PODPOWIEDZI:

Test MSI Optix MAG272CQR - 27 cali takie, jakie powinno być

Monitor dla graczy MSI Optix MAG272CQR pokazuje, jak powinno wyglądać 27 cali w 2020 roku. Miejmy nadzieję, że w tym formacie Full HD odejdzie niebawem do lamusa.

MSI Optix MAG272CQR

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Konkurencyjna cena
  • Dobra reprodukcja kolorów
  • Przemyślane rozwiązania konstrukcyjne
WADY
  • Brak systemu maskowania kabli

Recenzja MSI Optix MAG272CQR wpadła na moją agendę dosłownie parę dni przed IEM 2020, na który z resztą Was gorąco zapraszam, i dała mi nadzieję na lepsze jutro w świecie monitorów.

Pojawienie się rozdzielczości 1440p przy przekątnej 27 cali w akompaniamencie 165 Hz odświeżania to najlepsze, co się może zdarzyć każdej linii, niezależnie od producenta. Nasza porównywarka monitorów dobrze obrazuje ten stan rzeczy. Zobaczmy, co jeszcze przemyciły Smoki w swoim najnowszym modelu.

Monitor MSI Optix MAG272CQR jest dostępny tutaj:

MSI Optix MAG272CQR oferta dla ciebie mediaexpert

MSI Optix MAG272CQR - jakość wykonania i porty

MSI Optix MAG272CQR to dość droga propozycja, bo jej cena oscyluje w okolicach 2000 zł. Nie jest to tylko monitor dla graczy do 1000 zł, więc stawiam mu też odpowiednio wysoko poprzeczkę, jeżeli chodzi o osprzęt i rozwiązania. Tym razem uniknąłem rozczarowania, bo na pokładzie znalazły się:

  • HDMI 2.0
  • DisplayPort 1.2a
  • USB-C
  • 2 x USB 2.0 (HUB)
  • USB 2.0 Typ-B (łączność PC-HUB)

Najbardziej cieszy mnie obecność USB-C, które jest w stanie zarówno przyjąć obraz, jak i ładować urządzenie, które zostało pod nie podpięte. Ładowanie sprawdziłem telefonem i od razu wskoczył mi Turbo Charge, więc jest tam minimum 60 W mocy.

MSI Optix MAG272CQR - źródła

Ważne jest to, że zarówno HDMI, jak i DisplayPort w opisanych powyżej standardach są w stanie udźwignąć 165 Hz przy rozdzielczości 1440p, dokładając do tego jeszcze wysoką rozpiętość tonalną (HDR).

MSI Optix MAG272CQR - monitor dla graczy 1440p 165 h

Stopa monitora nie jest duża, ale za to stoi stabilnie, więc nie ma mowy o przewróceniu go podczas regulacji kąta nachylenia matrycy czy jej wysokości. MSI zaimplementowało także przepust na kable, choć ten nie jest w żaden sposób zaślepiony.

MSI Optix MAG272CQR - lewa krawędź

Na lewej krawędzi obudowy znalazł się wysuwany wieszak na słuchawki, a przy dolnej krawędzi dodatkowy przycisk, oznaczony literą "G". Za kontrolę nad funkcjami monitora odpowiada joystick, ukryty po prawej stronie z tyłu monitora.

MSI Optix MAG272CQR - OSD

Nawigacja po menu nie sprawiła mi żadnego kłopotu, wszystko jest przejrzyste i intuicyjne. Co prawda w bazowych ustawieniach domyślnie podbito wyostrzanie, jednak nie jest to wielkie przewinienie. Oprócz tego MSI postarało się także o niezależny wyświetlacz ilości FPS, z którą pracuje monitor, oraz zestaw celowników w kolorach białym i czerwonym.

MSI Optix MAG272CQR - celowniki

Za dawnych czasów trzeba było rysować markerem kropki na szklanych taflach kineskopów, teraz jest już funkcja wbudowana w OSD.

MSI Optix MAG272CQR - celownik biały

MSI Optix MAG272CQR jest zgodny ze standardem VESA 100x100, więc można go śmiało montować na kompatybilne uchwyty. Smoki dorzuciły nawet w zestawie specjalne śrubki z większymi główkami, które pozwolą na wstępne dokręcenie monitora do ramienia ręcznie. Przyda się to szczególnie osobom, które montaż będą musiały wykonać w pojedynkę.

MSI Optix MAG272CQR - pas podświetlenia RGB

Na tyle monitora znalazł się popisowy pas podświetlenia RGB, który można zsynchronizować z resztą sprzętów od MSI przez oprogramowanie Mystic Light, będące teraz elementem Dragon Centre. Jest też opcja regulacji charakterystyki obrazu za pomocą oprogramowania oraz ustalenia profili.

MSI Optix MAG272CQR - matryca i towarzyszące jej technologie

Recenzja monitora nie byłaby kompletna bez badań kolorymetrem. MSI Optix MAG272CQR jest wyposażony w matrycę VA z bardzo wąskimi ramkami, zakrzywioną ze współczynnikiem 1500R. Oznacza to w teorii głębsze czernie niż w TN, a więc lepszy kontrast i reprodukcję kolorów. Maksymalna jasność ekranu wg specyfikacji to 300 nitów i jest to zupełnie bezpieczna wartość, która nie przesyca ani nie tłumi kolorów.

MSI Optix MAG272CQR - reprodukcja kolorów

Test kolorymetrem potwierdził też zapewnienia o wysokim pokryciu gamutu DCI-P3. Prawie 88% to świetny wynik, jak na gamingowy monitor.

W ramach dodatkowych technologii dla graczy na pokładzie znalazł się FreeSync Premium, czyli nowy standard, który wymaga od matrycy minimum 120 Hz i technologii LFC. Ta ostatnia jest bardzo przydatna przy niskich wartościach FPS, bo multiplikuje klatki, by te załapały się na upłynnianie przez adaptywną synchronizację.

MSI Optix MAG272CQR - FreeSync Premium LFC

Pomimo faktu, że MSI Optix MAG272CQR nie załapał się na standard VESA DisplayHDR 400 ze swoimi 300 nitami, to i tak jest w stanie rozszyfrować w sygnale sygnał HDR. Dzięki temu i technologii Night Vision detale w ciemnych scenach nie rozpływają się w nicości. To bardzo ważne dla graczy, bo widzieć więcej, to wiedzieć więcej, szczególnie w grach FPS.

MSI Optix MAG272CQR - zakrzywienie 1500R

Oprócz tego mamy też standardowe Anti-Flicker i Less Blue Light, czyli technologie poprawiające komfort użytkowania przez długi czas. W końcu migotanie i dużo zimnego, niebieskiego światła odbijają się negatywnie na oczach użytkowników.

MSI Optix MAG272CQR - taki, jaki powinien być 27-calowiec

MSI Optix MAG272CQR jest bardzo przyzwoitym monitorem, który spełni wymagania nawet wymagających graczy. Rozdzielczość 1440p przy 27 calach zadowoli nawet purystów, którzy na widok Full HD w specyfikacji parsknęliby z pogardą.

Jakość samej matrycy też nie pozostawia wiele do życzenia, bo format VA dobrze sprawuje się przy reprodukcji kolorów, donosząc przy tym szybki czas reakcji. To wszystko składa się na przemyślaną, atrakcyjnie wyglądającą konstrukcję, która z matrycą od Samsunga zawojuje niejeden rynek.

Najnowsze monitory MSI QHD zapewniają zgodność z rozdzielczością 4K z konsolami PlayStation 5 i Xbox. Zobacz jak działa tryb konsoli w monitorach MSI oraz jak ustawić obsługę ekranu wyświetlacza 120 FPS na monitorze - link do poradnika.

Tryb konsoli MSI Monitor

MSI Optix MAG272CQR - wyróżnienie za jakośćMSI Optix MAG272CQR - rekomendacja portalu VideoTesty

MSI Optix MAG272CQR - ocena 5/5

blog comments powered by Disqus
Test MSI Optix MAG272CQR - 27 cali takie, jakie powinno być
Autor: Paweł Rudy