PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Lumix GX800 - Idealny Aparat Dla Początkującego Vlogera?

W erze cyfryzacji niemal każdy może zostać sławą youtube'a i zacząć swoją przygodę z montażem oraz produkcją wideo. Dla kogo przeznaczony jest omawiany dzisiaj sprzęt?

Panasonic LUMIX GX800

Ocena VideoTesty.pl
GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

Dziękujemy za oddanie głosu.
ZALETY
  • Wymienialna optyka
  • Wysoka rozdzielczość 4K i FULL HD w odpowiednio 30 i 50 klatkach na sekundę
  • Poręczność i lekkość
WADY
  • Słaba bateria
  • Nieintuicyjna obsługa

LUMIX GX800 - CO POWINIENEŚ o nim WIEDZIEĆ?

Jest to bezlusterkowiec autorstwa Panasonica- jednego z najlepszych na rynku producentów aparatów cyfrowych. Czym są bezlusterkowce? W skrócie stanowią przeciwieństwo lustrzanek, których istotą jest technologia polegająca na odbijaniu światła za pomocą lustra i matówki. Zdjęcia i nagrania wykonywane przez Lumixa GX800 są cyfrowe. Czy cyfrówka oznacza gorszą jakość? Lustrzanki chwalone są za idealne oddanie głębi obrazu oraz wymienialną optykę. W przypadku tej cyfrówki nadal możemy wymienić obiektyw oraz oddać głębię ostrości, jednakże cyfrowo. Dodatkową zaletą bohatera omawianego tekstu są jego gabaryty, mianowicie wymiary 107x65x33mm oraz zaledwie 269 gramów wagi!

Lumix GX800 Przód

WYSOKA, ALE OGRANICZONA JAKOŚĆ

Z góry uprzedzam, że nie jestem profesjonalnym fotografem; ten sprzęt potrzebny jest mi na co dzień do pracy, a konkretniej do nagrywania vlogów. Oceny dokonuję więc z perspektywy przeciętnego użytkownika, a nie profesjonalnego fotografa.

Ten aparat posiada na przykład funkcję nagrywania w rozdzielczości 4K! Mimo tego, że w dzisiejszych czasach nawet niektórymi modelami telefonów można wykonywać zdjęcia w takiej rozdzielczości, to ich głębia ostrości pozostawia wiele do życzenia; można ją za to uzyskać korzystając z tego modelu aparatu, co jest jedną z jego największych zalet. Niestety długość nagrań w takiej rozdzielczości ograniczona jest do 5 minut, więc nie ma możliwości wykonania długiego nagrania typu time-lapse lub hyperlapse. Do zapisu materiałów potrzebna jest również karta MicroSD, której prędkość zapisu osiąga 100MB/s. Jest to kolejny wydatek, jednak jeżeli nie zaopatrzymy się w taką kartę MiscroSD, to z rozdzielczością 4K możemy się pożegnać. Dodatkowo bateria aparatu ma pojemność jedynie 680mAh, co nie pozwala na długie nagrania i jest sprzeczne z ideą sprzętu podręcznego. Mimo wszelkich niedogodności nagrania wysokiej jakości robią ogromne wrażenie. Sprzęt jest w stanie uchwycić najdrobniejsze szczegóły, a właśnie na tym polega magia wysokiej rozdzielczości.

Lumix GX800


Xiaomi Mi A1

NIE DLA PROFESJONALISTÓW

Omawiany sprzęt nie posiada wbudowanego portu mini jack do odsłuchu nagrań czy też podpięcia mikrofonu. Nie jest to rozwiązanie sprzyjające vlogerom, którzy nie chcą łączyć dźwięku w filmie podczas montażu. Profesjonaliści nagrywający na przykład wesela mogą skorzystać z tego sprzętu jako kamery pomocniczej; nie że jest to wygodne rozwiązanie, nawet mimo wejścia mini HDMI, które pozwoliłoby na podłączenie zewnętrznego ekranu do podglądu z aparatu (brakuje mu szyn do zaczepienia chociażby wcześniej wspomnianego ekranu czy innych sprzętów typu mikrofon kierunkowy). Brakuje tu również wizjera; obraz widzimy za pośrednictwem dotykowego ekranu o przekątnej 3 cale, który możemy obrócić o 180 stopni.

Czołowe aparaty na rynku >>

Ciekawe funkcje

Lumix GX800 Tył

Mimo powyżej opisanych wad korzystało mi się z tego aparatu bardzo przyjemnie. Głównie ze względu na dostępne w nim funkcje wolałem używać go niż swojej lustrzanki do nagrywania materiałów na kanał videotesty. Bardzo dobrze jest w nim wykonany dotykowy ekran, który obsługuje technologię multitouch. Często korzystałem również z funkcji połączenia smartfonu z aparatem, dzięki której mogłem ustawić cyfrowo przysłonę, ISO o szerokim zakresie umożliwiający nagrywanie wideo bez większych szumów nawet przy słabym oświetleniu, oraz oczywiście focus. Niestety aparat miał problem typowy dla lustrzanek, czyli przegrzanie podczas nagrań trwających około 10 minut.  Wyśmienicie działa tu za to ustawianie ostrości za pomocą dotykowego ekranu; jednakże podczas dotykania ekranu często porusza się całym aparatem, co za tym idzie traci się stabilizację ujęcia. Mówiąc o stabilizacji: aparat nie jest w stanie cyfrowo poprawić jej w czasie rzeczywistym. Możemy liczyć tylko na post-producing. Zaprogramowano jednak opcję usuwania trzęsienia ręki, lecz ona działa również wadliwie. Warto też wspomnieć o filtrach, które możemy nałożyć na nagrania i zdjęcia również podczas późniejszej ich edycji.

Ocena

Jakie aparaty fotograficzne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu aparatów fotograficznych z 9/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które aparaty fotograficzne warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Nikon D3300 + 18-105 VR Nikon D3300 + 18-105 VRBest of the best!
2Hasselblad X1D-50c Hasselblad X1D-50c Sprawdź sam
3Canon EOS 6D Mark II body Canon EOS 6D Mark II body Ten ma niezłą cenę!
4Nikon Coolpix P900 czarny Nikon Coolpix P900 czarny Polecany model
5Nikon DF + 50mm kit czarny Nikon DF + 50mm kit czarny Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 30 Najchętniej Kupowanych Aparatów Fotograficznych!

blog comments powered by Disqus