PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tanie czytniki e-booków do 400 zł | TOP 3 |

FujiFilm FinePix Z35 [TEST]

Fujifilm FinePix Z35 to aparat kompaktowy z serii Z, która charakteryzuje się nietypową stylizacją. Obłe kształty i wyraziste kolory służą przyciągnięciu młodszych fotoamatorów. Model ten został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 10 megapikseli, obiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym, tryb automatycznego rozpoznania scen oraz funkcję detekcji twarzy. Urządzenie trafiło do sprzedaży w trzecim kwartale 2009 roku.

FujiFilm Finepix Z35

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • funkcje wspomagające fotografowanie
  • nietypowa stylistyka
  • tryb manualny
WADY
  • wyświetlacz obejmuje jedynie 97% rejestrowanego kadru
  • brak technologii kompensacji cienia

W komplecie z aparatem Fujifilm FinePix Z35 oprócz samego aparatu znajdują się pasek na nadgarstek, kabel USB oraz płyta CD-ROM z oprogramowaniem, akumulator, ładowarka i podręcznik użytkownika. Odbiegający od standardu wygląd urządzenia (do wyboru jest pięć wersji kolorystycznych: niebieska, zielona, różowo-biała, purpurowa i srebrno-czarna) powoduje, że trudno je wprost porównać z konkurentami. Łatwo natomiast zestawić gabaryty różnych modeli: tu FinePix Z35 prezentuje się nieźle, bo jego wymiary (89,0 x 57,9 x 23,9 mm) i masa (115 g bez akcesoriów) plasują go w środku stawki.

Fujifilm FinePix Z35

Aparat fotograficzny został zbudowany na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 10 megapikseli (sensor ma fizyczny rozmiar 1/2,3 cala) i czułości regulowanej w zakresie od 64 do 1600 ISO. Obiektyw Fujifilm FinePix Z35 jest pozbawiony wysuwanego tubusu. Użyty tu model Fujinon charakteryzuje się ogniskową zmienną w zakresie 35–105 mm (trzykrotny zoom optyczny; ekwiwalent dla małego obrazka) przy otworze względnym f/3.7–4.2. Podczas fotografowania w trybie normalnym ostry obraz jest osiągalny w odległości 60 cm, natomiast w trybie makro ostrzenie rozpoczyna się od ośmiu centrymetrów. Czas otwarcia migawki jest regulowany automatycznie, a jego wartość musi pochodzi z przedziału 1/1000–3 s.

Fujifilm FinePix Z35

Fujifilm FinePix Z35 nie należy do grupy zaawansowanych kompaktów, więc zapisuje zdjęcia tylko w postaci plików JPEG.. Maksymalna rozdzielczość obrazu to 3648 x 2736 pikseli; w sumie do wyboru jest sześć różnych wielkości fotografii, z czego jedna z proporcjami boków 3:2. Aparat może także rejestrować wideo. Filmy w formacie Motion JPEG zapisywane są w plikach AVI. Nagrania z monofonicznym dźwiękiem mają 30 klatek na sekundę i mogą wykorzystywać jedną z dwóch rozdzielczości: 640 x 480 i 320 x 240 pikseli. Wszystkie tworzone w aparacie pliki trafiają na karty SD/SDHC lub do wewnętrznej pamięci urządzenia o rozmiarze 18 MB.

Fujifilm FinePix Z35

Fujifilm FinePix Z35 należy do prostszych aparatów, więc nie jest bogaty ani w elementy sterujące, ani w funkcje. Przód korpusu tego kompaktu wygląda inaczej w zależności stanu urządzenia. Ten model Fujifilm ma bowiem konstrukcję z przesuwaną pokrywą chroniącą obiektyw i pełniącą jednocześnie rolę włącznika. Gdy aparat jest wyłączony, jedynym widocznym elementem jest dioda sygnalizująca działanie samowyzwalacza. Po odsunięciu klapki zobaczymy natomiast umieszczony w pobliżu narożnika obiektyw i lampę błyskową. Lewa strona Z35 jest pusta, na prawej zostały umieszczone ucho do zaczepienia paska i gniazdo uniwersalne (USB i A/V). Na spodniej stronie aparatu zainstalowano gwint do statywu i pokrywę komory akumulatora i slotu kart pamięci. Z kolei na górnej płaszczyźnie umiejscowiono głośnik, mikrofon oraz spust migawki.

Fujifilm FinePix Z35

Tył aparatu prezentuje się o tyle nietypowo, że zastosowany układ klawiszy to dwie kolumny po pięć przycisków w każdej. Oczywiście zostały umieszczone po prawej stronie 2,5-calowego wyświetlacza LCD (rozdzielczość 230 tys. pikseli), który niestety nie pokrywa całości fotografowanego kadru, a tylko 97% tegoż. Patrząc od góry mamy dwa klawisze do sterowania zoomem, następnie cztery (ułożone w kształcie przewróconej w lewo litery T) pełniące rolę wielokierunkowego przycisku uniwersalnego i nad nimi klawisz do przełączania aparatu w tryb odtwarzania, a pod nimi do wywoływania menu. W ostatnim rzędzie lewy klawisz służy do zmiany trybu pracy ekranu, a prawy do włączania trybu filmowego.

Fujifilm FinePix Z35

Fujifilm FinePix Z35 oferuje tryb manualny, ale bez bardziej zaawansowanych funkcji. Poza tym użytkownik ma do dyspozycji jedynie mniej lub bardziej złożone tryby automatyczne. Do wyboru jest m.in. 13 programów tematycznych, w tym takich, które pomagają zrobić poprawne zdjęcia podczas zachodu słońca, na plaży czy podczas przyjęcia. Można też ustawić tzw. cichy tryb, w którym wyciszane są wszystkie dźwięki informacyjne oraz nie jest używana lampa błyskowa.

Fujifilm FinePix Z35

Model Z35 ma tryb pełnej automatyki z inteligentnym automatycznym rozpoznawaniem scen, który nosi nazwę SR Auto. Technologia ta umożliwia wykrycie rodzaju sceny (portret, krajobraz, makrofotografia, portret pod światło, scena nocna raz nocny portret), a następnie odpowiednie ustawienie parametrów ekspozycji, ostrości oraz balansu bieli. System działa w każdych warunkach oświetleniowych i niezależnie od fotografowanego obiektu potrafi zapewnić prawidłowo naświetlone zdjęcia. Użytkownik musi jedynie wybrać kadr i nacisnąć spust migawki.

Fujifilm FinePix Z35

Oprócz trybu rozpoznawania scen aparat dysponuje także technologią rozpoznawania twarzy, która umożliwia urządzeniu zlokalizowanie w fotografowanym kadrze twarzy i odpowiedni dobór parametrów ekspozycji. Jednocześnie – o ile użyty został flesz – uruchamiana jest funkcja redukcji czerwonych oczu.

Fujifilm FinePix Z35 umożliwia też robienie zdjęć seryjnych. Na kartę pamięci trafiają trzy ujęcia, przy czym nieznana jest prędkość działania aparatu. Liczba rejestrowanych w ciągu sekundy klatek (maks. jedna) zależy bowiem od czasu otwarcia migawki. Poza tym Z35 udostępnia tzw. tryb bloga, pozwalający na zmianę rozmiaru zdjęć, by od razu były dopasowane do rozmiarów stosowanych na stronach internetowych. Charakterystyczną cechą tego modelu jest również podgląd 100 miniaturek jednocześnie podczas przeglądanie zdjęć, co pozwala na szybsze znalezienie poszukiwanego kadru.

blog comments powered by Disqus
FujiFilm FinePix Z35 [TEST]