PODPOWIEDZI:

MSI Z270 Gaming M3 - Test Płyty Głównej Dla Graczy

Witam, zapraszam Was dzisiaj do recenzji płyty głównej MSI Z270 Gaming M3!

MSI Z270 Gaming M3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Miły dla oka design
  • Funkcjonalna osłona portów zewnętrznych chroniąca je przed uszkodzeniami
  • Dobre rozmieszczenie portów na płycie
  • Duża ilość portów wewnętrznych i zewnętrznych
  • Bardzo wysoka jakość wykonania (m.in. wysokiej jakości karta dźwiękowa)
  • Solidna sekcja zasilania, dzięki której bez trudu osiągniemy maksimum z naszego procesora w przypadku i chłodzeń powietrznych, i wodnych AiO
  • Prosty i czytelny BIOS/UEFI z dobrym układem wszystkiego, choć mnie osobiście bardziej przypadł do gustu BIOS na płytach Asusa
  • Płyta jest kompatybilna z pamięciami RAM DDR4 G.Skill Ripjaws V 2x8GB 3200MHz CL16 - model F4-3200C16D-16GVS - pamięci działają bez problemu na profilu XMP na 3200mHz CL 16-16-16-36, a nawet chodzą stabilnie po OC na 3333mHz CL 17-17-17-38!
WADY
  • Zbyt bliskie umiejscowienie od gniazda na procesor sekcji zasilania i radiatorów sekcji zasilania, które są zbyt wysokie, przez co mamy utrudniony montaż dużych coolerów powietrznych na procesor
  • Brak fajnego podświetlenia LED RGB - to minus dla niektórych, gdyż kiedy podłączymy do płyty wszystkie pozostałe podzespoły, to samej płyty jest niewiele widać…

Opakowanie i dodatki

Tradycyjnie już dla sprzętu ,,gamingowego”, płyta główna MSI Z270 Gaming M3 została wyposażona moim zdaniem w wizualnie bardzo ładne pudełko - choć to kwestia gustu i nie musicie się ze mną zgadzać. Pudełko wykonane z twardej tektury zostało odpowiednio dopasowane do płyty, także jest dość dobrze chroniona podczas transportu. Na tyle pudełka znajduje się zdjęcie płyty wraz z jej specyfikacją techniczną. 

MSI Z270 Gaming M3 Pudełko Przód MSI Z270 Gaming M3 Pudełko Tył

W środku opakowania znajdziemy tradycyjnie:
- płytę DVD z wszelkimi sterownikami i programami do płyty - choć możemy je także pobrać ze strony producenta
- instrukcję obsługi
- komplet naklejek na płytę
- maskownicę portów zewnętrznych
- 2 kable SATA (trochę ich mało)

Budowa

MSI Z270 Gaming M3 Przód

Płyta główna została wyposażona w efektowne wizualnie radiatory na sekcji zasilania oraz w zabudowane porty wyjść zewnętrznych, za co leci duży plus, gdyż nie musimy się martwić, że podczas montażu o coś zahaczymy i niechcący uszkodzimy. Jeśli chodzi o radiatory na sekcji zasilania, to są one zbyt wysokie; utrudniają montaż gabarytowo wielkich chłodzeń powietrznych na procesor, na przykład Be Quiet Dark Rock 3 - to chłodzenie zalecam zamontować na płycie przed jej przykręceniem do obudowy (pozwoli to na uniknięcie wielu nerwów na mocno debilne mocowanie coolera od BeQuiet!).

Sama sekcja zasilania wraz z radiatorami powinna być w nieco większej odległości od gniazda na procesor, gdyż naprawdę jest tam ciasno i ciężko jest zamontować na przykład chłodzenia od BeQuiet, które mają niestety ciężkie mocowanie!

MSI Z270 Gaming M3 Tył
Cała konstrukcja jest utrzymana w barwach szaro-czarnych z czerwonymi wstawkami, co daje moim zdaniem bardzo ładny wizualnie efekt. Także w fajnie dobranych barwach jest tylna część naszej płyty głównej. Sekcja zasilania składa się z 10 faz solidnie wykonanych z litego metalu - są to małe srebrne prostokąty umiejscowione wokół slotu na procesor. 

Płyta obsługuje pamięciDDR4 na profilach XMP o taktowaniu do 3800mHz w przypadku procesorów Intel 7 generacji i do 3600mHz w przypadku 6 generacji. Mamy 4 banki na pamięci, łącznie możemy maksymalnie zainstalować 64GB, a więc 4×16GB. Dodatkowo technologia DDR4 Boost zapewnia zoptymalizowanie ścieżki i odizolowanie obwodów podsystemu pamięci RAM.

W górnej części płyty mamy tradycyjnie wejście 8-pinowe EPS do wpięcia zasilania od zasilacza, wejście 4-pinowe PWM na chłodzenie do procesora, 3 dodatkowe wejścia 4-pinowe PWM na wentylatory, a także 24-pinowe wejście ATX.

Poza tym mamy tu także system VR Boost wykorzystujący specjalny, inteligentny układ, którego zadaniem jest zapewnienie czystego, wyraźnego sygnału zoptymalizowanego pod kątem urządzeń VR, które podłączane są do portu USB. To - zdaniem producenta - ma zagwarantować użytkownikom przyjemne doświadczenia w świecie VR.

W dolnej części płyty głównej znajdują się 2 sloty PCIe 3.0 x16, w tym jedno główne wzmacniane systemem PCI-E Steel Armor, który stanowi dodatkową ochronę karty graficznej przed zgnieceniami i zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI). Płyta posiada też 6 slotów SATA 3 na dyski, 4 sloty PCIe 3.0 x1, 2 złącza USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0), 2 złącza USB 2.0, 2 złącza Turbo M.2 umożliwiające montaż napędów o długości do 110 mm z systemem Steel Armor oraz obsługę napędów zgodnych z NVMe, szybkość transmisji do 32 Gb/s przy wykorzystaniu magistrali PCI-Express x4 Gen3, a także obsługę pamięci Intel Optane.

Ponadto zastosowanie technologii Mystic Light Extension umożliwia podłączenie zewnętrznych taśm LED RGB (lub innych elementów podświetlanych diodami LED) i ich synchronizację z systemem podświetlenia płyty głównej. Płyta ponadto operuje technologią AMD CrossFireX, a więc możemy w niej zamontować dwie karty od AMD. Dla niektórych osób minusem będzie brak wsparcia dla SLI NVIDIA.

System dźwiękowy 

Mamy tu także system dźwiękowy Audio Boost 4 Realtek ALC1220, wykorzystujący najlepsze komponenty oraz technologię Nahimic 2. Ponadto system dźwiękowy posiada wbudowany wzmacniacz,  który jest zoptymalizowany pod kątem gier. Tak jak w przypadku oddzielnej, montowanej w slocie tradycyjnej karty dźwiękowej, system Audio Boost 4 wspomagany przez technologię uwydatniania dźwięku Nahimic, oddaje do dyspozycji użytkowników niezwykły procesor dźwiękowy HD Audio, dedykowany wzmacniacz oraz wysokiej jakości kondensatory audio, których to elementy fizycznie odizolowane zostały od reszty obwodów płyty głównej! Dzięki temu zapewniono jak najczystszy, klarowny dźwięk, pozwalający zlokalizować wrogów w grze z wyjątkową precyzją.

MSI Z270 Gaming M3 Tylny Panel
Na tylnym panelu znajdziemy wyjścia:
- USB 3.1 Gen.2 - 1 szt
- USB 3.1 Gen. 1 (dawne USB 3.0) - 4 szt
- USB 2.0 - 2 szt
- USB Type-C - 1 szt
- DVI-D - 1 szt
- RJ45 (LAN) - 1 szt
- HDMI - 1 szt
- Audio jack - 5 szt
- PS/2 klawiatura/mysz - 1 szt

A oto jak prezentuje się zamontowana już w obudowie testowana płyta główna:

MSI Z270 Gaming M3 w obudowie

Sprawdź najlepsze płyty główne! >>>

BIOS, UEFI

A tak prezentuje się BIOS tej płyty głównej, który na wszystkich płytach od MSI będzie wyglądał tak samo, jeśli chodzi o układ:

MSI Z270 Gaming M3 BIOS 1MSI Z270 Gaming M3 BIOS 2
Jeśli chodzi o sam BIOS, to jest on przejrzysty i czytelny, także nawet osoby mniej obeznane w tym temacie nie powinny mieć problemu ze znalezieniem gdzie co jest. Moim zdaniem mimo wszystko pod względem wizualnym i układu, to BIOS na płytach ASUS jest zdecydowanie numerem jeden!


Click BIOS MSI oferuje dwa tryby działania - podstawowy (EZ Mode) oraz zaawansowany (Advanced). Procesor możemy podkręcić z poziomu BIOSU za pomocą opcji Game Boost lub ręcznie (co bardziej polecam!). Tak jak widzicie na screenach z biosu - nie ma problemu z działaniem procesora i7-6700K na tej płycie. Nawet nie trzeba przeinstalowywać systemu - wystarczy po przełożeniu podzespołów do nowej płyty ponowie aktywować Windows, Office, przeinstalować sterowniki od karty graficznej oraz oczywiście zainstalować sterowniki od nowej płyty głównej, i gotowe!

Oprogramowanie dołączone wraz z płytą

Z ważniejszych przydatnych programów, poza znanym powszechnie MSI Afterburner, na płycie mamy:

- MSI DPC Latency Tuner
- MSI Command Center
- MSI Gaming APP
- MSI RAMDisk
- MSI Dragon Eye


Szczegółowy opis tych narzędzi oraz technologii znajdziecie na forum. 


Poniżej macie dowód działania mojego RAM-u na 3333mHz na tej płycie:

MSI Z270 Gaming M3 Działanie

DesignOcenaRekomendujemy

blog comments powered by Disqus
MSI Z270 Gaming M3 - Test Płyty Głównej Dla Graczy