PODPOWIEDZI:

Test MSI Optix MAG251RX - Monitor IPS z 240 Hz

MSI Optix MAG251RX ma w sobie matrycę IPS nowej generacji o częstotliwości odświeżania 240 Hz. Czy formaty TN i VA mają się czego obawiać?

MSI Optix MAG251RX

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Szybka matryca
 • Szerokie kąty widzenia
 • Dobra reprodukcja kolorów
 • Uniwersalność
WADY

  MSI Optix MAG251RX to monitor IPS, który jawi się jako początek nowej ery stanowisk dla esportowców. Dotychczas 240 Hz było raczej domeną ekranów TN i VA i to po nie właśnie sięgali profesjonaliści.

  MSI Optix MAG2541RX zmienia reguły gry, bo za około 2000 zł przynosi diabelnie szybką matrycę, świetne kąty widzenia i reprodukcję kolorów, której trudno coś zarzucić.

  Sprawdź aktualną cenę MSI Optix MAG251RX:

  MSI Optix MAG251RX oferta dla ciebie w x-kom

  MSI Optix MAG251RX - monitor IPS do e-sportu

  MSI przy MAG2541RX postawiło bardzo na e-sport. Zarówno materiały prasowe, jak i sama obudowa tego monitora nie dają o tym zapomnieć.

  MSI Optix MAG251RX - logo e-sport

  Nie zmienia to jednak faktu, że IPS z 240 Hz przy bardzo niskim input lag nie koniecznie musi służyć do grania. Są ludzie, którym takie odświeżanie potrzebne jest do codziennej pracy. Niektórych nawet denerwuje niska płynność ruchu myszki przy 144 Hz i chcą czegoś szybszego.

  Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do tego, że za wysoką częstotliwość matrycy trzeba coś w monitorze poświęcić. Praktycznie zawsze na szalę trafiały kąty widzenia, a często i reprodukcja kolorów, co możesz zobaczyć w porównywarce monitorów.

  Matryca IPS z najnowszej generacji wyklucza te dwa problemy.

  MSI Optix MAG251RX - reprodukcja kolorów

  Jak widzisz, reprodukcja kolorów nie rozczarowuje, a IPS z założenia kąty widzenia ma świetne, co przyznajemy w każdym rankingu monitorów.

  Jedyne, co pozostaje, to bleeding widoczny w lewej dolnej sekcji ekranu, jednak ten przy obniżeniu jasności ustępuje.

  MSI Optix MAG251RX - bleeding

  A jak już o jasności mowa, to w tym modelu jej maksymalna wartość osiąga 400 nitów. MSI próbuje w swej specyfikacji przybąkiwać coś o HDR, jednak prawdziwy efekt wymaga funkcji lokalnego przyciemniania i o 200 nitów wyższej jasność.

  VESA Display HDR 400 jest więc protezą, która skupia się oprócz żywej jasności na tym, by sam monitor miał odpowiednią reprodukcję kolorów i potrafił odczytywać sygnał z wysoką rozpiętością tonalną.

  Jednolitość podświetlenia matrycy stoi na sensownym poziomie. Uśredniona wariancja między najjaśniejszym a najciemniejszym elementem matrycy nie przekracza 10% (40 nitów).

  MSI Optix MAG251RX - jednolitość podświetlenia matrycy

  Dużym atutem MSI Optix MAG251RX jest jego oprogramowanie, które pozwala nie tylko na sterowanie ustawieniami obrazu, ale i na łączenie ich z konkretnymi aplikacjami.

  MSI Optix MAG251RX - OSD

  Są też celowniki, system Night Vision, wyciągający szczegóły z przyciemnionych scen, oraz licznik wyświetlanych klatek na sekundę.

  Matryca tego monitora przeszła walidację NVIDIA G-SYNC Compatible. Dzięki temu obsługuje adaptywną synchronizację zarówno od Zielonych, jak i AMD. Dzięki temu nie musisz martwić się o swoją kartę graficzną, o ile ta jest w miarę nowożytna.

  MSI Optix MAG251RX - HUB USB

  Na boku obudowy znalazł się HUB z trzema portami USB 2.0, które przydadzą się na e-sportowych eventach. Zamiast plątania się pod biurkiem z trzema kablami można podpiąć tylko jeden. Może Ci się wydawać, że to drobiazg, ale mając do rozstawienia 50 stanowisk, to ma znaczenie.

  Przy tym warto wspomnieć też o porcie USB Typu-C, który jest gotowy zarówno na transfer sygnału wideo, jak i 15 W mocy. Nie nada się więc do ładowania większości laptopów, ale na podtrzymanie biurowej pracy powinno być w sam raz.

  MSI Optix MAG251RX - podsumowanie

  MSI Optix MAG251RX ma wszystko, co jest potrzebne w e-sportowym, eventowym monitorze. Regulacja góra-dół i tilt, prosty montaż do stabilnej stopy, sensowny przepust na kable, HUB USB, to wszystko są detale, które ułatwiają znacznie rozstawienie.

  Oprócz tego 240 Hz w IPS daje sporą uniwersalność zastosowań. Dobre kąty widzenia i reprodukcja kolorów będą kusiły niedzielnych graczy w FPS-y, którzy chcą poczuć miodną płynność na własnej skórze.

  MSI OPTIX MAG251RX - ocena

  Taki monitor jest dzisiaj w ich zasięgu, bo jego cena nie wymaga sprzedaży nerki. Wiem, że większość osób sięga po monitor dla graczy do 1000 zł, jednak wielu dla takiej matrycy będzie w stanie poodkładać trochę dłużej.

  Uniwersalność tego monitora jawi się także w obecności portu USB Typu-C, który jest gotowy na przyjęcie obrazu. Ultrabooki stają się coraz mocniejsze, więc napędzenie 240 Hz z czasem nie będzie dla nich problemem.

  Ogólnie jestem pod pozytywnym wrażeniem po teście MSI Optix MAG251RX i uważam, że będzie to sprzedażowy sukces, szczególnie z wariantem 1440p za pasem.

  Najnowsze monitory MSI QHD zapewniają zgodność z rozdzielczością 4K z konsolami PlayStation 5 i Xbox. Zobacz jak działa tryb konsoli w monitorach MSI oraz jak ustawić obsługę ekranu wyświetlacza 120 FPS na monitorze - link do poradnika.

  Tryb konsoli MSI Monitor

  MSI Optix MAG251RX - wyróżnienie za funkcjonalnośćMSI Optix MAG251RX - wyróżnienia za wydajnośćMSI Optix MAG251RX - rekomendacja VideoTesty

  MSI Optix MAG251RX - ocena 5/5

  Zobacz też inne testy z tej kategorii:

  blog comments powered by Disqus
  Test MSI Optix MAG251RX - Monitor IPS z 240 Hz
  Autor: Paweł Rudy