PODPOWIEDZI:

Samsung SCX 4600

Samsung SCX 4600 to proste i tanie urządzenie wielofunkcyjne, które jednak ze względu na wysokie koszty eksploatacji znajdzie nabywców głównie wśród okazjonalnie drukujących użytkowników domowych.

Samsung SCX 4600

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • łatwa instalacja oraz użytkowanie
  • przycisk Print Screen
  • dobra jakość skanów
  • niska cena zakupu
WADY
  • wysokie koszty eksploatacji
  • mała liczba portów

Samsung SCX-4600, to monochromatyczna drukarka laserowa i jednoprzebiegowy, płaski skaner w jednym. Jest to tanie urządzenie, które ma być przydatne w domu i w zasadzie niezbędne w małej firmie.

Samsung SCX 4600

Wygląd

Po wyjęciu z dość dużego kartonu naszym oczom ukazuje się całkiem zgrabne urządzenie w typowej dla Samsunga stylistyce. Obudowa utrzymana w ciemnej tonacji wydaje się być dobrym pomysłem. Prezentowany model wykonany został z czarnych, matowych plastików. Połyskująca jest tylko lamówka wokół górnej części obudowy, co dodaje mu uroku nie budząc obaw, że będziemy wiecznie oglądać odciski naszych palców. Matowa i ciemna obudowa bardzo dobrze to maskuje. Na panelu znajdują się typowe przyciski obsługi i niewielki, czarno-biały wyświetlacz, na którym zobaczymy komunikaty również w języku polskim. Na uwagę zasługuje czterokierunkowy intuicyjny nawigator po menu podświetlony na niebiesko. Całość wyróżnia się wysoką estetyką i zwartą konstrukcją, sprawiając tym samym, że prezentowany Samsung dobrze się komponuje w nowoczesnym pokoju biurowym. Maksymalne wymiary testowanego urządzenia, to (szer. x głęb. x wys.) 416 x 409 x 275 mm. Drukarka wraz z tonerem startowym waży 10,6kg.

Samsung SCX 4600

Parametry

Samsung SCX-4600 oferuje druk czarno-biały rozdzielczości 1200x1200 dpi. Drukuje do 22 stron na minutę, przy czym pierwszą stronę w mniej niż dziesięć sekund w trybie gotowości. Pierwsze dziesięć stron urządzenie wydrukuje po niecałych 33 sekundach. Sprint przy druku pierwszej strony od momentu włączenia zajmuje testowanemu modelowi dokładnie 32 sekundy. W trybie gotowości czas wydruku pierwszej kartki wynosi 12 sekund. 64 MB pamięci RAM, w jakie wyposażone jest testowane urządzenie, pozwala na szybkie przetwarzanie zadań do druku.

Samsung SCX 4600

Wbudowany skaner umożliwia skanowanie zdjęć i dokumentów w rozdzielczościach od 75 do 600dpi . W trybie kopiowania, SCX-4600 oferuje maksymalnie dwanaście stron na minutę. Opcja zoom działa w zakresie od 25 do 400 procent.

Eksploatacja

Wraz z Samsungiem SCX-4600 otrzymujemy toner startowy, który powinien wystarczyć na wydrukowanie około 700 stron. W momencie pisania recenzji urządzenie nie było jeszcze dostępne w sprzedaży, dlatego też nie są dostępne tonery o pełnej pojemności. Biorąc jednak pod uwagę podobne modele, można się spodziewać, że nowy, oryginalny toner pozwoli wydrukować około 2000 stron. Koszt oryginalnego tonera powinien wahać się w okolicach 350 zł. Zamienne materiały eksploatacyjne pozwalają wydrukować porównywalną liczbę stron przy mniejszej cenie zakupu, która oscyluje w granicach połowy wartości oryginału. Porównując do innych modeli Samsunga tej klasy, spodziewać się można dość wysokich kosztów wydruku pojedynczej strony, w granicach 15gr za sztukę.

Wyposażenie

Samsung SCX-4600 posiada dwa podajniki. Pierwszy z nich, ręczny, na jeden arkusz papieru oraz szuflada, która pomieści już 250 kartek. Trzeba zaznaczyć, że zastosowanie zamykanej szuflady nie powoduje zanieczyszczenia kartek kurzem. Jeśli chodzi o wyposażenie w porty, to testowany przez nas model jest bardzo ubogi. Posiada jedynie port USB w wersji 2.0. Brak karty sieciowej, która przydałaby się w biurze ogranicza znacząco zastosowanie urządzenia. Nadaje się ono bowiem tylko do użytku domowego czy też małego biura. Urządzenie wyposażone zostało w skaner pozwalający skanować dokumenty przy maksymalnej rozdzielczości optycznej do 1200dpi.

Samsung SCX 4600

Specjalny przycisk "Print Screen" umożliwia drukowanie aktywnego okna, które mamy aktualnie na ekranie monitora. Do obsługi tej opcji niezbędne jest zainstalowanie oprogramowania dostarczonego razem ze sterownikiem. Ciekawe funkcje dostarcza dołączone oprogramowanie SAMSUNG, AnyWeb Print, umożliwiające zaznaczenie, skopiowanie i przeniesienie zawartości różnych stron internetowych na jedną pustą stronę na ekranie, bez konieczności zmiany rozmiaru lub innych modyfikacji. W ten sposób utworzone strony można zapisać w postaci plików PDF lub TIFF.

Samsung SXC-4600 wyposażony został w dość rozbudowane funkcje kopiowania. Pierwszą z nich jest opcja kopiowania dowodów tożsamości (np. dowód osobisty), gdzie pierwsza skanowana strona dokumentu zapisywana jest w pamięci, a drukowana dopiero przy okazji skanowania drugiej i to wszystko na jednym wydruku. Kolejna funkcja klonowania umożliwia wielokrotne skopiowanie danego dokumentu na jednej stronie. Ostatnią wartą uwagi opcją jest możliwość tworzenia plakatów. Polega to na tym, że kopiowany obraz jest powiększany do 300%, a następnie drukowany na 9 stronach A4. Trzeba zaznaczyć, że każda z tych kartek jest do siebie bardzo dobrze dopasowana, dzięki czemu bez problemu uda się otrzymać ładnie wyglądający, spory plakat.

Praca

Odgłosy wydawane przez testowany model są dosyć charakterystyczne dla drukarek Samsung z tego segmentu. Wyraźnie da się słyszeć odgłos pracującego mechanizmu oraz wchodzącego na obroty lasera. Przy dłuższych wydrukach może być to dość męczące, a nawet irytujące. Odgłosy wydawane przez skaner są na normalnym poziomie i nie powodują frustracji.

Samsung SCX 4600

Sama jednak praca z Samsungiem SCX-4600 nie powoduje żadnych problemów. Łatwa instalacja sterowników nikomu nie powinna przysporzyć kłopotu. Urządzenie zbudowane jest na bazie drukarki modelu ML-1915, dlatego też tak samo jak on nie jest przeznaczone do dużych obciążeń. Szacujemy, że maksymalna liczba wydruków w miesiącu nie powinna przekroczyć 5000-7000 stron, aby móc cieszyć się urządzeniem dłużej.

Podsumowanie

Samsung SCX-4600, to ciekawa propozycja do użytku domowego oraz małej firmy. Małe gabaryty w połączeniu z prostotą obsługi, to niewątpliwe zalety tego modelu. Samsungowi nie udało się jednak po raz kolejny znacząco obniżyć kosztów eksploatacji, co może odstraszyć potencjalnych użytkowników.

blog comments powered by Disqus