PODPOWIEDZI:

BenQ EW3270U i EL2870U - Test i Porównanie monitorów BenQ

Firmę BenQ oraz ich markę Zowie zna prawie każdy, kto interesuje się e-sportem. Ich monitory dla graczy to istne klasyki, o których można by było mówić bardzo długo w superlatywach, jednak ostatnio na moje biurko trafiły dwa monitory od BenQ, które szukają pogłosu wśród osób pracujących i ceniących sobie dobre monitory, które nie męczą oczu. Czy warto zainteresować się produktami BenQ EW3270U oraz EL2870U?

VS

Zwykle testujemy monitory kierowane bardziej do zapalonych graczy. Tym razem sprawdziliśmy możliwości dwóch monitorów do codziennego użytku od BenQ. Czy są one dobre do pracy i multimediów? Sprawdźmy to!

Wygląd BenQ EW3270U i EL2870U

Tradycyjnie zaczynamy od wyglądu, który w obydwu modelach jest identyczny. Monitory są bardzo minimalistyczne i eleganckie, więc z pewnością znajdą miejsce na wielu biurkach. Z przodu zobaczymy chude ramki, na dole symboliczne metaliczne logo BenQ, a pod nim specjalny czujnik, o którym jeszcze będę pisał. W dolnym prawym rogu znajdziemy pięć fizycznych przycisków do ustawień monitora, a z przodu widnieje dedykowany przycisk włączający funkcję HDR oraz Brightness Inteligence.

Aktualna CENA monitora BenQ EL2870U >>>

BenQ EW3270U i EL2870U na biurku

Tył niczym się nie wyróżnia - całość jest zakryta czarną, matową obudową, a z dołu znajdziemy podstawkę dołączoną do monitora - niestety nie daje nam ona żadnych możliwości regulacji, oprócz pochylania w osi pionowej. Na szczęście producent pomyślał i z tyłu znajdziemy montaż VESA, więc możemy tam zamontować co nam się podoba.

Sprawdź cenę monitora BenQ EW3270U >>

BenQ EW3270U i EL2870U z tyłu

Tył skrywa również parę portów, m.in znajdziemy tam 2x HDMI, 1x DisplayPort, 1x USB-C oraz złącze jack na słuchawki. Mniejszy brat nie posiada USB-C.

BenQ EW3270U i EL2870U porty

Specyfikacja i użytkowanie BenQ EW3270U i EL2870U

EW3270U to 32-calowa jednostka na matrycy VA z kontrastem 3000:1. Mniejszy brat, czyli EL2870U to 28-calowa jednostka na matrycy TN. Obydwa monitory mają rozdzielczość 3840x2160 - 4K - oraz odświeżanie na poziomie 60Hz. W obydwu wyświetlaczach jest dostępna opcja FreeSync, low blue light, HDR oraz Brightness Intelligence.

HDR

Zaczniemy od HDR’u, który niestety jest tutaj bardziej z nazwy. Testowane monitory są po prostu za ciemne, by w pełni wykorzystać potencjał HDR. Jasność maksymalna wynosi ponad 310 kandeli, więc różnica między jasnością minimalną i maksymalną jest za mała dla pełnoprawnego doświadczenia HDR, co nie zmienia faktu, że HDR da się tutaj włączyć i można zauważyć, że w niektórych sprawach działa nawet dobrze.

BenQ EW3270U i EL2870U HDR w Assassins Creed

Wrażenia z 4K

Oglądanie filmów w Netfliksie czy granie w gry 4K z opcją HDR potrafi zrobić wrażenie nawet na tak “ciemnych” matrycach. Gry pokroju Assassin’s Creed Origins, które mają genialnie zaimplementowany HDR pokazują jak miło da się podróżować po pustkowiach z pięknym światłem. Nie zmienia to jednak faktu, że HDR to jednak bajer, który mógłby być tutaj równie dobrze zbędny.

4K w monitorze 32 jak i 28-calowym to idealne połączenie. Obraz jest bardzo ostry i szczegółowy. Dodatkowo taka rozdzielczość daje nam ogromną przestrzeń roboczą, więc codzienna praca i codzienne użytkowanie takich monitorów to istna bajka.

BenQ EW3270U i EL2870U GTA V granie w 4K

Brightness Intelligence

Druga funkcja to Brightness Intelligence, która moim zdaniem sprawuje się genialnie. Funkcja ta jest odpowiedzialna za automatyczne ustawianie jasności jak i temperatury barwowej monitora względem otoczenia. Gdy jest ciemno, monitor automatycznie staje się ciemniejszy, analogicznie działa to tak samo w przypadku jaśniejszych scen. Przed monitorami jestem w stanie spędzić bez problemu ponad 12 godzin, więc taka opcja działała dla mnie idealnie. W połączeniu z włączoną opcją Low Blue Light moje oczy wprost pokochały obydwa monitory, chociaż opcja B.I ma jeden minus.

B.I niestety nie potrafi zbyt mocno zejść z jasnością. Bardzo fajną możliwością byłaby opcja ustawienia zakresu w którym monitor może ustawiać swoją jasność - np od 10% do 50% maksymalnego podświetlania. W godzinach nocnych, kiedy moje oczy przyzwyczaiły się do ciemności monitor nawet na najciemniejszym automatycznym trybie był dla mnie lekko za jasny. Przejdźmy teraz jednak do bardziej szczegółowych informacji. Całość testów wyświetlaczy była prowadzona za pomocą kalibratora I1 Display Pro.

Odwzorowanie kolorów

Pod względem odwzorowania kolorów obydwa monitory prosto po wyjęciu z pudełka wychodzą dobrze. Podświetlenie jak i nierównomierność zarówno jednego jak i drugiego monitora mieści się w normie, a temperatura barwowa w 28-calowej jednostce trzyma idealne 6500 Kelwinów. W przypadku pokrycia przestrzeni barwowych definitywnie zwycięzcą jest 32-calowy starszy brat, a młodszy odpowiednik traci sporo w AdobeRGB oraz DCI P3. Podsumowując są to dosyć przyjemne monitory na matrycy VA jak i TN z poprawnymi kolorami, które niedaleko mają do prawdziwych odpowiedników.

BenQ EW3270U i EL2870U dodatkowy przycisk

Dane techniczne monitorów

BenQ EW3270U

BenQ EL2870U

Rozdzielczość

3840x2160 @60Hz

3840x2160 @60Hz

Kontrast

3000:1

1000:1

Jasność standardowa

308 cd/m2

310 cd/m2

Pokrycie przestrzenii barw.

99.8% sRGB ||

84.5% Adobe RGB ||

94,7% DCI P3 ||

91.9% sRGB ||

66.6% Adobe RGB ||

70.0% DCI P3 ||

Temperatura barwowa

6700K

6500K

Dodatkowe funkcje

B.I . / “HDR” / Freesync / Low blue light / USB - C

B.I. / “HDR” / Freesync / Low blue light / Czas reakcji 1ms

Model EL2870U to młodszy brat z bardziej agresywnym pazurem. Sprzęt ten lepiej nadaje się do gier, gdyż jego czas reakcji GTG wynosi 1ms. Matryca TN w tym modelu nie posiada zbytniego ghostingu, chociaż oczywiście porównywanie tego monitora do monitorów dla graczy nie jest na miejscu. Większy brat niestety w grach działa gorzej. Widoczny jest powidok, a czasem reakcji nie chwali się nawet producent, chociaż czerń w nim wygląda pięknie.

Podsumowanie porównania i testu monitorów BenQ

Obydwa testowane dzisiaj monitory, pomimo tego, że są do siebie bardzo podobne to jednak sporo się różnią. Model większy byłby ciekawym wyborem dla osób ceniących sobie lepsze odwzorowanie kolorów oraz lepszą czerń. Model mniejszy to wybór dla osób, które więcej czasu będą spędzać w grach i cenią sobie dobry czas reakcji oraz możliwości matrycy TN. Wielkim plusem obydwu ekranów z pewnością jest opcja Brightness Intelligence, która jest wyjątkowo interesująca i fajnie by było, gdyby inni producenci zastosowali coś takiego w swoich monitorach do długiej pracy. Na czas pisania tej recenzji cena w sklepach modelu EW3270U oscyluje wokół 699$ (nie ma go jeszcze w polskiej sprzedaży), a mniejszego 1490 zł.

Ocena końcowa BenQ EW3270U

#BenQEyeCare #Workfromhome #BenQEW3270U

BenQ EL3270U ocena 3,5

Ocena końcowa BenQ EL2870U

#1MS #Gaming #HDR #BenQEL2870U

Ocena końcowa BenQ EL2870U 3,5

blog comments powered by Disqus
BenQ EW3270U i EL2870U - Test i Porównanie monitorów BenQ