PODPOWIEDZI:

iPhone 8 Czy iPhone X – Który Smartfon Apple Kupić?

Czy warto kupić nowego iphone'a? iPhone 8 czy iPhone X? Czy warto wydać tyle na smartfona? Tego typu pytania będą jeszcze długo padać. Apple zatrzęsło światem technologicznym, tak jak czyni to co roku. Na ostatniej konferencji dostaliśmy propozycje dwóch nowych smartfonów - iPhone 8 oraz iPhone X. Fani będąc pod niebiosa wychwalać nowinki z jabłuszkiem na plecach, zaś hejterzy znajdą przynajmniej kilka powodów, by wyśmiać tegoroczne premiery. Warto jednak przyjrzeć się bliżej co oferują, i czym się różnią dwa nowe iPhony.

VS

Za nami konferencja firmy z Cupertino, która przyniosła wiele niespodzianek. Wszystkie oczy zwrócone były w kierunku nowego iPhone’a. I tegoroczna odsłona flagowca, to podwójna nowość. Nie dość, że gigant zrezygnował z wypuszczenia modelu 7S, a od razu zaoferował użytkownikom nowy iPhone 8, to dodatkowo zapowiedział premierę kolejnego modelu – iPhone X - być może najlepszego smartfona Apple w historii. Wszystko to związane jest z dziesięcioleciem smartfonowych propozycji od Apple. Czy decydując się na premierę dwóch modeli amerykanie podjęli dobrą decyzję? Czym będą różniły się od siebie najnowsze urządzenia Apple?

Wydajność

Zacznijmy od tego, w czym Apple zawsze było mocne. Można być fanem lub anty fanem iPhone’a, jednak oddać trzeba, że to zawsze były – i są – wydajne urządzenia. W tym przypadku obie propozycje charakteryzują się tym samym procesorem – sześciordzeniowym Apple 11 Bionic, o częstotliwości taktowania 2,5 GHz. Pamięć RAM, to w przypadku modelu iPhone 8 2GB, a więc tyle ile oferował iPhone 7. Wersja Plus – podobnie jak „plusik” modelu 7 – wyposażona została w 3GB RAM. I tyle też dostaniemy w najnowszym iPhone X. Biorąc pod uwagę stabilność systemu iOS, oraz możliwości procesora, obie wartości są satysfakcjonujące i nie powinniśmy obawiać się o wydajność żadnego z najnowszych smartfonów firmy Apple. W kontekście ubiegłorocznej premiery z pewnością mamy progres.

iPhone X - najlepszy z dotychczasowych smartfonów od Apple

Wyświetlacz

O ile iPhone 8, to ulepszona kopia wyświetlacza z „siódemki”, o tyle iPhone X to już coś więcej. Przede wszystkim przekątna ekranu. Model iPhone’a 8 oferuje 4,7 cala. Z kolei iPhone X ma 5,8 cala i zajmuje powierzchnię całego przedniego panelu. Różnica jest zatem widoczna na pierwszy rzut oka, a do tego dochodzi jeszcze rozdzielczość i technologia wykonania wyświetlacza. W tym przypadku „ósemka”, to znów kontynuacja znanego rozwiązania – Retina HD wykonana w technologii IPS, o rozdzielczości 1334 x 750 pikseli. Okazalej wygląda X – przede wszystkim otrzymujemy ekran OLED Super Retina HD. Dzięki tej zmianie, mamy już nie tylko zagęszczenie pikseli znane z Retiny – i to w udoskonalonej wersji – ale także większą głębie czerni i jaśniejszą biel, dzięki technologii OLED. Rozdzielczość również uległa zmianie – 2436 x 1125 pikseli. Większy kontrast, nowsza technologia i ponad cal więcej. W tym zestawieniu iPhone 8 wypada dość blado przy swoim mocniejszym koledze.

iPhone 7 czy iPhone 8 – Czy Warto Zmieniać Smartfona?

Aparat

Apple i w tym aspekcie musiało zaoferować coś więcej. I to „więcej” znów zobaczymy po stronie iPhone’a X. Podwójny przedni aparat 12-megapikseli z szerokokątnym obiektywem, 10-krotny zoom cyfrowy i optyczna stabilizacja obrazu w obu aparatach. Dodatkowo nowinki od Apple – tryb portretowy, i będący w fazie beta – tryb oświetlenia portretowego. Nadal można kręcić nosem, że inni producenci oferują więcej, jednak warto docenić drogę w którą zmierza amerykańskie jabłuszko.

Przy tym wszystkim, iPhone 8 to znów ulepszenie ubiegłorocznej premiery. Aparat przedni 12-megapikseli, jednak nie w wersji podwójnej. 5-krotny zoom cyfrowy i brak choćby trybu portretowego (znajdziemy go w wersji Plus). Podobnie natomiast wygląda sytuacja z nagrywaniem wideo. Wszystkie trzy urządzenia – licząc z modelem iPhone 8 Plus – oferują nagrywanie wideo 4K i HD 1080p z tą samą częstotliwością. Pewne różnice dotknęły również przedni aparat. Dla iPhone 8 dedykowano model FaceTime HD, z kolei X wyposażono w aparat TrueDepth i funkcję Animoji – czyli możliwość animowania własną mimiką emotikon.

iPhone 8 - jeden z dwóch nowych modeli smartfonów Apple

Face ID – hot Or not?

Kilka słów warto poświęcić temu, co było określane najciekawszym punktem podczas prezentacji iPhone’a X. Face ID, czyli rozpoznawanie twarzy służące do odblokowania urządzenia. Pomysł, o tyle ambitny i nowoczesny, co niepewny. Face ID już podczas konferencji Apple miało pewne problemy, co może budzić spore wątpliwości w kwestii jakości tego rozwiązania. I dlatego sprawdzona funkcja Touch ID w iPhonie 8 może spotkać się z przychylniejszym odbiorem.

Najciekawsze rankingi smartfonów >>>

Bateria i ładowanie

Producent informuje, że bateria w iPhone X będzie nieco bardziej wydajna od tej, którą mieliśmy w „siódemce”. Z kolei iPhone 8 wyposażony jest w taką, jak zeszłoroczny model. Istotną innowacją – w obu przypadkach – jest możliwość bezprzewodowego ładowania. Z pewnością, to spore udogodnienie, a brakowało go w poprzednich modelach od Apple.

Design

Apple powraca do szklanego panelu tylnego, co wiele osób ucieszyło. To rozwiązanie zastosowano zarówno dla „ósemki” jak i w przypadku iPhone X. Telefony prezentują się ładnie, chociaż rewolucji w ich kształtach nie ma. Oczywiście iPhone X jest nieco większy i cięższy, jednak to nie może dziwić. Innowacją w mocniejszym z modeli jest ekran zajmujący całość przedniego panelu. Tego rozwiązania nie spotkamy w iPhonie 8 Plus – stąd gabarytowo jest on największy z całej trójki. W kwestii wytrzymałości i odporności nadal wszystko zostaje na swoim miejscu. Wersje kolorystyczne? Czarny, biały i złoty – to możliwości dla iPhon’ea 8, z kolei X oferuje dwie barwy – czerń i biel.

Czerń lub biel - wybierz swojego iPhone'a X

Cena

Oczywiście zawsze padają pytania odnośnie ceny i dostępności smartfonów Apple. Przez całą batalię iPhone 8 obrywał nieco od iPhone’a X. Jednak ta runda – co nie powinno dziwić – to zwycięstwo „ósemki”. Za wersję 64GB zapłacimy 3479zł, a za 256GB4229zł. Z kolei iPhone X, to 4969zł za 64GB, pojemniejsza wersja kosztuje 5729zł. Warto w tym miejscu dodać, że za iPhone’a 8 Plus zapłacimy odpowiednio – 3979zł i 4729zł. Ceny w Polsce są niestety zawyżone. Najnowsze smartfony od Apple troszkę taniej można będzie kupić w Stanach Zjednoczonych.

Podsumowanie

Amerykański producent po raz kolejny ożywił dyskusję na temat technologicznych możliwości. Czy dwa zaprezentowane modele sprostały oczekiwaniom odbiorców? Zdania są podzielone. Z pewnością mocniejszy jest iPhone X. Ma lepszy aparat, więcej pamięci RAM, kilka nowych funkcji i większy wyświetlacz. Na jego tle iPhone 8 prezentuje się słabiej, jednak z pewnością wygrywa cenowo. Ponadto w obawie przed zawodnością Face ID, część osób może wybrać właśnie „ósemkę”. Znajdą się pewnie i tacy, którzy skorzystają z premier w inny sposób – i kupią taniejącego iPhone’a 7.

iPhone 8 - 4,5

iPhone X - 5

blog comments powered by Disqus
iPhone 8 Czy iPhone X – Który Smartfon Apple Kupić?