PODPOWIEDZI:

Recenzja Cuphead - To gra czy kreskówka?

Nie wszystkie gry mają prostą drogę developerską. Niektóre produkcje są rodzone w bólach, jak np. Duke Nukem Forever. Cuphead także można zaliczyć do gier, które miały pod górkę. Nad tytułem zaczęto prace już w 2010 roku, tym czasem grę wydano 2017. Czy warto było czekać na ten niezwykle oryginalny tytuł? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Xbox One

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Grafika
  • Wciągająca rozgrywka
  • Warstwa audio
  • Trudna
  • Sterowanie
  • Daje masę satysfakcji
  • Niskie wymagania
WADY
  • Brak polskiej wersji językowej
  • Nie ma możliwości grania na pełnym ekranie bez ramek

Historia

Hazard to straszna rzecz, która niezwykle uzależnia. Dość boleśnie przekonał się o tym bohater Cuphead. Podczas wizyty w kasynie sprzedał swoją duszę diabłu. Do odzyskania jej, będzie musiał wykonać niezwykle karkołomne zadanie. Otóż będzie musiał zdobyć wszystkie kontrakty, które otrzymamy za ukończone misje. Fabuła Cuphead jest jedynie pretekstem do dalszej części gry. Równie dobrze mogłaby nie istnieć, gdyż gra posiada niesamowity klimat kreskówek z lat 30. Gra oprócz pecetów trafiła także na konsolę Xbox.

Cuphead - Przygoda w kasynie źle się kończy

Rozgrywka

Jeżeli po tej pięknej grze spodziewaliście się gry platformowej, to już teraz muszę was ostrzec. Cuphead to dwuwymiarowa gra akcji, w której przez większość czasu walczymy z ogromnymi bossami. Poziomy platformowe przytrafiają się podczas rozgrywki, jednak jest ich znacznie mniej. Pod względem gameplayu, Cuphead przypomina hardcorowe produkcje, takie jak np. Contra czy Battletoads. Gra jest diabelnie trudna! Kiedy nie możesz przejść pierwszej planszy, to wiedz, że w poziomie trudności mieszał swoje palce diabeł.

Cuphead - Te żaby wyglądają dziwnie znajomo

Przystępując do poziomu możemy wybrać jego trudność. Niestety niższe skomplikowanie jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym. Gra się odrobinę łatwiej a do ukończenia tytułu i tak będziemy musieli powrócić do trudniejszego wariantu. Jedynie za „regularne” potyczki możemy otrzymać kontrakt. Pod koniec jesteśmy oceniani pod względem ilości zachowanych żyć, czasu przejścia, umiejętności oraz parowania.

Cuphead - Kontrakty to nasza przepustka na odzyskanie duszy

Pomiędzy poziomami poruszamy się po mapie. Wraz z postępem w grze, będziemy odblokowywać kolejne rejony. Znaleźć możemy także poukrywane sekrety czy porozmawiać z niezależnymi bohaterami. Natomiast u kupca kupimy nowe umiejętności. Niestety pieniędzy nie starczy nam na wszystko. Będziemy musieli dość strategicznie wybierać najbardziej przydatne umiejętności.

Cuphead - Mapa świata

rozwój bohatera

Cuphead posiada ekwipunek, w którym możemy wybrać dwa ataki, super moc oraz czar. To jak przygotujemy się do walki zależy od nas. Różni bossowie posiadają swoje odmienne taktyki, dlatego wybór innych niż domyślna broń jest wskazana. Większość przedmiotów będziemy musieli kupić w sklepie, jednak są także mauzolea. W nich po uwolnieniu księżniczki, otrzymamy super moc. Muszę przyznać, że twórcy popisali się ciekawymi broniami, które znajdą swoje zastosowanie w potyczkach. Niekiedy dają nam one lekką przewagę w walce.

Cuphead - Umiejętności

walka

Podczas gry głównie walczymy z ogromnymi przeciwnikami. Cały pojedynek podzielony jest na fragmenty, w których to boss przeobraża się do różnych form. Zmieniają się wtedy lekko zasady. Mało zagrażająca borówka zmienia się w znacznie większą. Mamy mniej miejsca do ucieczki, do tego przeciwnik uczy się nowych ciosów. Niestety aby ukończyć walkę musimy wygrać. Nie ma pomiędzy tymi przejściami możliwości zapisania stanu gry. Cuphead posiada tylko trzy punkty zdrowia, oznacza to, że jeśli zostaniemy dotknięci przypadkowo trzy razy, to będziemy musieli zaczynać od początku. Gra jest niezwykle trudna, wymaga olbrzymiego skupienia i zręczności. Uczenie się taktyk na pamięć jest tutaj kluczowe do wygrania pojedynku. Pomimo wysokiego poziomu trudności gry, nie czułem rezygnacji. Tym czasem wygrana dawała masę satysfakcji i chęć do grania dalej. Są także poziomy, w których to latamy samolocikiem i strzelamy.

Cuphead - Borówka, jeden z bossów

Sterowanie

Poruszać się Cupheadem możemy na dwa sposoby: przy pomocy klawiatury i pada. Uwielbiam grać w platformówki na padzie, dlatego nie mogłem sobie odmówić przyjemności zabawy na kontrolerze od Xbox 360. Grało mi się naprawdę świetnie i wygodnie. Możliwe jest także ręczne skonfigurowanie klawiszy pod nasze potrzeby. Tak nie musimy wciskać X na padzie, żeby oddać strzał. Możemy przypisać tę funkcję np. pod lewy trigger. Cuphead możemy także grać we dwóch przy jednym komputerze czy konsoli Xbox. Niestety nie miałem z kim przetestować tej opcji. Jednak na pewno przy najbliższej przetestuję tę funkcję.

Cuphead - Misje z samolotem w roli głównej

grafika

To czym wyróżnia się Cuphead na pierwszy rzut oka, to przepiękna oprawa graficzna. Nawiązuje ona do starych kreskówek produkowanych w latach 30, takich hitów jak: Myszka Miki, Kaczor Donald czy Popeye. Towarzyszy nam także specyficznych humor, który możemy znać z kreskówek. Jednak twórcom udało się stworzyć własne postacie, które jedynie nawiązują do wielkich ekranowych gwiazd. Warto pochwalić także oprawę dźwiękową. Muzyka jest klimatyczna i buduje napięcie, im mniej przeciwnik ma zdrowia, tym bardziej jest dynamiczna. Bardzo podobał mi się motyw muzyczny w kasynie, który nawiązywał do pierwszych filmów James Bonda.

Cuphead - Jaki sympatyczny kotek...

podsumowanie

Cuphead to niezwykle udana gra komputerowa, która mnie zaskoczyła. Spodziewałem się mało skomplikowanej gry platformowej z możliwością walki z bossami. Tym czasem walki są tutaj głównym rdzeniem rozgrywki. Starcia są niezwykle trudne i wymagające. Gracz będzie musiał poznać paletę ruchów bossa i wykorzystać to na swoją korzyść. Ilość ponawianych starć będziemy tutaj liczyć w setkach. Sterowanie jest wygodne i wszystko skąpane w prześlicznej oprawie graficznej. Jest mi niezwykle trudno znaleźć jakiś negatywny aspekt gry. Cuphead jest bardzo dopracowaną produkcją pod każdym względem. Narzekać można jedynie na brak polskiej wersji językowej oraz brak opcji grania na pełnym ekranie bez ramek. Gra ma także bardzo niskie wymagania sprzętowe. Polecam sprawdzić Cuphead a na pewno się nie rozczarujecie!

Cuphead - Cukierkowa kraina

RekomendujemyOcena 5 Gwiazdek

blog comments powered by Disqus
Recenzja Cuphead - To gra czy kreskówka?