PODPOWIEDZI:

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC - Czarny Smok 8. Generacji

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC to konstrukcja jednego z wielkiej trójki producentów sprzętu komputerowego. Czy zasługuje na miejsce w Waszych obudowach? Zapraszam do recenzji.

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajny radiator na VRM
  • Elegancka stylistyka
  • Dobra karta muzyczna
WADY
  • Niewygodny dostęp do 8-pin od CPU

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC - co nowego?

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC trafił do naszej redakcji stosunkowo niedawno wraz z i5-8600K, które udało nam się podkręcić do 5,0 GHz na 120 mm chłodzeniu wodnym od Cooler Master. Chciałbym zacząć tą recenzję od przyjrzenia się dokładnie temu, co zmieniło się w tej konstrukcji względem poprzedniczki. Przede wszystkim, mamy nowy radiator na VRM, który świetnie poradził sobie z odbieraniem ciepła przy dość znacznym podbiciu napięcia na procesorze.

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC

Sama regulacja mocy pozostała jednak bez zmian, więc mamy znane z Z270 10 cyfrowych faz, czego jednak nie można uznać za mankament, bo spisują się przyzwoicie. Przy lewym górnym rogu znalazł się port 8 pin do zasilania procesora, do którego radzę podpiąć złączkę od zasilacza przed jakimkolwiek wkręcaniem śrub, bo nie jest łatwo się do niego dostać. Przyda się też śrubokręt z przedłużką, żeby sięgnąć do otworu montażowego, który znalazł się po jego prawicy. Na płycie znalazły się też konektory pod RGB, w tym jeden specjalnie dla produktów od Corsair. Mamy też dwa standardowe porty RGB Rainbow i WS2812B, którym będziecie w stanie dopasować kolor każdej diody na podpiętym pasku.

MSI wyposażyło także swoją konstrukcję w wysokiej jakości kartę muzyczną opartą o Realtek ALC1220. Wydzielona sekcja zapobiega przebijaniu się zakłóceń z reszty płyty głównej, a kondensatory CHEMI-CON czuwają nad wysoką jakością dźwięku. Mamy też oczywiście pozłacane wtyki i wzmacniacz, który sam wykryje impedancje podpiętych słuchawek

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC

Jeżeli chodzi o złącza 4-pin do wentylatorów i pompki, to na MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC znajdziecie ich sześć, w tym cztery przeznaczone do wentylatorów systemowych, jeden do procesora i jeden do wspomnianego wcześniej chłodzenia wodnego. Wszystkie operują z napięciem 12V. 

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC

Miłym dodatkiem w konstrukcji jest obrócony port USB 3.0, który pozwala na lepszy cable management. Porty SATA także lekko rozrzucono, by ułatwić estetyczne poprowadzenie wszelkiego okablowania. Pamiętacie, że "niższy" slot M.2 jest zależny od SATA, więc jeżeli wmontujecie w niego dysk, to porty 5 i 6 będą nieaktywne! Na "górnym" slocie M.2 spoczywa opatentowany przez MSI M.2 Shield z dołączonym termopadem, dzięki któremu ciepło z dysku zostanie oddane do czarnego radiatora i rozproszone przez wentylatory w obudowie.

Rankingi i poradnik zakupowy płyt głównych

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC

W MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC znalazły się dwa wzmocnione porty PCI-E x16, jeden zwykły i trzy porty PCI-E x1 na wszelkie pomniejsze karty rozszerzeń. Jedną dostajemy w zestawie, a mianowicie oparte o Intel AC8265 combo WiFi+Bluetooth. Aby działało pełnią mocy trzeba podpiąć je pod jeden z konektorów USB 2.0, także pamiętajcie o tym drobnym szczególe, by uniknąć kłopotów ze sterownikami.

Podsumowanie

MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC to bezsprzecznie przyzwoita płyta główna i moim zdaniem warta swojej ceny. Stylistycznie uniwersalna, bez przesady z podświetleniem - takie podejście do mnie przemawia. Jeżeli chodzi o same funkcje, to tutaj mamy parę brakujących ogniw, między innymi brak przycisków do czyszczenia CMOS, resetu i włączania, ale są to domeny droższych płyt głównych, więc ciężko jest mieć to konstrukcji za złe. Poprawiono też narzędzie do aktualizacji BIOS, które tym razem trafiło pod kombinację Ctrl+F5. Generalnie, funkcjonalna i dobrze wyglądająca płyta, która radzi sobie z konkurencją.

blog comments powered by Disqus
MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC - Czarny Smok 8. Generacji
Autor: Paweł Rudy