Budowa i wygląd pamięci
Jeszcze do niedawna przy wyborze podzespołów komputerowych skupialiśmy się głównie na wydajności, funkcjonalności i cenie. Obecnie ważna jest jeszcze jedna cecha, a mianowicie ich design - w końcu komputer musi jakoś się prezentować, a dla niektórych wygląd jest kwestią wręcz priorytetową przy wyborze odpowiedniego sprzętu.
Zdają sobie z tego sprawę także producenci, którzy przy konstruowaniu podzespołów coraz częściej zwracają uwagę na efektowne wzornictwo, i dotyczy to nie tylko obudów, płyt głównych czy kart graficznych, ale także pamięci RAM.
Na pomysł przyozdobienia pamięci RAM wpadła także firma ADATA i niedawno wydała moduły XPG Dazzle. Pamięci XPG Dazzle są dostępne w konfiguracjach 2 i 4-kanałowych o pojemności 16-64 GB i taktowaniu 2400-3200 MHz. W moje ręce trafił 2-kanałowy zestaw o pojemności 16 GB i częstotliwości 3000 MHz CL16.
- Sprawdź również: Polecane zestawy komputerowe
PIERWSZE WRAŻENIA
Pod względem jakości wykonania kości RAM Adata XPG Dazzle nie ma się do czego przyczepić. Producent zastosował kości pamięci od SK Hynix oraz czarną, trochę powiększoną, 10-warstwową płytkę drukowaną. Do chłodzenia pamięci wykorzystano dwie aluminiowe blaszki, między którymi umieszczono czerwone, pulsujące podświetlenie LED. Muszę przyznać, że całość prezentuje są naprawdę efektownie, aczkolwiek niektórym może brakować funkcji kontroli podświetlenia. Warto jednak mieć na uwadze ciut większą wysokość modułów, które mogą kolidować z bardziej rozbudowanymi chłodzeniami na procesor.
Platforma testowa
Do testowania szybkości pamięci RAM użyłem programu AIDA64 Extreme w wersji 5.80.4000.
Moja platforma testowa:
- procesor: Intel i7-6700K - podkręcony do 4,7 Ghz przy 1,355V
- chłodzenie procesora: NZXT Kraken X61
- płyta główna: MSI Z270 MPower Gaming Titanium
- pamięć RAM: Adata XPG Dazzle 3000MHz CL16
- karta graficzna: Gigabyte GTX 1080Ti Aorus
- zasilacz: Corsair RM850X 80+ GOLD
- dysk SSD: Samsung SSD 500GB 850 EVO
- dysk HDD: Seagate Baracuda 3TB
Testy i osiągi
Omawiany model pamięci na profilu XMP pracuje na wartościach 3000MHz CL 16-16-16-36, natomiast mnie udało się go podkręcić do wartości 3333MHz CL 17-17-17-37.
Warto jednak pamiętać, że każdy zestaw charakteryzuje się innym potencjałem na podkręcanie, a ponadto wpływ na niego ma również zastosowana płyta główna.
Poniżej uzyskane wyniki po OC:
Podsumowanie
W skali 1-10 te pamięci RAM od Adaty oceniam na 9. Zaletami są niewątpliwie: ich porządna jakość wykonania, efektowny design z podświetleniem LED oraz dożywotnia gwarancja producenta. Co bardziej wymagających użytkowników komputerów może razić za to brak kontroli nad podświetleniem kości RAM - pamięci świecą się mrugającym, czerwonym światłem.
![]() | ![]() | ![]() |