PODPOWIEDZI:

Którą Kartę Graficzną Wybrać - Sapphire RX 570 Pulse Mini vs Sapphire RX 570 Nitro+

Już jakiś czas temu na rynku pokazały się karty Sapphire Radeon z rodziny RX 500. Niestety ich przydatność w kopaniu kryptowalut szybko zmieniła nasz rynek i ich aktualna dostępność dla “przeciętnego kowalskiego” jest drastyczna. Udało mi się jednak dostać do testów dwie karty RX 570, które chciałbym Wam dzisiaj pokazać. Mowa o Sapphire RX 570 Pulse 4GB oraz Sapphire RX 570 Nitro+ 8GB od Sapphire. Mogłoby się wydawać, że porównywanie kart, których cena na czas pisania tego artykułu różni się o 600 zł jest bez sensu. Jednak czy aby na pewno?

VS

Przedstawienie kart Sapphire RX 570

W dzisiejszym starciu zobaczymy dwie karty graficzne firmy Sapphire. Po jednej stronie będzie RX 570 Pulse 4GB Mini dostępna za około ~1200zł w sklepach, a po drugiej stronie RX 570 Nitro+ 8GB, której cena aktualnie oscyluje wokół 1800zł! Różnice pomiędzy tymi kartami są głównie w systemie chłodzenia, wyglądzie oraz dodatkowych funkcjach.

Wentylatory w Sapphire RX 570 Nitro+ 8GB

Mini karta charakteryzuje się jednym 85mm wentylatorem, który odpowiada za schłodzenie całości. W przypadku Nitro+ możemy zobaczyć dwa 100mm wentylatory. Jeśli spojrzymy na tył obydwu kart to zobaczymy, że Pulse daje nam możliwość podłączenia się przez DVI, HDMI oraz DisplayPort, zaś jego większy brat ma aż 2 HDMI, 2 DP oraz DVI.

Karty różnią się również oczywiście wyglądem i jakością wykonania. Nasza mała ITX’owa karta wydaje się mało solidna, a plastiki pozostawiają trochę do życzenia, w przypadku 8GB karty widzimy masywny backplate,  bardzo solidne plastiki i sama karta zostawia wrażenie bardzo dobrze wykonanej.

Mamy już XXI wiek, więc nie mogło zabraknąć oświetlenia. W przypadku wersji Nitro+ podświetlony jest napis “Sapphire” na boku, który ładnie wygląda w przeszklonej obudowie, Pulse zaś nie jest wcale niczym podświetlony.

Karta Graficzna Sapphire RX 570 Nitro+ w obudowie

W przypadku specyfikacji obydwu kart widzimy jedno i to samo. Obydwie karty w trybie boost oferują nam taktowanie rdzenia na poziomie 1244 MHz oraz taktowanie pamięci na poziomie 1750 MHz. Pamiętajmy też, że wersja Mini ma “tylko” 4GB pamięci, zaś wersja Nitro posiada jej aż 8GB. Zasilanie mniejszej karty odbywa się poprzez jedną wtyczkę 6-pin, większa karta potrzebuje wtyczki 8-pin i 6-pin - Ta informacja będzie bardzo przydatna w przypadku OC, o którym będziemy pisać za chwilę. Przejdźmy teraz do najważniejszego - wydajności w grach.

Zobacz też: Ranking kart graficznych

Wydajność w grach kart Sapphire RX 570

Dokładne testy oraz nagrania z omawianych tutaj gier są widoczne na załączonym filmie. Do procedury porównawczej tych dwóch kart wykorzystałem: Wiedźmin 3, GTA V, Assassin’s Creed Origins, Wolfenstein The New Order, Playerunknown's Battlegrounds oraz Star Wars Battlefront II.

Porównanie Sapphire RX 570 Pulse 4GB z RX 570 Nitro+ 8GB

Praktycznie we wszystkich produkcjach różnicy na stockowych zegarach nie ma wcale. Jedynie lekko w Wolfensteinie możemy zauważyć brak spowodowany zbyt małą ilością pamięci czy też w Wiedźminie można zauważyć thermal throttling i do tego chciałbym przejść. Stockowe zegary na poziomie 1244 MHz w obydwu kartach generują praktycznie taką samą ilość klatek w grach, jednak różnica pomiędzy tymi kartami już na poziomie podstawowych taktowań pokazuje się w kulturze pracy.

RX 570 Pulse dobija do 69 stopni celsjusza oraz generuje prawie 40 dB głośności. RX 570 Nitro+ zaś dobija do 65 stopni celsjusza i generuje hałas o ponad 1 dB mniejszy. Tak jak wspomniałem podczas dłuższej rozgrywki mniejsza karta ma problem z utrzymaniem takiego taktowania i występuje thermal throttling, więc wydajność mniejszej karty spada.

Zasilanie karty Sapphire RX 570

Overclocking Sapphire RX 570 Pulse Mini oraz RX 570 Nitro+

Największe stabilne taktowanie jakie udało mi się uzyskać to następująco 1420MHz / 2000MHz dla karty Nitro+ 8GB oraz 1330MHz / 2000MHz dla karty Pulse ITX. Obydwie karty bardzo dobrze się podkręca i w przypadku pierwszej byłem w stanie uzyskać nawet 11% więcej FPS’ów w grach. Niestety kultura pracy na tym bardzo ucierpiała. Karta RX 570 Pulse 4GB po tak drastycznym Overclockingu potrzebowała bardzo dobrego chłodzenia, więc wentylator ustawiony na bardzo wysoki % generował hałas na poziomie 47/48dB co przynajmniej dla mnie jest o wiele za dużo. Druga karta po takim OC generowała 45dB, więc tyćkę lepiej, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę podkręcenie o ponad 100MHz więcej!

Zobacz polecane zestawy komputerowe >>>

Oprócz takiego maksymalnego podkręcenia chciałem również spróbować czegoś innego. Kartę Pulse zostawiłem w stocku, gdyż jej podkręcanie wiąże się z utratą słuchu, a ruszyłem tylko Nitro+. Przy taktowaniu 1330MHz / 2000MHz oraz ustawieniu wentylatorów na 30% byłem w stanie podnieść wydajność o ~7% oraz utrzymać hałas na poziomie 40dB co według mnie jest bardzo fajnym wynikiem dla osób, które cenią sobie niezbyt głośną pracę kart nawet po średnim OC.

Pobór całej widocznej na filmie jednostki wynosi na obydwu kartach ~216 Watów. Po procedurze podkręcania jednostka z Nitro+ zaczęła pobierać ponad 255 Watów.

Podświetlenie Sapphire RX 570 Nitro+ 8GB

Sapphire RX 570 Pulse vs Sapphire RX 570 Nitro+ - Podsumowanie

Obydwie karty są ciekawe i łatwe do podkręcenia. Niestety ich aktualna cena związana z brakiem dostępności jest o wiele za duża. Za kwotę 1850zł jesteśmy w stanie kupić już RX 580 Nitro+ 8GB (Ledwo 70zł więcej od 570!).

Karta 570 Pulse ITX jest ciekawym wyborem do małych komputerów, jednak nie jest zbyt podatna na OC (chyba, że nie zwracamy uwagi na głośność jednostki). Nitro+ zaś jest kompletnie nieopłacalna. Za ponad 1900zł jesteśmy w stanie zakupić niektóre modele 1070Ti na promocji lub wystarczy dołożyć 300zł aby kupić 1080, która tę kartę zmiażdży najmniejszym paluszkiem i będzie o wiele bardziej przyszłościowa. Gdyby omawiane dzisiaj karty wróciły do cen, które sugerował producent w dniu premiery to byłyby bardzo ciekawym wyborem, niestety aktualnie nie ma sensu ich kupować.

Ocena Sapphire RX 570 Mini 4GB

Sapphire Pulse Radeon RX 570 Mini 4 GB

Ocena Sapphire RX 570 Nitro+ 8GB

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 570 8GB

blog comments powered by Disqus
Którą Kartę Graficzną Wybrać - Sapphire RX 570 Pulse Mini vs Sapphire RX 570 Nitro+