PODPOWIEDZI:

Test Focal Listen Wireless - Porządne słuchawki od audiofilskiego Focala

Rynek słuchawek jest naprawdę ogromny. Istnieje wielu producentów specjalizujących się głównie w słuchawkach, jak i wielu producentów audio, którzy zwietrzyli w tym dobry interes i też oferują w swojej ofercie słuchawki. Dziś jedna z tego typu marek, czyli firma Focal. Firma, która w swoim portfolio ma wiele wysokiej klasy kolumn, nawet tych najlepszych, audiofilskich. Marka, której topowe kolumny Focal Grande Utopia niejednokrotnie zostawały okrzyknięte najlepszymi głośnikami na świecie, wzięła się również za słuchawki. Wiele modeli cenowo jest daleko poza zasięgiem przeciętnego kowalskiego, jednak to co mam dziś – tanimi nie da się nazwać, ale 800 zł za wersję bezprzewodową i 500 za kablową uważam za odpowiednią cenę. Zobaczymy co za nią otrzymujemy. Zapraszam do testu Focal Listen Wireless.

Focal Listen Wireless

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Bardzo dobra jakość dźwięku
 • Wygodnie leżą na głowie
 • Miękkie nauszniki
WADY
 • Łatwo palcujące się nauszniki
 • Mało intuicyjnie rozplanowane przyciski

Wygląd słuchawek Focal Listen Wireless

W eleganckim pudełku znajdziemy kabel do ładowania, kabel połączeniowy (cienki, ale dobrze wykończony), miękkie etui oraz papierologię.

Same słuchawki prezentują się moim zdaniem odpowiednio jak na tę klasę sprzętu. Słuchawki w całości właściwie wykonane ze sztucznych materiałów, ale warto dodać, że dobrej jakości. Pałąk plastikowy, elastyczny, od wewnętrznej strony z miękki, wydaje mi się gumowany. Pałąk potrafi się składać, co daje plus podczas transportu.

Aktualna CENA słuchawek Focal Listen Wireless >>>

Focal Listen Wireless składany pałąk

Słuchawki Focal Listen Wireless również wykonane z tworzywa sztucznego, tym razem czarnego na wysoki połysk z charakterystycznym przetłoczeniem. W nim znajdziemy logo marki, a na końcach pałąków dumnie osadzone duże napisy Focal. Nauszniki bardzo miękkie wykończone gąbką, z efektem pamięci. Obite, wydaje mi się Eco skórą, a w środku materiałowa maskownica przetworników w kolorze czerwonym. Całość robi wrażenie bardzo pozytywne i pomimo braku takich szlachetnych materiałów jak skóra, czy aluminium uważam, że są dobrze wykonane jak na swoją cenę.

Focal Listen Wireless nauszniki

Niestety mały minus – to co jednocześnie mi się podoba, czyli wykończenie słuchawek na wysoki połysk, po nawet krótkim zetknięciu z naszymi rękami, bardzo łatwo się palcuje.

Wygoda użytkowania słuchawek Focal Listen Wireless

Słuchawki, za które przyjdzie nam zapłacić kilka ładnych stówek, powinny raczej należeć do wygodnych, dobrze leżeć na głowie, tak aby komfortowo słuchało się muzyki. W przypadku naszych tego modelu, rzeczywiście tak jest.

Elastyczny pałąk naciska na moją głowę na tyle mocno, żeby słuchawki pewnie się trzymały, lecz z drugiej strony nie aż tak mocno, aby powodować niewygodny ucisk. Regulacja wielkości pałąka jest standardem, więc nie ma co o tym w ogóle wspominać. Wspomnieć jednak warto o tych tych oto gąbkach, które bezpośrednio stykają się z naszą głową. W dotyku - bardzo miękkie, wykończone poprawnie. W działaniu, wygodnie przylegają do głowy i serio - bardzo dobrze odseparowują nas od szumów otoczenia. Chwilami można nawet odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z modelem z jakąś niedużą redukcją szumów. Pod tym względem, godne pochwały.

Focal Listen jakość wykonania

Użytkowanie może odbywać się klasycznie za pomocą kabla lub bezprzewodowo przez moduł bluetooth w wersji 4.1. Wtedy na pełnym ładowaniu mamy możliwość słuchania do 20h.

Do obsługi bezprzewodowego podłączenia na prawej słuchawce mamy przyciski oraz wejścia. Micro USB do ładowania, oraz przyciski zarówno do sterowania głośnością, wybierania utworów, odbierania lub kończenia połączenia.

Rankingi najlepszych słuchawek >>>

Tutaj znalazłem mały minus. Pomimo, że przyciski są spore i gumowane, to przy pierwszym kontakcie, ciężko je odnaleźć na wyczucie - nie czuć ich dobrze pod palcami. Za którymś razem oczywiście przyzwyczajamy się i używamy ich na pamięć, początkowo jednak może to być nieco irytujące.

Na pochwałę zasługują aż dwa mikrofony wbudowane w prawą słuchawkę. Mają one za zadanie jak najlepiej zbierać naszą mowę podczas rozmowy telefonicznej i rzeczywiście, sprawdziłem jakość rozmowy - jest bardzo dobra.

Focal Listen Wireless design

Dane techniczne słuchawek Focal Listen Wireless

Zbliżając się do tego co najważniejsze, czyli brzmienia, warto przytoczyć kilka podstawowych danych technicznych:

 • Bluetooth 4.1 zapewniające łączność do 15 metrów
 • czas pracy do 20 godzin
 • kompatybilne ze wszystkimi smartfonami
 • zasięg: >15 m
 • bateria: do 20 godz.
 • impedancja (tryb pasywny): 32 Ohm
 • czułość (tryb pasywny, 1kHz/1Vrms): 122 dB
 • całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD, 1kHz/100dB SPL): < 0.4%
 • pasmo przenoszenia: 15 Hz - 22 kHz
 • przetwornik: elektrodynamiczny 1 37/64“ Mylar Titanium
 • mikrofony: 2 wielokierunkowe (Clear Voice Capture)

Focal Listen Wireless logo z boku słuchawek

Jakość dźwięku słuchawek Focal Listen Wireless

Jeżeli chodzi o dźwięk. Tu po dłuższych odsłuchach mogę chwalić za realizm brzmienia, szybkość, i energię. Rozkład tonów jest bardzo poprawny i nie słychać niechcianych naleciałości, zabarwień czy niepotrzebnych uwydatnień którychkolwiek pasm.

Niskie tony to bardzo poprawne odwzorowanie basów bez dudnienia, z dobrą kontrolą i sprężystością. Średnica udana, mocna, może wydawać się nieco wzmocniona, jednak nie odebrałem tego ani trochę negatywnie. Dobrze wpływa to na odwzorowanie niższych wokali, gitar, również tych przesterowanych, dzięki temu wszelkie mocniejsze brzmienia mają charakter są silne i pełne energii. Wysokie tony, ładnie cykają, gdy trzeba, miękko i łagodnie, lecz w mocniejszych utworach potrafią nieco pokąsać w uszy. Nie można jednak powiedzieć żeby góra pasma była zbyt mocna czy szarpiąca. Wszystko jest dobrze kontrolowane. Budowanie sceny na dobrym poziomie. Dobra plastyczność i dużo fajnej energii.

Podsumowanie testu słuchawek Focal Listen Wireless

Podsumowując - bardzo fajne słuchawki, które niepozornie schowane za bardziej znaną konkurencją potrafią zaoferować znacznie więcej pod względem jakości brzmienia - czyli tego co najważniejsze. Jeśli rozglądacie się za dobrymi słuchawkami, to warto posłuchać i rozważyć również propozycję od Focala.

blog comments powered by Disqus
Test Focal Listen Wireless - Porządne słuchawki od audiofilskiego Focala