PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tablety do 1000 zł |TOP 5|

FujiFilm FinePix J30 [TEST]

FujiFilm FinePix J30 jest prostym i przystępnym cenowo aparatem kompaktowym przeznaczonym dla mniej wymagających użytkowników. Jest bliźniaczym modelem dla J27 i różni się od niego wyłącznie rozdzielczością matrycy, która wynosi 12,2 megapiksela. Poza tym J30 ma obiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym, tryb automatycznego rozpoznania scen i funkcję detekcji twarzy. Urządzenie jest na rynku od września 2009 roku.

FujiFilm Finepix J30

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • dość jasny obiektyw
  • funkcje wspomagające wykonywanie fotografii początkującym fotoamatorom
  • metalowa obudowa
WADY
  • wyświetlacz obejmuje jedynie 96% rejestrowanego kadru
  • brak technologii kompensacji cienia

W pudełku z FujiFilm FinePix J30 jest prostym i przystępnym cenowo aparatem kompaktowym przeznaczonym dla mniej wymagających użytkowników. Jest bliźniaczym modelem dla J27 i różni się od niego wyłącznie rozdzielczością matrycy, która wynosi 12,2 megapiksela. Poza tym J30 ma obiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym, tryb automatycznego rozpoznania scen i funkcję detekcji twarzy. Urządzenie jest na rynku od września 2009 roku. znajdziemy – oprócz samego aparatu – akumulator, ładowarkę, pasek na nadgarstek, kabel USB oraz płytę CD-ROM (kabel A/V jest dostępny jako akcesorium dodatkowe). Urządzenie ma dość zwartą konstrukcję (92,0 x 55,9 x 20,0 mm) i niewielką masę – 113 g (bez akumulatora i karty pamięci). Dostępne jest w dwóch odmianach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. Wykonana z metalu obudowa wykończona jest specjalną, podwójnie laminowaną powłoką.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Fujifilm FinePix J30

Aparat został zbudowany na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 12,2 megapiksela (rozmiar fizyczny 1/2,3 cala) i czułości zmiennej w przedziale od 64 do 1600 ISO. Jeśli fotografujący godzi się na zredukowanie rozdzielczości do trzech megapikseli, to dostępna jest także wartość 3200 ISO. Obiektyw J30 to Fujinon o ogniskowej zmiennej w zakresie 32–96 mm (trzykrotny zoom optyczny; wartości ekwiwalentne dla formatu małobrazkowego) przy otworze względnym z przedziału f/2.9–5.2. W trybie makro można fotografować od odległości 10 centymetrów, tryb normalny wymaga natomiast zachowania co najmniej 60-centymetrowego odstępu od motywu zdjęcia. Czas otwarcia migawki może być regulowany w przedziale od 1/1400 do 8 s (w trybach automatycznych do 1/4 s).

Fujifilm FinePix J30

FujiFilm FinePix J30 jest prostym i przystępnym cenowo aparatem kompaktowym przeznaczonym dla mniej wymagających użytkowników. Jest bliźniaczym modelem dla J27 i różni się od niego wyłącznie rozdzielczością matrycy, która wynosi 12,2 megapiksela. Poza tym J30 ma obiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym, tryb automatycznego rozpoznania scen i funkcję detekcji twarzy. Urządzenie jest na rynku od września 2009 roku.zapisuje – podobnie jak inne aparaty tej klasy – wyłącznie pliki JPEG.. Miejscem przechowywania danych są karty SD/SDHC oraz wewnętrzna pamięć urządzenia o pojemności 10 MB. Maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu to 4000 x 3000 pikseli. Oprócz standardowych proporcji 4:3, można też zapisać zdjęcie w formacie 3:2 – w sumie dostępnych jest sześć wielkości. Kompakt rejestruje również filmy w formacie Motion JPEG, które są zapisywane w plikach AVI w jednej z dwóch rozdzielczości: 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli.

Fujifilm FinePix J30

Cała konstrukcja J30 ma ascetyczny charakter – uwidacznia się to zarówno w wyposażeniu, jak też funkcjonalności. Przód aparatu zdominowany jest przez obiektyw i otaczający go pierścień. Oprócz tego na froncie umieszczone zostały lampa błyskowa, dioda sygnalizująca pracę samowyzwalacza i mikrofon. Boki aparatu są puste z dwoma tylko wyjątkami: po prawej stronie jest ucho do mocowania paska oraz niczym nieosłonięte gniazdo uniwersalne (USB i A/V). Pokrywa chroniąca komorę akumulatora i slot kart pamięci, głośnik oraz gwint do statywu – takie elementy znajdziemy na spodzie J30. U góry tego modelu są natomiast tylko włącznik i spust migawki.

Oszczędny w formie jest także tylny panel J30. Oczywiście najwięcej przestrzeni zajmuje 2,7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli, który niestety pokrywa jedynie 96% kadru. Na prawo od niego zostało umieszczonych tylko kilka przycisków. Przy górnej krawędzi aparatu są klawisze sterowania zoomem, a nieco niżej przyciski do zmiany trybu pracy wyświetlacza i do przełączania aparatu w tryb odtwarzania. Zestaw elementów sterujących jest uzupełniony przez wielokierunkowy przycisk uniwersalny z centralnym klawiszem służącym do zatwierdzania decyzji oraz do wywoływania menu.

Fujifilm FinePix J30

Fujifilm FinePix J30 to urządzenie z założenia proste i nieskomplikowane. Nie znajdziemy więc w nim żadnych trybów manualnych czy zaawansowanych funkcji – aparat sam dobiera właściwe nastawy. Użytkownik ma do dyspozycji 16 programów tematycznych, w tym np. pomocne przy rejestracji zachodu słońca, fajerwerków czy scen nocnych.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Firma Fujifilm wprowadziła do trybu pełnej automatyki inteligentne automatyczne rozpoznawanie scen (SR Auto). System ten rozpoznaje rodzaj sceny (portret, krajobraz, makrofotografia, portret pod światło, scena nocna raz nocny portret), a następnie dostosowuje ekspozycję, ostrość i balans bieli, aby w każdym przypadku zapewnić prawidłowo naświetlone zdjęcia niezależnie od fotografowanego motywu oraz warunków oświetleniowych. Cały wysiłek użytkownika sprowadza się w tym momencie do wykadrowania i naciśnięcia spustu migawki.

Fujifilm FinePix J30

Pomocą dla mniej zaawansowanych fotoamatorów jest też technologia rozpoznawania twarzy, która jest w stanie wyszukać twarze w kadrze i tak dobrać ostrość i parametry ekspozycji, by portret był udany. Jednocześnie – jeśli tylko jest używana lampa błyskowa – aktywowana jest funkcja redukcji czerwonych oczu. Z kolei w trudniejszych warunkach oświetleniowych, gdy nie chcemy używać lampy, sprawdzi się możliwość wykorzystania wysokich wartości ISO. Okupione to zostanie zwiększeniem szumu na zdjęciu, ale fotografia będzie nieporuszona. Po raz pierwszy w modelach serii J w pojawił się też tryb tworzenia panoram (z trzech zdjęć) – funkcja ta przyda się przy fotografowaniu krajobrazów lub dużych grup osób. J30 może też rejestrować zdjęcia seryjne. Zapisywane są trzy ostatnie ujęcia z danej serii, a prędkość zapisu zależy od czasu otwarcia migawki i nie można ściśle określić tempa pracy aparatu.

blog comments powered by Disqus
FujiFilm FinePix J30 [TEST]