PODPOWIEDZI:

Recenzja Symmetry – Kosmiczny dramat

Polska branża gier komputerowych ma się dobrze. Coraz śmielej powstają kolejne studia, tworzące gry. Dlatego od czasu do czasu, daję szansę mniejszym developerem, przy okazji sprawdzając, co w trawie piszczy. Zapraszam na recenzję gry Symmetry od Sleepless Clinic!

Sleepless Clinic Symmetry

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wymagająca
  • Grafika
  • Robi dobre pierwsze wrażenie
  • Niskie wymagania sprzętowe
WADY
  • Dość losowa
  • Na siłę przedłużana rozgrywka
  • Po godzinie znamy całą mechanikę gry
  • Mało rozbudowana historia
  • Powtarzalność czynności

Historia

W grze Symmetry ludzkość dysponuje niezwykłą technologią. Podróże kosmiczne są czymś normalnym, podobnie jak kolonizowanie planet. Niestety coś poszło nie tak i nasz statek rozbija się na nieznanej planecie. Spora część załogi umiera, ocalała tylko garstka, która pełni kluczową rolę w dalszej grze. Po za krótkim wprowadzeniem, w grze nie ma zbyt wiele tekstu. Co prawda bohaterowie prowadzą rozmowy, jednak nie poszerzają one warstwy fabularnej. Po kilku minutach gry, zauważyć możemy halucynacje, jakie mają postacie. Z początku mnie intrygowały i przerażały, nie są one jednak doskonałe. W żaden sposób nie są uzasadnione fabularnie, mogę się tylko domyślać, że są one powodem ogromnego stresu. W późniejszej rozgrywce totalnie ignorowałem te psychiczne momenty.

Symmetry - Tło fabularne

Bohaterowie Odysei Kosmicznej

Zadaniem gracza jest umiejętne wydawanie rozkazów bohaterom. Z początku rozgrywki otrzymujemy trzech ocalałych. Są oni generowani losowo, za każdym razem, gdy rozpoczynamy zabawę. Każda z postaci specjalizuje się w czymś inny i warto wykorzystać tę zależność. Anna jest dobra w produkcji żywności, John w rąbaniu drewna czy Mark potrafi zajmować się elektrownią. Każda z postaci może nauczyć się nowej umiejętności lub rozwinąć posiadaną, jednak wiąże się to z koniecznością długiej nauki. Czas jest niezwykle cenny i może nam go zabraknąć podczas rozgrywki. Zdecydowanie warto dbać o nasz personel, ponieważ każda utrata jest niezwykle odczuwalna. Postacie mają dwa paski potrzeb, muszą się odżywiać oraz spać. To na barkach gracza spoczywa konieczność ciągłej kontroli postaci. Mogą oni umrzeć z głodu czy paść z wyczerpania.

Symmetry - Statystyki bohaterów

Rozgrywka

Gra wymaga ciągłej interakcji gracza, odpowiadając na potrzeby. Do tego rozgrywka jest dość losowa powodując, że każda przygoda jest inna. Dochodzi złośliwość rzeczy martwych, w postaci psującego się sprzętu w bazie. Często wysiada prąd, psuje się lodówka czy piec. Naprawa wymaga surowców, które lepiej byłoby przeznaczyć na coś innego. Niestety w późniejszym fragmencie rozgrywki, takie losowe incydenty mogą być dość irytujące. Bazę należy ogrzewać, do tego celu należy dostarczyć drewno do pieca. Warto zbierać złom, który jest niezbędny do ulepszeń, napraw i do zakończenia gry. Naszym zadaniem jest odbudowanie rakiety i ucieczka. Niestety nie pomagają nam warunki atmosferyczne. Na planecie jest niezwykle zimno, szczególnie w nocy. Postacie szukające zasobów po zmroku, bardzo szybko się męczą. Na szczęście twórcy przygotowali aktywną pauzę. W tym czasie możemy obserwować wszystkie statystyki bez obawy, że któryś z naukowców zginie. Niestety pauza pełni dość kluczową rolę, zabijając przy tym dynamizm rozgrywki.

Symmetry - Nic nie może się zmarnować

Polecane zestawy komputerowe >>>

Grafika

Oprawa graficzna w Symmetry niezwykle mi się podoba. Jest minimalistyczna, pełna detali i pastelowych kolorów. Grafika wykonana jest w technologii wektorowej, dzięki temu wygląda świetnie zarówno na małych i większych monitorach. Bez przeszkód możemy oddalać i przybliżać ekran bez straty jakości. Do tego dochodzą miłe dla oka warunki atmosferyczne, np. w postaci gęsto padającego śniegu. Ciekawie wykonana jest sama baza, która pełni rolę domu dla naszych rozbitków. Szkoda tylko, że nie przygotowano większej ilości lokacji.

Symmetry - Grafika robi spore wrażenie

Gorsze momenty

Niestety rozgrywka nie jest pozbawiona wad. Wątek przetrwania psują losowe wydarzenia. Dość częste naprawy mocno nadużywają nasz budżet. Niepotrzebnie na siłę przedłuża to rozgrywkę. Symmetry także bardzo szybko się nudzi. W tej grze brakuje zawartości przy, której można zostać na dłużej. Po godzinie, znałem jej wszystkie tajniki i nie byłem zaskoczony niczym nowym. Szkoda, że nie ma innej lokacji, niż ta przedstawiająca bazę.

Symmetry - Dość często przyjdzie nam obserwować bazę

Podsumowanie

Symmetry robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Rozgrywka wciąga, do tego chcemy poznać fabułę. Mechanika jest wymagająca, zmusza do ciągłego myślenia i podejmowania trudnych decyzji. Kto pierwszy ma położyć się spać, skoro w schronie są dostępne tylko dwa łóżka. Do tego dochodzi system zarządzania surowcami i kapitałem ludzkim. Niestety rozgrywka jest na siłę przedłużana i gracz nie odkrywa nowych elementów. Warto dać szansę Symmetry, ze względu na wymagający element survivalowy.

Symmetry - Bez prądu to nawet nie powstałaby ta recenzja

SteelSeries Rival 600 - 5 gwiazdek
blog comments powered by Disqus
Recenzja Symmetry – Kosmiczny dramat