PODPOWIEDZI:

Recenzja Wonder Boy - Remake Doskonały!

Wielkimi krokami zbliża się sezon ogórkowy. Nowych gier jest jak na lekarstwo, jednak nie oznacza to, że nie ma w co grać. Ciekawie zapowiada się remake Wonder Boya, który debiutował na Nintendo NES. Czy warto zainteresować się tą pozycją? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Grafika
  • Wciąga
  • Platformer z otwartą strukturą
  • Muzyka
  • Sekrety
WADY
  • Postać lekko ślizga się
  • Backtracking

Historia

Już na początku rozgrywki, gracz może zdecydować kim chce grać. Wybrać możemy pomiędzy tytułowym Wspaniałym Chłopcem a Dziewczyną. W zależności od naszego wyboru, otrzymujemy takie same zadanie. Musimy pokonać straszliwego smoka. Ten ukrywa się w jaskini i szykuje na nas pułapkę. Prolog wprowadza nas w mechanikę gry oraz pozwala zaznajomić się ze sterowaniem. Dojście do smoka nie powinno zabrać nam sporo czasu. Po kilku minutach, znajdujemy się na arenie z strasznym bossem. Niestety smok spodziewał się nas i przygotował pułapkę. Po pokonaniu go, nasz główny bohater przeobraża się. Jesteśmy przeklęci i zmieniamy się w smoka. Teraz musimy znaleźć sposób na zrzucenie klątwy i powrócenia do ludzkiej postaci. Historia jest dość prosta ale wierna z oryginalnym doświadczeniem. Dobrze, że twórcy nie starali się na siłę dorzucić nowości.

Wonder Boy - Historia

ROZGRYWKA

Wonder Boy to typowa gra platformowo-zręcznościowa. Jest tutaj dużo skakania i walki z przeciwnikami. Lokacje są dość rozbudowane i mają otwartą strukturę. Będziemy często błądzić, jeżeli nie graliśmy w oryginał. Plansze są dość sprytnie zaprojektowane i będziemy powracać do wcześniejszych lokacji. Mamy także dostęp do miasta, w którym możemy się uleczyć czy kupić lepsze wyposażenie. Polegli przeciwnicy zostawiają złote monety czy power upy, które możemy wykorzystać w późniejszej walce. Rozgrywka głównie skupia się na eksploracji map i szukaniu nowych lochów. To właśnie w nich ukrywają się kolejni bossowie, których musimy pokonać. To pozwoli nam na kolejną transformację głównego bohatera.

Wonder Boy - Walka

rozwój bohatera

Wonder Boy ma elementy znane z gier RPG. Zdobywamy pieniądze, które możemy wydać w mieście na lepszy ekwipunek. Na naszej drodze znaleźć możemy specjalne skrzynki, które dają nam losową zawartość. Także natrafić możemy na handlarzy, ci będą wabić nas promocjami na niezwykle wartościowy sprzęt. Przez większość czasu będzie nam niestety brakować pieniędzy. Często zmuszani będziemy do "farmienia" pieniędzy. Polegli przeciwnicy odradzają się po powrocie do lokacji. Lepszy ekwipunek jest koniecznością, jeżeli nie zamierzamy szybko ginąć. Poziom zdrowia bardzo szybko spada a przeciwnicy są momentami irytujący.

Wonder Boy - Boss

grafika

To co wrzuca się w oczy to zmieniona grafika. Oryginał powstał na 8 bitowego NESa. Po 30 latach grafika dość mocno ewoluowała. Zdali sobie z tego sprawę autorzy. Tworząc remake wykorzystali ręcznie malowane tła, zmienione wizerunki postaci oraz poprawioną animację. Nowy Wonder Boy wygląda przepięknie na ekranie komputerów ikonsol. Rozgrywka jest niezwykle płynna dzięki świetnej animacji. To co aktualnie widzimy na ekranie możemy w łatwy sposób porównać z oryginałem. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk na padzie, aby powrócić do oryginału. Nowy silnik zaimplementowany ma dwa warianty graficzne. Moim zdaniem jest do świetne rozwiązanie!

Wonder Boy - Grafika

sterowanie

Z początku miałem spore problemy z przyzwyczajeniem się do sterowania. Postać dość mocno „ślizga się”. Może to przysparzać nam sporo problemów w elementach zręcznościowych. Walka opiera się na wciskaniu klawisza na padzie, w przypadku walki ze zwykłymi przeciwnikami. Bossów pokonać możemy celując w jego słaby punkt. Do tego musimy się dokładnie poznać schemat poruszania się rywala. Kiedy przyzwyczaiłem się do panującej fizyki poruszania się, to grało mi się dobrze. W Wonder Boya grałem na padzie i polecam te rozwiązanie każdemu. Granie na klawiaturze nie sprawiło mi już tyle przyjemności.

Wonder Boy - Sterowanie


Sprawdź polecany pad do gry >>>


remake idealny?

Twórcy Wonder Boya stworzyli niemal idealny remake. Starzy fani otrzymują tę samą historię co w oryginale. Schematy poziomów nie zostały zmienione, podobnie jak grafika. Zawsze możemy przełączyć się na stary styl graficzny. Zyskujemy jednak możliwość odpalenia gry na nowej konsoliczy komputerze. Nowi fani natomiast mogą poznać ten znakomity tytuł, w przecudownej oprawie graficznej. Ręcznie malowane tła i grafiki niezwykle mi się spodobały. Podobnie jak płynna animacja przeciwników i głównego bohatera. Wonder Boy wciąga od pierwszych minut rozgrywki. Jest to dość wymagająca produkcja pomimo tego, że nie jest dość długa. Jednak wszystko zależy od naszego stylu gry. Wonder Boya możemy ukończyć w 2 godziny ale również dobrze możemy grać ponad 5 godzin. W grze jest sporo sekretów i przedmiotów do zebrania. Po skończonej fabule możemy spróbować swoich sił zagrać ponownie, wybierając innego głównego bohatera.

Wonder Boy - Stara Oprawa Graficzna

Podsumowanie

Jestem niezwykle pozytywnie zaskoczony nowym Wonder Boyem. Grało mi się przyjemnie i trudno jest mi przyczepić się do jakiekolwiek wad. Rozgrywka wciągnęła mnie na długie godziny. Nie miałem okazji wcześniej pograć w oryginał ale remake mi to umożliwił. Nie uważam jednak, że nowa wersja zabija klimat poprzedniej gry. Autorzy umożliwiają wybór stylu graficznego, który może sprawić podobne doświadczenie jak 30 lat temu. Dostosować możemy poziom trudności, jeżeli nie radzimy sobie w walce z przeciwnikami. W taki właśnie sposób powinno tworzyć się remaki. Tworząc coś nowego w innej formie graficznej, nie zmieniając pozostałych aspektów gry i nie zabijając klimatu. Gorąco polecam!

OCENA: 4.5/5

Wonder Boy - Sekret

blog comments powered by Disqus
Recenzja Wonder Boy - Remake Doskonały!