrazu. 

Przód EB-U32

Dodatkowe Funkcje 

Oba projektory jak wcześniej wspomniałem mają po jednym głośniku. EB-U32 ma 2 Watowy a EH-TW5350 5 Watowy. Ich zaletą jest to, że są i na tym zalety się kończą bo jakość dźwięku wypływającego z nich jest naprawdę przeciętna. EH-TW5350 ma tą przewagę, że daje nam do dyspozycji wejście mini jack przez co możemy bezproblemowo podpiąć dowolny głośnik, również te wymagające USB do zasilania. Ale gdy myślimy o kinie domowym to raczej z tych głośników nie będziemy korzystać. Ciekawą funkcją dodatkową tych projektorów jest połączenie ich z dedykowaną aplikacją Epsona. Dzięki niej możemy przesyłać zdjęcia czy wideo zdalnie ze smartfona na projektor. Aplikacja jest bardzo uboga w funkcje i na dłuższą metę nie bardzo potrzebna.

Jest też możliwość przesyłania obrazu przez sieć lokalną lecz w obu przypadkach nadaje się to przede wszystkim  do wyświetlania zdjęć. Warto też przyjrzeć się gwarancji producenta, która w przypadku EB-U32 to 24 miesiące na sprzęt oraz 12 miesięcy lub 1000 godzin na lamę a w przypadku EH-TW5350 jedynie na projektor również 24 miesiące. 

Podsumowanie 

Jeden jak i drugi projektor to naprawdę dobry sprzęt. Jeżeli myślimy o projektorze stricte do użytku domowego, lepszym wyborem będzie Epson EH-TW5350, który jest cichszy i lepiej sprawuje się w oświetlonym pomieszczeniu. Jeżeli jednak wolimy mieć dobry projektor do domu ale również chcemy go transportować i prezentować na nim szczegółowe prezentacje, lepszym wyborem będzie Epson EB-U32. Oba projektory dostają po cztery gwiazdki i znak jakości, za naprawdę świetną jakość wykonania.

4 - OcenaJakość

blog comments powered by Disqus
Epson EB-U32 czy EH-TW5350 - Który Wybrać