PODPOWIEDZI:

Sharp KC-G50EUW - Recenzja oczyszczacza powietrza

Sharp KC-G50EUW to jeden z lepszych oczyszczaczy powietrza na rynku, który dzięki opatentowanej technologii Plasmacluster efektywnie radzi sobie zarówno z drobnoustrojami, jak i pyłami. Do tego posiada także funkcje nawilżania powietrza, więc jeszcze bardziej podniesie komfort Waszego życia.

Sharp KC G50EUW

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysokiej jakości filtr HEPA H13
 • Inteligent Mode
 • Dobrze przemyślane funkcje
WADY
 • Brak pilota/Aplikacji na telefon

Walka ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza w naszych miastach trwa w najlepsze, jednak wciąż nie można nazwać jej równą wobec zwiększającej się rok rocznie liczbie samochodów na ulicach, czy nieodpowiedzialnym upatrywaniu przez wielu w śmieciach opału. W związku z tym radzić musimy sobie sami i tutaj właśnie pojawią się oczyszczacze powietrza. Sharp KC-G50EUW jest jednym z przedstawicieli najnowszej linii, która oprócz tradycyjnego filtrowania powietrza zajmie się także utrzymaniem jego poprawnej wilgotności w Waszych domach.

Najważniejsze są filtry!

Jeżeli jesteście choć trochę obeznani w temacie inteligentnych oczyszczaczy powietrza to wiecie, że najważniejszymi ich elementami są filtry, których zadaniem jest przechwycenie wszelkich zanieczyszczeń "fruwających" w ich otoczeniu. 

sharp kc a50euw - filtr hepa h13

Sharp KC-G50EUW nie zawiódł w tym departamencie, będąc wyposażonym w aż trzy stadia filtracji, a mianowicie:

 1. Filtrowanie początkowe (Drobna siatka typu mesh zintegrowana w ściąganą obudowę)
  • W tym stadium wyłapywane są wszelkie cząsteczki, których wielkość nie jest mniejsza niż 240 mikronów. Wszelkie włosy, czy sierść zatrzymane będą właśnie na nim, dzięki czemu bardziej zaawansowane filtry nie będą nimi obciążone. Ten filtr można śmiało myć.
 2. Filtr węglowy połączony z krzemionkowym (Pochłania nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia gazowe)
  •  Dzięki zastosowaniu żelu krzemionkowego na tym etapie filtracji jesteśmy w stanie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu tlenków siarki, czy azotu. Dzięki nowej formie filtra ten można odkurzać, więc unikamy kłopotliwego mycia i długiego suszenia.
 3. Filtr HEPA H13 (Skuteczny w 99,97% przy przechwytywaniu cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona)
  • W tej najważniejszej fazie filtracji powietrza przechwytywane są alergeny, pyły, bakterie czy wirusy. Dzięki temu alergicy, jak i osoby z osłabioną odpornością, będą mogły uniknąć nieprzyjemnych, sezonowych dolegliwości.
 4. Filtr nawilżacza (Zatrzymuje osad i mikroorganizmy występujące w wodzie)
  • Woda służąca do nawilżania powietrza jest także poddana filtracji, więc nie musicie martwić się kamieniem. Co najważniejsze, ten filtr można myć pod bieżącą wodą, co jest z resztą zalecane przez producenta raz na 2-4 miesiące w zależności od jakości wody w Waszych kranach. Pojemność zbiornika to 2,5 litra, a wydajność nawilżania opiewa na 450 ml na godzinę.

sharp kc a50euw - filtr krzemionkowy

Jak sami widzicie, w oczyszczaczu Sharp KC-G50EUW zastosowano bardzo przyzwoitą procedurę filtrowania powietrza, która eliminuje praktycznie wszystkie miejskie zanieczyszczenia. Oprócz tego jest ona wsparta opatentowaną już w 2000 roku technologią Plasmacluster, o której dowiecie się więcej w następnym akapicie.

Ceny i czas eksploatacji filtrów w Sharp KC-G50EUW

ModelZdjęcieCzas eksploatacjiCena
FZ-D40HFESharp KC-G50EUW - filtr HEPA H13do 10 lat449 zł
FZ-G40DFESharp KC-G50EUW - Filtr węglowydo 10 lat249 zł
FZ-G60MFESharp KC-G50EUW - filtr nawilżaczado 10 lat299 zł

Technologia Plasmacluster - Postrach dla alergenów, mikrobów i zapachów

Można śmiało powiedzieć, że Plasmacluster to jedna z ciekawszych technologii, które można spotkać w oczyszczaczach powietrza marki Sharp. Jej skuteczność w neutralizacji alergenów wziewnych oraz wirusów sięga nawet 99,9%, co jest wynikiem prawie idealnym. Skąd więc w tak niepozornej maszynie taka moc? Wszystko opiera się o jonizator, który generuje bardzo stabilne jony dodatnie oraz ujemne, które po zetknięciu się na powierzchni dajmy na to wirusa, wytwarzają na nim rodnik hydroksylowy, tym samym dezaktywując go. Oprócz tego zapobiega nadmiarowi jonów dodatnich w powietrzu i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń, pozbawiając je ładunku.

Plasmacluster Spot - celny strzał w newralgiczny punkt

sharp kc a50euw - tryb spot

Zbawienne działanie jonizatora Plasmacluster udowodnione zostało na czołowych uniwersytetach, co zrodziło w głowach koreańskich inżynierów i biochemików jeszcze więcej pomysłów na jego zastosowanie. Jednym z nich jest tryb Spot, którego zadaniem jest punktowe bombardowanie jonami konkretnego miejsca, w którym chcemy wszelkie zanieczyszczenia, zapachy i mikroby wytępić. Mamy więc możliwość oczyszczenia poduszek, ubrań, butów, a nawet sprzętu sportowego, który często się przepaca. Ustawienie strumienia odbywa się ręcznie poprzez klapkę, więc nadmuch możecie kierować według własnych potrzeb.

Plasmacluster ION Shower - oczyszczanie turbo

sharp kc a50euw - wyświetlacz

Ostatnim trybem, o którym chciałbym Wam w tym dziale opowiedzieć, jest ION Shower, który aktywujemy podobnie jak Spot z panelu głównego. Jego zadaniem jest bardzo intensywna generacja jonów Plasmacluster przez 60 minut połączona z ich intensywnym rozprowadzeniem po całym pomieszczeniu. Jest to idealny tryb na szybkie odświeżenie pomieszczenia po imprezie, czy jakimś kuchennym wypadku. Warto jednak pamiętać, że wentylator działa wtedy na maksymalnych obrotach, więc towarzyszy temu pewien hałas. Po zakończeniu 60-minutowej procedury urządzenie powraca do poprzedniego trybu, w którym pracowało.

Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków

Sharp KC-G50EUW jest modelem polecanym dla alergików i astmatyków ze względu na wysokiej jakości filtr HEPA H13, który świetnie radzi sobie z wziewnymi alergenami, szczególnie wsparty omówioną powyżej technologią Plasmacluster. Najlepsze oczyszczacze powietrza na rynku wyposażone są właśnie w takie rozwiązania. Do tego mamy też odpowiedni tryb o nazwie Pollen, który wykrywa i bardzo skutecznie usuwa pyłki roślin, roztocza, czy sierść z otaczającego nas powietrza. Przyznam szczerze, że sam miałem z alergią duży problem, jednak zdecydowałem się na odczulanie, które okazało się bardzo skuteczne, lecz czasochłonne, jako że kuracja potrafi trwać nawet parę lat, podczas których taki oczyszczacz znacznie poprawiłby mój komfort życia.

Inteligent z sześcioma sensorami

Sharp KC-G50EUW to dość cwane urządzenie, ale w tym bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Swoją przebiegłość zawdzięcza sześciu sensorom, które na bieżąco monitorują warunki, w jakich się znajduje. Zapytacie pewnie, po co taki bajer? Odpowiedzią na to pytanie jest tryb Inteligent Mode, po którego aktywacji możecie właściwie zapomnieć o istnieniu panelu sterującego i cieszyć się czystym powietrzem w pokoju, jako że ten dostosowuje działanie urządzenia do odczytów z tychże sensorów.

sharp kc a50euw - sensory

Pod uwagę bierze takie zmienne jak obecność pyłu PM2.5 i kurzu, temperaturę, wilgotność powietrza, jego zapach, oświetlenie oraz ruch. Jeżeli więc opuścimy pomieszczenie, w którym oczyszczacz się znajduje, to ten przejdzie w tryb oszczędzania energii, ograniczając prędkość działania wentylatora. W nocy także nie będzie chciał nam przeszkadzać, więc zgasi podświetlenie ekranu, gdy wyczuje ciemność.

sharp kc a50euw - wilgotność

Jeszcze mądrzejszym elementem układanki jest korelacja wilgotności i temperatury powietrza, której Sharp KC-G50EUW pilnuje. Do 18°C za optymalną uznaje wilgotność na poziomie 65%, pomiędzy 18°C a 24°C - 60%, a od 24°C - 55%. Jeżeli ta przekroczy pułap 70% to urządzenie zacznie generować jony Plasmacluster by zapobiec rozwojowi pleśni.

Sharp KC-G50EUW - świetne rozwiązanie dla Twojego domu

Sięgając po oczyszczacz powietrza wysokiej klasy można założyć, że oczekuje się od niego więcej, niż od jego tanich konkurentów. W tym wypadku mamy do czynienia przede wszystkim z urządzeniem przemyślanym, które jest efektem wieloletniego doświadczenia konstruktorów, a przekonujemy się o tym właściwie na każdym kroku. Począwszy od timera, który pozwala na zaprogramowanie czasu pracy, czyli włączenia lub wyłączenia urządzenia po ustalonym okresie, po tryb SLEEP, który dostosuje prędkość wentylatora do warunków panujących w pomieszczeniu, dając Wam spokojny sen i dezaktywując podświetlenie.

sharp kc a50euw - sensor ruchu

A jak już przy nim jesteśmy, to te także może nam wiele o jakości powietrza powiedzieć, jako że operuje w 7-kolorowej skali, która nas o niej informuje. Oprócz tego możemy zredukować jego intensywność za pomocą panelu. Sam wyświetlacz jest także źródłem informacji o obecnym poziomie poboru prądu, temperatury, wilgotności powietrza, czy czasu do końca ustalonego na timerze okresu. Da nam także znać o tym, czy występuje zanieczyszczenie pyłem PM2.5, aktywując odpowiednią kontrolkę gdy jego natężenie przekroczy 140 mikrogramów na m3. W podobny sposób pokaże obecność kurzu, zapachu oraz ruchu. Jeżeli chodzi o skuteczność tego oczyszczacza, to opiewa ona na 38 m2, co uznaje za bardzo przyzwoity wynik.

Sharp KC-G50EUW jest także urządzeniem mobilnym, jako że wyposażony został w kółka, które można zablokować, oraz wygodnie rozłożone rączki, dzięki którym go przeniesiemy. Przy napełnionym zbiorniku jego waga wynosi 9,2 KG, więc każda osoba dorosła powinna podołać ewentualnej relokacji, gdy przetoczenie nie będzie możliwe. Jedyne, czego mi zabrakło, to pilota, bądź aplikacji mobilnej, za pomocą której można byłoby sterować funkcjami oczyszczacza. W tej cenie jest to wręcz wymagane, więc mam nadzieję, że następna odsłona się takowych dorobi.

sharp kc a50euw - ocena

blog comments powered by Disqus
Sharp KC-G50EUW - Recenzja oczyszczacza powietrza
Autor: Paweł Rudy