PODPOWIEDZI:

TomTom Start 52 i GO Basic - Dożywotnie mapy dla Ciebie

Jeżeli chcesz kupić nawigację z dożywotnim wsparciem dla najnowszych map, to jesteś w dobrym miejscu. W tym materiale pokażemy Ci dwie nawigacje od TomTom, które posiadają między innymi asystenta pasa ruchu, czy możliwość odczytywania głosowego Twoich wiadomości SMS prosto ze smartfona.

VS

Święta wielu kojarzą się z suto zastawionym stołem i spotkaniami z krewnymi, których czasem przyjdzie odwiedzić nawet na drugim końcu Polski. Aby dotrzeć na pierwszą gwiazdkę przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwóch nawigacji TomTom, które pozwolą Wam bez problemu dojechać do celu.

TomTom Start 52 – prosta nawigacja z asystentem pasa ruchu

TomTom Start 52 z pewnością spodoba się tym, którzy ponad wszystko cenią sobie prostotę działania. Przejrzyste menu i asystent pasa ruchu, który odpowiednio wcześnie wskaże pas jezdni do skrętu oszczędzi Wam masę bolączek, z którymi spotkać się można w mniej przemyślanych konstrukcjach.

Zobacz ceny tego sprzętu:

TOMTOM START 52 i GO Basic - porównanie ekranów

Oprócz tego producent zapewnia także dożywotnie wsparcie dla nowych map, więc nie musicie martwić się o to, że za parę lat brak stosownych aktualizacji wymusi na Was zakup nowej nawigacji. Wraz z tym udogodnieniem otrzymujemy także 3-miesięczną subskrypcję na usługę „Fotoradary”, która ostrzeże przed zbliżającym się pomiarem kontroli prędkości. Dzięki niej wielu z Was zapewne oszczędzi parę złotych, jednak pamiętać trzeba o tym, by przed podróżą zaktualizować bazy danych urządzenia przez komputer. Podobne udogodnienia znaleźć także możecie w propozycjach z naszego rankingu nawigacji GPS. Producent w zestawie daje nam kabel USB z wygodnie zagiętym złączem, by swobodnie ładować urządzenie przez zapalniczkę, jak i podpinać je pod PC.

TOMTOM START 52 - ekran

Przechodząc do samego uchwytu, to ten jest prosty i solidny. Pozwala na łatwe dostosowanie pozycji nawigacji do Waszych upodobań, a przy tym trzyma się pewnie na specjalnej ssawce. Oczywiście przeznaczono go do montażu na przednią szybę.

Co do ekranu, to TomTom Start 52 został wyposażony w 5-calowy panel dotykowy o rozdzielczości 480x272 pikseli, co daje nam gęstość na poziomie 109 PPI. Porównując te wartości do dzisiejszych smartfonów zapewne nie jesteście specjalnie podekscytowani, jednak nawigacji używa się z większej odległości, więc stosunkowo spora plamka nie jest kłopotem, szczególnie w obliczu prostej i jasnej reprezentacji komunikatów.

TOMTOM START 52 i GO Basic - porównanie

Na pokładzie TomTom’a Start 52 znalazło się 8 GB pamięci wewnętrznej oraz bateria pozwalająca na około godzinę pracy, więc nie trzeba martwić się nawet przy dłuższych przystankach na trasie. Jeżeli wspomnianej pamięci nie wystarczy Wam na pokrycie odpowiedniej ilości map, co zdarzyć się może w przypadku dalszych, zagranicznych podróży, do dyspozycji macie także slot na karty microSD, który pozwoli ją rozszerzyć.

TomTom GO Basic – inteligenta nawigacja z WiFi i Bluetooth

TomTom GO Basic w swej nazwie posiada słowo, które może Was z początku zmylić, jednak w pozytywny sposób, bowiem nie jest to nawigacja posiadająca jedynie podstawowe funkcje.

Jeżeli chodzi o kwestie podstawowe, to podobnie jak w Start 52 mamy także asystenta pasa ruchu, dożywotnie wsparcie dla aktualizacji map i 3-miesięczną subskrypcję na usługę „Fotoradary”, jednak tym razem dorzucono także parę inteligentnych funkcji, poprawiających jakość życia użytkownika.

TOMTOM Go Basic - specyfikacja

Pierwszą z nich jest możliwość podpięcia swojej nawigacji do smartfona przez aplikację TomTom My Drive, która pozwoli na otrzymywanie aktualnych informacji drogowych, takich jak sugerowane objazdy korków. Oprócz tego TomTom GO Basic potrafi głosowo odczytywać wiadomości SMS, które dostajemy na telefon, więc nie musimy po niego sięgać, co poprawia bezpieczeństwo na drodze. Producent przewidział także odpowiedzi szablonowe, którymi możemy dać znać, że jesteśmy w trasie.

TOMTOM Go Basic - głosowe SMS

Jako że TomTom GO Basic wyposażony został w 4-rdzeniowy procesor, to pozwolono sobie na parę usprawnień w samym użytkowaniu, takich jak przewidywanie miejsca docelowego, które analizując historię przejazdów zaproponuje nam z miejsca cel, czy szybkie wyszukiwanie, które wyświetli przewidywane destynacje od razu po rozpoczęciu pisania.

TOMTOM Go Basic - wyszukiwanie inteligentne

Mocniejszy procesor wpłyną także pozytywnie na responsywność urządzenia, co poprawia wrażenia z użytkowania.

Jeżeli chodzi o moduł Wi-Fi, to ten wbudowano głównie w celu bezprzewodowej aktualizacji map i lokalizacji fotoradarów, jako że przy Start 52 ta odbywała się przez kabel, podpinany do komputera. Tutaj mamy znacznie wygodniejsze rozwiązanie, szczególnie w dobie nieograniczonych pakietów na Internet mobilny w smartfonach, którymi bez problemu utworzyć można hotspot.

TOMTOM Go Basic - aplikacja mobilna ruch drogowy

Na froncie TomTom’a GO Basic znalazł się 6-calowy ekran rezystancyjny o rozdzielczości 800x480, co pozwala na uzyskanie przejrzystego obrazu ze standardowej dla nawigacji odległości od oczu kierowcy. Na pokładzie znalazło się także 16 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia o 32 GB za pomocą karty microSD, co będzie wskazanym ruchem przy szczegółowych mapach Europy.

W zestawie znalazł się także złamany kabel USB i ładowarka do zapalniczki.

Nawigacje od TomTom na Święta – Podsumowanie

Zarówno TomTom Start 52, jak i GO Basic posiadają sensownie zaprojektowane mapy Europy z dożywotnimi aktualizacjami, co cieszy w dobie często spotykanych błędów przy ich tańszych zamiennikach. Jeżeli miałbym dzisiaj wybrać pomiędzy tymi dwiema nawigacjami, to zdecydowanie dopłaciłbym do TomTom’a GO Basic, głównie ze względu na szybszy procesor i moduły komunikacji bezprzewodowej, które pozwalają na integrację ze smartfonem i łatwe aktualizacje baz danych bez konieczności wyciągania kabla do ładowania z samochodu. Może Wam się wydawać, że ten ostatni argument jest trochę na wyrost, ale z perspektywy popularyzacji USB-C staje się znacznie sensowniejszy.

blog comments powered by Disqus
TomTom Start 52 i GO Basic - Dożywotnie mapy dla Ciebie
Autor: Paweł Rudy