PODPOWIEDZI:

Lumix GX800 - Idealny Aparat Dla Początkującego Vlogera?

W erze cyfryzacji niemal każdy może zostać sławą youtube'a i zacząć swoją przygodę z montażem oraz produkcją wideo. Dla kogo przeznaczony jest omawiany dzisiaj sprzęt?

Panasonic LUMIX GX800

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wymienialna optyka
  • Wysoka rozdzielczość 4K i FULL HD w odpowiednio 30 i 50 klatkach na sekundę
  • Poręczność i lekkość
WADY
  • Słaba bateria
  • Nieintuicyjna obsługa

LUMIX GX800 - CO POWINIENEŚ o nim WIEDZIEĆ?

Jest to bezlusterkowiec autorstwa Panasonica - jednego z najlepszych na rynku producentów aparatów cyfrowych. Czym są bezlusterkowce? W skrócie stanowią przeciwieństwo lustrzanek, których istotą jest technologia polegająca na odbijaniu światła za pomocą lustra i matówki. Zdjęcia i nagrania wykonywane przez Lumixa GX800 są cyfrowe. Czy cyfrówka oznacza gorszą jakość? Lustrzanki chwalone są za idealne oddanie głębi obrazu oraz wymienialną optykę. W przypadku tej cyfrówki nadal możemy wymienić obiektyw oraz oddać głębię ostrości, jednakże cyfrowo. Dodatkową zaletą bohatera omawianego tekstu są jego gabaryty, mianowicie wymiary 107x65x33mm oraz zaledwie 269 gramów wagi!

Lumix GX800 Przód

WYSOKA, ALE OGRANICZONA JAKOŚĆ

Z góry uprzedzam, że nie jestem profesjonalnym fotografem; ten sprzęt potrzebny jest mi na co dzień do pracy, a konkretniej do nagrywania vlogów. Oceny dokonuję więc z perspektywy przeciętnego użytkownika, a nie profesjonalnego fotografa.

Ten aparat posiada na przykład funkcję nagrywania w rozdzielczości 4K! Mimo tego, że w dzisiejszych czasach nawet niektórymi modelami telefonów można wykonywać zdjęcia w takiej rozdzielczości, to ich głębia ostrości pozostawia wiele do życzenia; można ją za to uzyskać korzystając z tego modelu aparatu, co jest jedną z jego największych zalet. Niestety długość nagrań w takiej rozdzielczości ograniczona jest do 5 minut, więc nie ma możliwości wykonania długiego nagrania typu time-lapse lub hyperlapse. Do zapisu materiałów potrzebna jest również karta MicroSD, której prędkość zapisu osiąga 100MB/s. Jest to kolejny wydatek, jednak jeżeli nie zaopatrzymy się w taką kartę MiscroSD, to z rozdzielczością 4K możemy się pożegnać. Dodatkowo bateria aparatu ma pojemność jedynie 680mAh, co nie pozwala na długie nagrania i jest sprzeczne z ideą sprzętu podręcznego. Mimo wszelkich niedogodności nagrania wysokiej jakości robią ogromne wrażenie. Sprzęt jest w stanie uchwycić najdrobniejsze szczegóły, a właśnie na tym polega magia wysokiej rozdzielczości.

Lumix GX800

NIE DLA PROFESJONALISTÓW

Omawiany sprzęt nie posiada wbudowanego portu mini jack do odsłuchu nagrań czy też podpięcia mikrofonu. Nie jest to rozwiązanie sprzyjające vlogerom, którzy nie chcą łączyć dźwięku w filmie podczas montażu. Profesjonaliści nagrywający na przykład wesela mogą skorzystać z tego sprzętu jako kamery pomocniczej; nie że jest to wygodne rozwiązanie, nawet mimo wejścia mini HDMI, które pozwoliłoby na podłączenie zewnętrznego ekranu do podglądu z aparatu (brakuje mu szyn do zaczepienia chociażby wcześniej wspomnianego ekranu czy innych sprzętów typu mikrofon kierunkowy). Brakuje tu również wizjera; obraz widzimy za pośrednictwem dotykowego ekranu o przekątnej 3 cale, który możemy obrócić o 180 stopni.

Najlepsze aparaty cyfrowe >>

Ciekawe funkcje

Lumix GX800 Tył

Mimo powyżej opisanych wad korzystało mi się z tego aparatu bardzo przyjemnie. Głównie ze względu na dostępne w nim funkcje wolałem używać go niż swojej lustrzanki do nagrywania materiałów na kanał videotesty. Bardzo dobrze jest w nim wykonany dotykowy ekran, który obsługuje technologię multitouch. Często korzystałem również z funkcji połączenia smartfonu z aparatem, dzięki której mogłem ustawić cyfrowo przysłonę, ISO o szerokim zakresie umożliwiający nagrywanie wideo bez większych szumów nawet przy słabym oświetleniu, oraz oczywiście focus. Niestety aparat miał problem typowy dla lustrzanek, czyli przegrzanie podczas nagrań trwających około 10 minut.  Wyśmienicie działa tu za to ustawianie ostrości za pomocą dotykowego ekranu; jednakże podczas dotykania ekranu często porusza się całym aparatem, co za tym idzie traci się stabilizację ujęcia. Mówiąc o stabilizacji: aparat nie jest w stanie cyfrowo poprawić jej w czasie rzeczywistym. Możemy liczyć tylko na post-producing. Zaprogramowano jednak opcję usuwania trzęsienia ręki, lecz ona działa również wadliwie. Warto też wspomnieć o filtrach, które możemy nałożyć na nagrania i zdjęcia również podczas późniejszej ich edycji.

Ocena

blog comments powered by Disqus
Lumix GX800 - Idealny Aparat Dla Początkującego Vlogera?