PODPOWIEDZI:

Beko PractiClean VRT82821BV - Recenzja odkurzacza modularnego

Do redakcji trafił nowy odkurzacz bezprzewodowy Beko Practiclean VRT82821BV. To sprzęt niezły, ale niepozbawiony małych wad. Chcesz wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce? Czytaj dalej albo zobacz nasz video test.

Beko PractiClean VRT82821BV

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Elektroszczotka podświetla podłogę
  • Modularność
  • Filtr w standardzie EPA10
  • Jest bardzo cichy
WADY
  • Mały pojemnik
  • 15 minut czasu pracy w trybie Turbo

Odkurzacz Beko PractiClean VRT82821BV już na samym początku prezentuje się całkiem nieźle. Poza ładnym wyglądem, urządzenie posiada silnik bezszczotkowy i waży zaledwie 1,5 kilograma bez dodatkowych akcesoriów. Których zresztą trochę tutaj jest sporo…

Sprawdź aktualną cenę odkurzacza
Beko PractiClean VRT82821BV
Sprawdź cenę Beko PractiClean VRT82821BV

Akcesoria BEKO PractiClean VRT82821BV

Ten odkurzacz, chociaż nie ma nadmiarowej ilości akcesoriów, wyposażony został w to, co najważniejsze. Producent pomyślał o tym czego najprawdopodobniej może potrzebować użytkownik i załatwił to z nawiązką.

Elektroszczotka z LEDami

Oznacza to więc, że jest tu przede wszystkim elektroszczotka pobierająca prąd z urządzenia do zasilenia obrotu wałka. Wirując, wydajnie zgarnia mniejsze i większe brudy.

Zarówno z parkietu, jak i z dywanu. Jest także w stanie oświetlać podłoże za pomocą diod LED - dzięki temu lepiej zobaczysz poszczególne drobinki kurzu. Przy tym łatwo się ją zakłada i zdejmuje.

Beko PractiClean VRT82821BV LED

Zresztą tak jak wszystkie akcesoria dołączane w zestawie przez producenta. Dodatkowo należy wspomnieć, że można ją w prosty sposób rozebrać na części i wyczyścić szczotkę z zalegającego brudu.

Mini turbo-szczotka i reszta akcesoriów

Jest tu także mini turbo-szczotka. W założeniu ma zgarniać sierść i radzić sobie z wyczyszczeniem na przykład tapicerki samochodu albo sofy. Oprócz tego producent dorzucił miękką szczotkę dopasowującą się do kształtu odkurzanych przedmiotów, szczotkę do tapicerek i dyszę szczelinową do wąskich przestrzeni.

Beko PractiClean VRT82821BV akcesoria

Z miłych dodatków jest także wyginalna rura kątowa (idealna do odkurzania w trudnych do sięgnięcia miejscach), giętka rura przedłużacza pozwalająca elastyczniej pracować w różnych punktach domu i standardowa długa rura przewodząca prąd do końcówek elektrycznych.

Wygląd, silnik i modularność Beko Practiclean VRT82821BV

Sprzęt jest głównie szary z ciemniejszymi i jasno-zielonymi akcentami. To sprawia, że wygląda w miarę nowocześnie i nawet odstawiony na stację dokującą (można ją postawić na ziemi) będzie wyglądał całkiem nieźle.

Na głównej obudowie Beko PractiClean VRT82821BV znajduje się przycisk turbo otoczony stylizowanym okręgiem LED-ów. Te podświetlają się w zależności od trybu pracy i naładowania bądź rozładowania  urządzenia. 

Beko PractiClean VRT82821BV przycisk turbo

O co chodzi z modularnością?

Warto wspomnieć, że to sprzęt 2w1 i wszelkie końcówki da się używać bez dodatkowej rury. Oznacza to, że wygodnie posłuży także do czyszczenia samochodu i foteli. A zrobi to wydajnie, ze względu na silnik bezszczotkowy. 

Co z tym silnikiem?

Jakie ma zalety? Przede wszystkim jest bezpieczniejszy, mniej awaryjny i ma większe osiągi przy mniejszym zapotrzebowaniu na prąd. Producent gwarantuje nawet dwukrotnie wyższą wydajność w porównaniu do silników klasycznych.

Akumulator i jego ładowanie w odkurzaczu Beko

Odkurzacz zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 2000 miliamperogodzin. Daje on prąd o napięciu 21,6 volta, co od razu wskazuje na sporą wydajność urządzenia.

Pozwala przy tym na pracę do 40 minut w normalnym trybie i 15 minut w trybie turbo. Można by się spodziewać dłuższego czasu pracy przy zwiększonej wydajności, ale to ostatecznie niewielki dyskomfort.

Wspomniane LED-y znajdujące się na korpusie urządzenia rozświetlają się na czerwono, migając, kiedy akumulator jest na wyczerpaniu. Przy ładowaniu za pomocą dodawanej w zestawie ładowarki - migają na biało - sygnalizując pełne naładowanie dopiero ciągłym światłem.

Można je również ładować w stacji bazowej, wystarczy włożyć baterię w odpowiednie miejsce i podłączyć ją do prądu. To wygodniejszy sposób, który pozwoli naładować urządzenie w 4 godziny.

Beko PractiClean VRT82821BV stacja

Filtr i pojemnik? Dla alergików... W zasadzie

Beko wyposażył ten odkurzacz w standardowy łatwootwieralny pojemnik. Wystarczy przycisnąć go w jednym miejscu, aby łatwo odblokować i go opróżnić. Można też rozkręcić cały zbiornik, żeby lepiej go wyczyścić. To urządzenie, które sprawdzi się jeżeli jesteś alergikiem albo mieszkasz w domu z alergikiem. W urządzeniu znajdują się również dwa filtry, oba wyjmowalne. 

Jeden jest z tyłu korpusu, a drugi we wspomnianym przezroczystym pojemniku - w standardzie EPA10. Nie jest to najbardziej szczelny standard, uzyskując wydajność filtracji wynoszącą 85%. 

Filtry Beko PractiClean VRT82821BV

Za to przepuszcza więcej powietrza, pozwalając odkurzaczowi na lepsze osiągi i poradzi sobie z większością cząsteczek powyżej 0,3 mikrona. Czyli między innymi alergenami i bakteriami. Wspomniany filtr jest też zmywalny, więc łatwo zadbasz o jego czystość. 

Mini turbo-szczotka do samochodu i elektroszczotka dla domu

Miałem okazję czyścić za pomocą mini turbo-szczotki powierzchnie w swoim mieszkaniu, w którym żyję między innymi z dwoma kotami. Każdy, kto ma zwierzaka, wie, że sierść to zmora. Jak radzi sobie z nią ta końcówka? Całkiem nieźle. Pozbyła się większości kocich kłaków z różnych powierzchni. W redakcji poradziła sobie w walce z kurzem na fotelach. Poza nią daje radę także w samochodzie.

Odkurzanie parkietu

Elektroszczotka poradziła sobie w teście parkietu dobrze. Jak widać, pracuje wydajnie i potrafi pozbyć się każdej drobinki brudu w trybie standardowym. Nawet dojeżdżając do krawędzi. A to przecież nie jest najłatwiejsza sprawa w przypadku urządzeń tego typu.

Jest też w stanie wjechać pod szafę i podświetlić znajdujący się tam kurz, co na dłuższą metę jest bardzo przydatne i powinno być standardem. Można śmiało powiedzieć, że odkurzacz został stworzony z myślą o wygodzie użytkowania w większości przestrzeni. 

Odkurzanie dywanu

W trybie standardowym urządzenie potrafi wyczyścić wykładzinę. Robi to tym lepiej, że szczotki wyczesują z dywanu piasek i kurz, aby umożliwić lepsze zassanie brudu przez odkurzacz. Warto wspomnieć, że elektroszczotka nie zacinała się, przysysając do wykładziny, co bywa zmorą takich urządzeń.

A co z tym trybem turbo?

Jak większość odkurzaczy pionowych i Beko został wyposażony w tryb turbo. Wspomniany wcześniej, pozwala na ciągłą pracę przez 15 minut. To niewiele, ale dość dużo, aby poradzić sobie z mniejszym mieszkaniem. Zresztą nikt nie używa tego trybu non stop.

Po zastosowaniu go urządzenie oczywiście jeszcze lepiej radziło sobie zarówno z parkietem, jak i dywanem. Wspomniany test szczelin wykazał, że w tym trybie nie ma problemu z pozbywaniem się brudu na przykład spomiędzy desek. Jeżeli więc masz w domu starą popękaną podłogę, albo dużo zakamarków - urządzenie pomoże ci o nie zadbać.

Beko PractiClean VRT82821BV dosięgnie wszędzie

Ta elastyczna rura to genialna sprawa. Naprawdę. Dzięki niej łatwo dasz radę pozbyć się kurzu z różnych miejsc. Zwłaszcza w połączeniu z dyszą szczelinową. Urządzenie może posłużyć dzięki temu komfortowo zarówno do wyczyszczenia zakamarków naszego fotela, jak i pozbycia się kurzu spomiędzy żeber kaloryfera.

Wyginalna rura Beko PractiClean VRT82821BV

Wyginana rura z kolei pozwoliła na dotarcie w najwyższe partie domu. Czyszczenie szafek wiszących i szczytu regału było z nią w miarę proste. Wygina się łatwo, blokuje w pozycji stabilnie i pozwala sięgnąć tam, gdzie nie zawita tradycyjny odkurzacz.

Odczyty mierników - watomierz i decybelomierz

Gwoli ścisłości sprawdziliśmy odczyty miernika prądu na akumulatorze podłączonym poprzez stację do gniazdka. Odczyty przedstawiały się w miarę normalnie, na poziomie 17 watów. 

Jak prezentuje się głośność?

Dużo ciekawiej jest w przypadku decybelomierza. Ten sprzęt jest naprawdę cichy. Przeprowadziliśmy testy z użyciem standardowej końcówki i elektroszczotki w środowisku testowym o głośności na poziomie 34 decybeli. 

Odkurzaliśmy w odległości około 20 centymetrów od decybelomierza. Podczas pracy rodzaj końcówki nie zmieniał szczególnie odczytów - zwykłe odkurzanie skutkowało hałasem na poziomie około 71 decybeli, a tryb turbo go podbijał do 75.

Warto zaznaczyć, że tonie jest szczególnie wysoki wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że producent gwarantuje do 80 decybeli. Testując urządzenie w domu, zauważyłem, że koty nie boją się tego odkurzacza, w porównaniu do standardowego. 

Słowem podsumowania - Beko Practiclean VRT82821BV

To nie jest zły sprzęt. Prezentuje się naprawdę nieźle pod względem modularności, jest naprawdę cichy i wygodny, a przy tym wydajny. Można o nim powiedzieć wiele dobrych rzeczy. Zaskakuje jakość wykonania i estetyka sprzętu, a przy tym łatwość otwierania pojemnika.

Który jednak mógłby być nieco większy. Ma zaledwie 0,4 litra pojemności. No i tryb turbo mógłby działać nieco dłużej, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że to silnik bezszczotkowy. Mimo wszystko jednak to małe wady przy tak małym i tak zgrabnym urządzeniu.

blog comments powered by Disqus
Beko PractiClean VRT82821BV - Recenzja odkurzacza modularnego