PODPOWIEDZI:

TomTom XL Europe 31 Traffic

Urządzenie przeznaczone dla osób dużo podróżujących po Europie oraz nie wymagających od nawigacji dodatkowych funkcji multimedialnych.

TomTom XL Europe 31 Traffic

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • bardzo czuły odbiornik GPS
 • szybkość działania menu i nawigacji
 • dokładne mapy 31 państw Europy
WADY
 • brak czytnika kart pamięci
 • brak funkcjonalności multimedialnych
 • ubogi zestaw akcesoriów

TomTom XL Europe 31 Traffic jest kolejnym dzieckiem wiodącego producenta systemów nawigacyjnych w Europie - TomTom. Urządzenie należące do serii XL charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, zwartą konstrukcją oraz najnowszym, wielokrotnie nagradzanym oprogramowaniem nawigacyjnym.

TomTom XL Europe 31

Wygląd / obudowa

Obudowa TomToma XL wykonana jest bardzo solidnie. Jakość użytych materiałów jest bardzo wysoka, a niewielkie gabaryty (118mm x 88mm x 25mm) sprawiają, że urządzenie można bez większych problemów schować do kieszeni typowych spodni. Jedyne, do czego można się przyczepić, to uchwyt na szybę. Po pierwsze: jest za krótki, a po drugie: przegub kulkowy służący do regulacji kąta nachylenia urządzenia sprawia wrażenie bardzo delikatnego, jakby zaraz miał się złamać.

Najważniejszym podzespołem każdej nawigacji jest oczywiście ekran dotykowy. W opisywanym urządzeniu zastosowano ekran TFT o przekątnej 4.3", rozdzielczości 480x272 pikseli, potrafiący wyświetlić jednocześnie 64 tysiące kolorów. Parametry te sprawiają, że informacje wyświetlane na nim są bardzo czytelne, a dzięki zastosowaniu matowej powierzchni minimalizowany jest efekt odbijania światła. TomTom XL Traffic został wyposażony w minimalną ilość interfejsów i przycisków. Na obudowie znajdziemy port mini-USB, przycisk Stanby, głośnik oraz kontrolkę ładowania baterii. Takie minimalistyczne podejście nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli już się produkuje zaawansowane urządzenie nawigacyjne, to wypadało by chociaż pomyśleć o czytniku kart pamięci.

TomTom XL Europe 31

Co w pudełku?

Zestaw TomTom XL Europe 31 Traffic jest równie ubogi, jak samo urządzenie. W kartonie znajdziemy następujące elementy:

 • TomTom XL z wgranymi mapami Europy,
 • kabel miniUSB do połączenia z komputerem,
 • ładowarkę samochodową,
 • antenę TMC,
 • instrukcję obsługi.

Parametry

Nawigacja zbudowana jest w oparciu o wysoce wydajny 32 bitowy procesor z rodziny ARM oraz 32MB pamięci RAM. Konfiguracja ta sprawia, że urządzenie działa bardzo szybko. Dodatkowo producent wyposażył urządzenie w 2GB wewnętrznej pamięci FLASH, która służy głównie do przechowywania danych mapowych oraz jako przenośny dysk, do którego dostęp mamy po podłączeniu TomToma do komputera.
Na pochwałę zasługuje chipset GPS z bardzo czułą, wewnętrzną anteną. Na otwartej przestrzeni ustalenie pozycji trwa zaledwie kilka sekund. Co ciekawe, nawet w zamkniętych pomieszczeniach, gdy urządzenie leży przy oknie, złapanie sygnału z satelitów nie stanowi większego problemu.

TomTom XL Europe 31

Zastosowana w urządzeniu bateria litowo-jonowa, po odpowiednim sformatowaniu, wystarcza nawet na 3 godziny ciągłej pracy.

Funkcje

Menu główne TomToma jest proste, czytelne i przejrzyste, ale niestety również mało intuicyjne. Poza standardowymi funkcjami do planowania trasy znajdziemy tam takie dodatki jak: korekcja mapy, usługi TomTom (fotoradary, pogoda, informacje o ruchu drogowym) oraz pomoc. Niestety brak jest jakichkolwiek funkcji multimedialnych. Program nawigacyjny ma dostęp do map 31 państw z całej Europy. Pokrycie dróg dla większości państw to ponad 90%! Automatyczna nawigacja działa bardzo precyzyjnie. Komunikaty o planowanych manewrach ogłaszane są odpowiednio wcześniej, a ich głośność dostosowana jest do prędkości pojazdu. Program informuje nas nawet o tym, którego pasa drogi mamy się w chwili obecnej trzymać.

Producent wyposażył swoje urządzenie w technologię MapShare, polegającą na możliwości dzielenia się poprawkami map z innymi użytkownikami systemu TomTom. Ponadto dostajemy dostęp do programu TomTom HOME, który jest podstawowym narzędziem do aktualizacji naszego TomToma, łatwej instalacji map i usług, kupowania usług dodatkowych, przygotowywania podróży, odbierania bezpłatnych ostrzeżeń o stanie ruchu drogowego i wielu innych zadań.

TomTom XL Europe 31

Podsumowanie

TomTom XL Europe 31 Traffic to urządzenie przeznaczone dla osób dużo podróżujących po Europie oraz nie wymagających od nawigacji dodatkowej funkcjonalności multimedialnej. Dzięki niewielkim gabarytom i pojemnej baterii urządzenie nadaje się nawet dla pieszego.

blog comments powered by Disqus
TomTom XL Europe 31 Traffic