PODPOWIEDZI:

Benq MP515 ST

Projektor cyfrowy Benq MP515 ST to propozycja dla niezbyt wymagających użytkowników chcących przenieść kinowe wrażenia do swojego domowego zacisza.

Benq MP515 ST

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • kompaktowe rozmiary
  • wysoka jakość obrazu
  • wejście HDMI
WADY
  • niewygodna regulacja ogniskowej
  • brak drugiego odbiornika pilota podczerwieni
  • brak kabla HDMI w zestawie

Firma Benq niedawno powiększyła swoją ofertę o kolejny projektor cyfrowy. Nowy model oznaczony symbolem MP515 to propozycja dla niezbyt wymagających użytkowników chcących przenieść kinowe wrażenia do swojego domowego zacisza.

Benq MP515 ST

Wygląd / praktyczność / zawartość zestawu

Projektor Benq MP515 ST prezentuje się bardzo przyzwoicie. Pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę to jego niewielkie wymiary (255x90x214mm) oraz ogromna soczewka wyłaniająca się z frontowej części obudowy.

Jakość wykonania projektora stoi na wysokim poziomie – solidne plastiki, precyzyjne wykończenie – w skrócie: nie ma do czego się przyczepić. Jeśli chodzi o ergonomię to również nie ma większych zastrzeżeń. Wszelkie złącza umieszono na tylnej części obudowy w odpowiednich odstępach od siebie a przyciski są duże i intuicyjnie rozmieszczone.

Benq MP515 ST

Jedyną rzeczą do jakiej można mieć uwagi to rozwiązanie regulacji soczewki. Pokrętła umieszczono w swego rodzaju wgłębieniu co utrudnia precyzyjne ustawienia, zwłaszcza ustawienia ostrości. Benq MP515 stoi stabilnie na podłożu dzięki trzem solidnym nogom, przy czym dwiema można regulować położenie obrazu na ekranie. Co ciekawe nie jest to typowa konstrukcja jaką spotykamy w większości urządzeń tego typu gdyż jedyną przednią nóżką regulujemy położenie obrazu w osi pionowej a tylną nóżką regulujemy pochylenie obrazu.

Do zestawu z projektorem dołączony jest pilot na podczerwień wielkości karty kredytowej. Pilot podzielony jest na dwie sekcje – nawigacyjną, w której znajdują się przyciski o tych samych funkcjach co na projektorze, oraz sekcję z przyciskami szybkiego dostępu, takich jak regulacja głośności czy zoom. Jedną z niedogodności systemu zdalnego sterowania jest fakt zastosowania tylko jednego odbiornika podczerwieni umieszczonego na frontowej części obudowy. Pomimo szerokiego kąta zbierania sygnału i naprawdę świetnej czułości owego czujnika, próba sterowania projektora zza jego pleców jest praktycznie niemożliwa.

Benq MP515 ST

Zarówno pilot jak i przyciski na projektorze dają nam pełny dostęp do naprawdę bogatego menu konfiguracyjnego. Użytkownik jest w stanie zmieniać wiele parametrów urządzenia, poczynając od ustawienia wzmocnienia głośników, poprzez regulację geometrii obrazu a kończąc na balansie kolorów. Jedną z ciekawszych, rzadko spotykanych funkcji jest ustawienie koloru tła co sprawia możliwość wyświetlania obrazu na nie zawsze dostępnych, białych powierzchniach.

Kupując projektor Benq MP515 ST otrzymamy zestaw, w skład którego będą wchodzić: projektor Benq MP515, pilot bezprzewodowy z baterią, kabel zasilający oraz kabel VGA. Mimo iż jest to typowe wyposażenie każdego projektora to w przypadku tego konkretnego modelu zabrakło kabla HDMI.

Parametry Techniczne

Projektor Benq MP515 ST wyposażono w matryce o natywnej rozdzielczości 800x600 pikseli (SVGA) co odpowiada proporcjom 4:3, ale po odpowiednim przeskalowaniu bez przeszkód można uzyskać proporcje 16:9. Matryca została wykonana w technologii DLP opracowanej przez firmę Texas Instruments dzięki czemu osiągnięto bardzo wysoki kontrast, wynoszący aż 2600:1.

Benq MP515 ST

Jasność obrazu również jest imponująca – 2500 ANSI lumenów generowane jest przez lampę o mocy 220W. Maksymalny rozmiar wyświetlanego obrazu to 300” ale bardzo miłym zaskoczeniem okazał się wskaźnik projekcji – już z odległości 2m wielkość obrazu to 53” (kłania nam się wcześniej wspomniana ogromna soczewka). Wszystkie opisane wcześniej czynniki mają ogromny wpływ na jakość obrazu, która w przypadku opisywanego projektora jest naprawdę imponująca.

Jednym z istotnych, ale jakże niezauważalnych parametrów projektora jest głośność wentylatorów. W przypadku Benq M515 producent określa głośność pracy na poziomie 32dB, co jest sporo, ale w trakcie oglądania filmu nie zwracamy na to uwagi. Benq M515 należy do grona uniwersalnych projektorów dlatego też użytkownik dostaje do dyspozycji 4 rodzaje wejść wideo a w tym VGA, HDMI, S-Video i Composite oraz 1 analogowe wejście audio, które połączone jest z wbudowanymi głośnikami stereo o mocy 2W. Ogromnym plusem jest zastosowanie HDMI pomimo że natywna rozdzielczość projektora jest znacznie poniżej rozdzielczości HD Ready nie wspominając już o Full HD. Szkoda jedynie, że dźwięk nie jest przesyłany cyfrowo.

Benq MP515 ST

Podsumowanie

Benq MP515 ST to niewielkich rozmiarów projektor cyfrowy przeznaczony zarówno do domowego użytku jak i profesjonalnych zastosowań. Pomimo stosunkowo niewielkiej rozdzielczości idealnie nadaje się do oglądania filmów czy wyświetlania prezentacji. Wbudowane złącze HDMI jest olbrzymim atutem dla tego niepozornego urządzenia a zintegrowane głośniki uniezależniają użytkownika od dodatkowego sprzętu nagłośnieniowego.

blog comments powered by Disqus