PODPOWIEDZI:

Gigabyte GTX960 Windforce Test Karty Graficznej

GTX960 Windforce od Gigabyte to już druga konstrukcja 960, którą miałem okazję testować. Pierwsza to wersja G1 Gaming. Czas na testy tańszej konstrukcji. Czy tańsza znaczy gorsza?

Gigabyte GTX 960 GV-N960WF2OC-2GD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niskie temperatury
  • Wysoka kultura pracy
  • Bardzo dobra wydajność
  • Kompaktowe wymiary
  • Odczuwalnie niższa cena niż wersji G1 Gaming
WADY
  • Brak

G1 Gaming VS. Windforce - Różnice

Zacznę od tego co widać. Przede wszystkim dzisiaj testowana wersja Windforce jest kartą sporo mniejszą. Jej długość to 24,5cm. Dodatkowo tańszy brat G1 nie posiada solidnego backplate`u.

Obudowa chłodzenia wykonana jest z tworzywa, nie z metalu. Zasadnicza część chłodzenia - aluminiowy radiator, nie chłodzi również pamięci jak w G1. Natomiast chłodzona jest także sekcja zasilania karty. Wymianę ciepła w GTX960 Windforce ułatwiają dwa wentylatory z charakterystycznymi elementami aerodynamicznymi na łopatkach. Oczywiście w chłodzeniu Windforce nie mogło również zabraknąć miedzianych ciepłowodów, które bezpośrednio stykają się z rdzeniem GPU.

Gigabyte GTX960 Windforce zajmuje dwa sloty na naszej płycie głównej (wraz z układem chłodzenia). Zwróćcie uwagę na jeszcze jeden ważny element - akcelerator dzięki mniejszej długości nie wystaje poza obrys laminatu standardowej płyty ATX. Dzięki temu już widać sporą zaletę wersji Windforce i przewagę na G1 - Windforce wejdzie do zdecydowanie większej ilości obudów niż G1.

Na śledziu wyposażenie GTX960 nie odbiega od standardu. Są tu dwa porty DVI (jeden z możliwością podłączenia przejściówki na D-SUB), jeden pełnowymiarowy port HDMI oraz dodatkowe trzy porty DP 1.2.

Na samym laminacie poza slotem PCI-E x16, jest również mostek SLI.:

Gigabyte GTX960 Windforce do pracy wymaga podpięcia dwóch wtyczek 6PIN PCI-E:

Specyfikacja techniczna

Specyfikacja karty Gigabyte  nie zaskakuje. Karta jest fabrycznie podkręcona, ale nie tak mocno jak topowa 960 tegoż producenta. Standardowe taktowanie GTX960 Windforce to 1216MHz, natomiast w trybie Boost zegary rozkręcają się do 1279MHz. Taktowanie pamięci pozostaje niezmienione i podobnie jak w G1 wynosi fizycznie 1753MHz. Ilość VRAM do dyspozycji karty to też standardowo 2GB GDDR5. Przepustowość szyny to oczywiście 128bit. Ilość jednostek cieniujących, jednostek ROP oraz TMU pozostaje bez zmian i jest taka sama jak w wersji referencyjnej (1024/32/64).

To tyle jeżeli chodzi o suche fakty. Natomiast jak sprawdza się w praktyce? Gorzej od G1 Gaming?

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

ProcesorAMD FX-8370E @4.0GHz
Chłodzenie procesoraPhanteks PH-TC12SCaseking.pl
PamięciPatriot DDR3 1333MHz @1600MHz 8GBDawidN20v2
Płyta głównaASRock 990FX Fatal1ty
Karta graficznaGigabyte GTX960 Windforce OC
SSDPlextor M6S 256GB
ZasilaczBe Quiet! Straight Power 10 800W
ObudowaBitfenix NeosCaseking.pl

Metodyka, Gry i Syntetyki

Testy syntetyczne

Na pierwszy ogień poszedł najpopularniejszy z syntetyków oceniający wydajność kart graficznych pod kątem gier: 3DMark. Pod uwagę bierzemy wyniki cząstkowe uzyskane przez kartę graficzną w teście Fire Strike. Ustawienia testu zostawiliśmy bez zmian względem tych predefiniowanych przez wydawcę.

Drugi test to również popularny syntetyk Unigine Heaven Benchmark w wersji 4.0. Przedstawiony wynik prezentuje wartość ogólną, dla karty graficznej oraz procesora. Test wykonywany był w predefiniowanych ustawieniach Extreme (rozdzielczość 1600x900 pikseli, AAx8, test w oknie).

Wszystkie testy odbywały się na podkręconym do 4,0GHz procesorze AMD FX-8370E.

Gry

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Metro Last Light - część pomiarowa obejmuje fragment misji "Popioły" od momentu wyjścia z metra aż do końca misji. Pomiar kończymy tuż przed filmem przerywnikowym i zapisem gry. Testowa rozdzielczość to FullHD, ustawienia szczegółowości grafiki wysokie, SSAA wyłączony, filtrowanie tekstur 16x, ustawienia rozmyć i teselacji - normalne

Z testów natomiast wypada FarCry 3, a jego miejsce zajmuje najnowsza odsłona serii FarCry 4. Niestety na razie w porównaniu znalazły się tylko 3 akceleratory.


PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek

FarCry4 - rozdzielczość testowa to 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. V-Sync oczywiście wyłączony, jakość detali ustawiona na wysoką - szczegóły predefiniowane bez zmian.

Dying Light - Jakość detali oraz odległość rysowania na wysokie. Przy czym wszystkie dodatkowe opcje Nvidii wyłączone.

Battlefield 4 - W kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian).

Pomiary temperatur

Do odczytu temperatury akceleratora wykorzystany został program MSI Afterburner. Pierwszy z pomiarów - w spoczynku - odbywał się po około 15 minutach bezczynności zestawu od jego włączenia.

Do obciążenia wykorzystane zostały gry. Prezentowana wartość najwyższa została odczytana po wszystkich testach z gier.

Odczyt temperatury otoczenia został dokonany termometrem Microlife NC 100 bezpośrednio przed rozpoczęciem testów.

Pomiar ciśnienia akustycznego

Pierwszy pomiar - w spoczynku, został wykonany w odległości 30cm od chłodzenia karty graficznej, po 15minutach bezczynności komputera.

Drugi z pomiarów został wykonany podczas obciążania akceleratora programem Unigine Heaven benchmark, również z odległości 30cm.

Pobór mocy przez zestaw

Pobór mocy odnosi się do całego zestawu i pokazuje wartości jakie pobiera zestaw z gniazdka. Same komponenty z uwagi na sprawność zasilacza, która nigdy nie wynosi 100%, będą pobierały jeszcze mniej Watów.

Pomiar został przeprowadzony dla zestawu nie obciążanego (wyświetlany pulpit) oraz platformy pod pełnym obciążeniem grami. Wartość wykazana na watomierzu to wartość maksymalna. Należy pamiętać, że pobór mocy zmienia się dynamicznie i jest mniejszy od maksymalnego.

Wyniki - Testy syntetyczne

Komentarz - zgodnie z oczekiwaniami - delikatnie niższe taktowanie przekłada się na minimalnie niższą wydajność w ocenie testów syntetycznych. Różnice natomiast nie są wielkie, niemal na granicy błędu pomiarowego. Te same wyniki potwierdza Unigine Heaven Benchmark. Z tym, że tu pomiar był nawet łaskawszy dla wersji Windforce, natomiast tak samo jak w 3DMark  - to wciąż jest granica błędu pomiarowego.

Wyniki - Gry

Oceniając wyniki w grach trzeba brać pod uwagę, że wyniki wszystkich pozostałych kart to rezultaty archiwalne. Powstałe różnice mogą więc wynikać nie tylko z różnic w wydajności samych akceleratorów, ale także np. ze sterowników (karty testuję zawsze na najnowszych driverach na dzień przeprowadzanego testu), czy aktualizacji gry.

W BF4 wyniki pokrywają się z oceną syntetyków. Karta uzyskała niemal identyczny wynik jak większy brat. Średni FPS to 133 klatki/sekundę, a minimalne 113. Gra jest więc nie tylko w pełni płynna, ale i komfortowa. Przy czym pamiętajcie, że są to ustawienia średnie i rozdzielczość FullHD.

Nic ciekawego również nie dzieje się w Crysis 3. Na ustawieniach wysokich możemy liczyć na około 69FPS średnio - przy czym, w zależności od reszty konfiguracji sprzętowej, musicie się liczyć ze spadkami nawet do 29klatek.

Dying Light - wyraźna przewaga wersji Windforce na G1! Szok!!! No nie :(:( Dying Light to gra, która po premierze okazała się koszmarnie zoptymalizowana. Uzyskany przeze mnie wynik pokazuje tak naprawdę tylko to - jak duży postęp w optymalizacji zrobił Techland od premiery DL. Gra stała się w pełni płynna, a co najważniejsze -nie zarejestrowałem żadnych większych spadków w grze.

Far Cry 4 - Sytuacja jak z katalogu. Windforce nieco mniej wydajny od G1 Gamign, testowany model przegrał również z R9 290 AMD. Nadal jednak można liczyć na komfort rozgrywki dzięki średnio 66FPS. Rejestrowane spadki dochodziły do 46klatek/sekundę.

Grid 2 - gra w pełni płynna i komfortowa nawet w najwyższej szczegółowości grafiki. Wynik nieco gorszy od G1, ale zobaczcie jak cała ta stawka od R9 280 jest ciasno! To nie są duże różnice nie do zobaczenia gołym okiem.

Metro Last Light - testowana 960 Windforce otwiera stawkę kart, dzięki którym można spokojnie pograć  w Metro. Dziwi nieco gorszy wynik nawet od R9 280tki. Być może różnica ta wynika z wąskiej szyny pamięci, bo Metro LL to jedna z bardziej wymagających gier w stawce jak chodzi o RAM.

Wyniki - Temperatury

(Temperatura otoczenia)

Bardzo pozytywnie zaskakuje wynik testów w spoczynku. Karta przy temperaturze otoczenia około 23 stopni Celsjusza uzyskała niewiele wyższe temperatury. Mało tego, obecnie Windforce ma najniższą deltę z wszystkich testowanych kart. W przypadku obciążenia (grami) akceleratory Gigabyte rozgrzał się do 65 stopni (delta 42). Wynik bajka i kolejne zaskoczenie -pozytywne.

Wyniki - Pobór mocy (przez platformę)

GTX960 to karty energooszczędne i wyjątkiem nie jest tu Windforce Gigabyte. Pod obciążeniem mamy niemal identyczny wynik jak wersja G1 Gaming. Niewielkie różnice wynikają prawdopodobnie z niedokładności urządzenia pomiarowego (dokładne informacje o specyfikacji watomierza są wyżej w rozdziale - platforma i sprzęt pomiarowy).

Wyniki - Kultura pracy

(Głośność tła)

Podobnie jak w przypadku wersji G1, tak też Windforce jest akceleratorem chłodzonym półpasywnie. Wentylatory swoją pracę rozpoczynają dopiero po przekroczeniu ustalonego progu. W spoczynku więc, co jest jasne, karta jest bezgłośna. Pod obciążeniem, mimo niskich temperatur pracy, karta pozostaje wciąż w czołówce! Jest to cała grupa najcichszych kart w stawce! Jest jednak - czego należało oczekiwać - ciut głośniejsza od wersji G1 Gaming, która uzyskała u mnie 35,1dBA najmniej (średnio 35,5dBA).

Podsumowanie

Wyniki testów były w znacznej części do przewidzenia. Karta posiada niewiele niższe taktowania, które w łatwy sposób nadrobicie podkręcając Windforce w dowolnym programie do OC grafiki.

>>Sprawdź ceny Gigabyte GTX960 KLIK!<<

Wyniki w grach to potwierdzają. Różnice są tak niewielkie, że można je spokojnie pominąć, zrzucając je na niedokładność metodyki. Jedyna mocna różnica w Dying Light też nie bierze się z nikąd - wynika ona z odczuwalnej poprawy pracy gry po aktualizacjach silnika gry. Co z innymi kwestiami? Karta uzyskuje, mimo teoretycznie słabszego chłodzenia, bardzo dobre, wręcz rewelacyjne wyniki temperaturowe. Oczywiście jest to okupione nieco niższą kulturą pracy w starciu z G1, ale nadal mówimy o karcie bardzo cichej. Pobór mocy jest na poziomie kart konkurencji - nie ma rozczarowania, nie ma ekstazy.

Moim zdaniem Gigabyte GTX960 Windforce zasługuje na maksymalną ocenę oraz wyróżnienie redakcji.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte GTX960 Windforce Test Karty Graficznej