PODPOWIEDZI:

Projektor Biznesowy bez Przynudzania – Epson EB-1795F

Projektor - na dźwięk tego słowa większości z nas przychodzi na myśl film na dużym ekranie. Realia są jednak nieco inne - statystyki pokazują, że większość projektorów sprzedawana jest do zastosowań biznesowych i edukacyjnych. Często możemy je znaleźć pod sufitami na uczelniach czy też w salach konferencyjnych. Jest jeszcze jeden dział projektorów biznesowych, czyli urządzenia mobilne. Jednak duża część projektorów mobilna jest tylko z nazwy; ważą niedużo, ale i tak trzeba nosić ze sobą kolejne urządzenie. Oczywiście z biegiem czasu pojawiły się projektory LED-owe, które rzeczywiście urzekały minimalizmem, jednak diody LED do dziś nie są w stanie wygenerować zadowalającej jakości w warunkach dziennych. Epson wyszedł jednak naprzeciw oczekiwaniom i połączył odpowiednią jasność z wygodą i funkcjonalnością. Zapraszam Was zatem do recenzji projektora Epson EB-1795F.

Epson EB-1795F

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Duża funkcjonalność
 • Duża jasność i wysoka rozdzielczość
 • Sterowanie gestami
WADY
 • Projektor mocno się grzeje
 • Duża głośność pracy

Pierwsze spostrzeżenia

Epson EB-1795F jest typowym projektorem biznesowym opakowanym w nietypowej formie. Jego wymiary to 29x21x4,5 cm. Góra urządzenia jest biała i nieco błyszcząca, a boki i spód wykonane są w kolorze czarnym. Na górnym panelu znajdziemy przyciski sterowania oraz regulację obiektywu. Sprzęt jest bardzo poręczny i łatwy do przenoszenia, bo wystarczy na niego zwykła torba do laptopa, w której bez problemu zmieścimy również ten sprzęt. Jednak dość o wyglądzie, bo jest to projektor do pracy, a nie do dobrego prezentowania się. Budowa może kojarzyć się z projektorami wyposażonymi w diodę LED, jednak wcale tak nie jest. W środku znajdziemy standardową lampę o wysokiej jasności.

Kilka podstawowych danych technicznych:

 • Technologia: 3LCD
 • Jasność lampy - aż 3200 ANSI lumen
 • Kontrast: 10000:1
 • Żywotność lampy: w trybie oszczędnym dochodzi do 7000 h
 • Rozdzielczość: Full HD (1920x1080)
 • Złącza: HDMI, VGA, Video realizowane przez złącze Cinch oraz USB typu A i USB typu B

Projektor Epson EB-1795F góra

Projektor Epson EB-1795F złącza

Objaśnienie kilku faktów

Technologia LCD - tym bardzo chwali się producent. Charakteryzuje się ona mocnymi kolorami oraz dobrą ostrością. Dobre jest również to, że podana jasność projektora pracującego w technologii LCD oznacza jasność wszystkich kolorów, a nie tylko białego (tak jak jest to w technologii DLP), co potwierdza większe ich natężenie oraz lepsze odwzorowanie naturalnych barw.

Rozdzielczość tego modelu to Full HD; sceptyczni pewnie powiedzą, że taka rozdzielczość wcale nie jest konieczna do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku projektorów przenośnych często zdarza się, że po pracy znajdują się one w domu i wykorzystuje się je prywatnie. A co do filmów rozdzielczość ma znaczenie. Ważne jest to również przy wyświetlaniu zdjęć, projektów architektonicznych lub wszędzie tam, gdzie potrzebujemy zaprezentować obraz z dużą ilością szczegółów.

kilka ciekawych i unikalnych funkcji 

 • Ustawienie geometrii obrazu:

Po uruchomieniu i ustawieniu projektora, automatycznie ustawia on ostrość oraz geometrię obrazu, a regulacja jest naprawdę duża - obejmuje korekcję trapezu w pionie i poziomie, precyzyjny autofocus, a dodatkowo korekcję kątów obrazu. Wszystko to sprawia, że bez większych problemow jesteśmy w stanie precyzyjnie dostosować obraz do naszych potrzeb.

 • Dzielenie obrazu:

W przypadku podłączenia kilku urządzeń, jesteśmy w stanie w tym samym momencie wyświetlić obraz z dwóch różnych źródeł; konfiguracja jest dowolna: mogą to być dwa komputery, komputer i odtwarzacz i tak dalej.

 • Połączenie bezprzewodowe:

Epson EB-1795F udostępnił szereg połączeń bezprzewodowych. Możemy połączyć się z naszą siecią i udostępniać projektorowi wybrane materiały lub pulpit komputera. Możemy również połączyć się bezprzewodowo bezpośrednio z naszym komputerem, tabletem lub smartfonem. Działa to szybko i nie jest bardzo skomplikowane. Można przesyłać dane zdjęcia lub zrobić bieżący zrzut pulpitu. Oczywiście przesłanie filmu HD przez sieć nie będzie działało idealnie gładko, jednak do transferu zdjęć lub prezentacji jest to idealne rozwiązanie.

 • Sterowanie gestami:

Jest to opcja, która zaciekawiła mnie najbardziej. Pozwala bez dotykania projektora lub pilota sterować prezentacją i przewijać slajdy do przodu lub do tyłu. W zestawie z projektorem znajdziemy również kabel USB; wystarczy podłączyć go do komputera i uruchomić funkcję sterowania gestami. Na ekranie pojawią nam się strzałki w górę i w dół; trzeba je tylko przysłonić ręką, co spowoduje przekazanie do komputera informacji o uruchomieniu kolejnego lub poprzedniego slajdu. Jest to ciekawostka, którą Epson wykazał, że ma ciekawe pomysły i potrafi je realizować.

Projektor Epson EB-1795F górny panel

Co z obrazem?

Przejdźmy do samego obrazu. Ustawień trybów świecenia jest wiele. W jasny dzień oczywiście najlepiej wybrać tryb dynamiczny, który jest najbardziej jaskrawy. Warunki panujące obecnie nie są idealne do projekcji - jest dzień, słońce świeci, a ja wyświetlam obraz na zwykłej ścianie. Bez problemu mogę odczytać literki napisane drobny druczkiem, a kolory są mocne i wyraźne. Oglądając film również się nie zawiedziemy. Oczywiście nie jest to obraz pokroju tego z projektorów kina domowego, nie ma takich kontrastów ani takich czerni, ale jest naprawdę przyzwoicie. W nasłonecznionym pomieszczeniu spokojnie możemy wyświetlić obraz o przekątnej nawet około 120 cali. Niestety taka konstrukcja nie ustrzeże się również minusów. Głośność pracy jest zauważalna nawet w ekonomicznym trybie pracy lampy. W dodatku projektor bardzo się grzeje - początkowo bałem się, że coś jest nie tak, ale widocznie ten typ tak ma.

Projektor Epson EB-1795F przód

Podsumowanie:

Projektor oceniam na 5/5. Jego plusami są duża funkcjonalność, duża jasność i wysoka rozdzielczość obrazu, a także możliwość sterowania gestami. Na minus są tu takie elementy kultury pracy jak głośność działania oraz mocne przegrzewanie się sprzętu.  A co Wy sądzicie o tym projektorze? Dajcie znać w komentarzach!

innowacjajakośćocena

blog comments powered by Disqus
Projektor Biznesowy bez Przynudzania – Epson EB-1795F