PODPOWIEDZI:

Lenovo IdeaPad S10-2

Lenovo IdeaPad S10-2 to nowa odsłona znanego już wcześniej netbooka S10. Jak się więc prezentuje i kogo może zainteresować? Zapraszam do recenzji.

Lenovo IdeaPad S10-2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • lekka konstrukcja
  • dobrej jakości ekran
WADY
  • krótki czas pracy na beterii
  • mała klawiatura

Netbooka Lenovo IdeaPad S10-2 otrzymujemy w niewielkim pudełku wraz z zasilaczem i instrukcją obsługi. Po rozpakowaniu przekonujemy ukazuje się, jak na netbooka przystało, niewielkich rozmiarów komputer.

Lenovo IdeaPad S10-2

Testowany przez nas model jest praktycznie cały czarny. Wyróżniają się tylko srebrne plastiki przy zawiasach i przyciskach touchpada. Niezbyt nowocześnie prezentuje się wzór na obudowie matrycy i ten sam na pasku nad klawiaturą. Moim zdaniem zamiast poprawiać, to pogarsza ogólny wygląd. Tak jakby nowoczesny stół z IKEI nakryć przedwojennym obrusem prababci, całkowicie nietrafione połączenie. Spasowanie obudów wypada całkiem pozytywnie, nic nie skrzypi, ale ich jakość pozostawia trochę wątpliwości, ze względu chociażby już przetartej powierzchni touchpada.

Lenovo IdeaPad S10-2

S10-2 wygląda zgrabnie, więc pod kątem wielkości nie może mieć kompleksów. W porównaniu do poprzednika został tylko nieco odchudzony z maksymalnych 27.5 do 23 mm. Spoglądając z boku ma się wrażenie, że cały moduł matrycy jest nieproporcjonalnie za duży względem dolnej części netbooka, ale to tylko moje subiektywne odczucie.

Parametry

Jeśli chodzi o konfiguracje to Lenovo Ideapad S10-2 niczym nie zaskakuje. Procesor Intel Atom N280 1,66GHz , 1 GB pamięci operacyjnej oraz 160GB dysk SATA to zestaw znany z innych netbooków. Do pisania maili, przeglądania Internetu i obejrzenia filmu DIVX w zupełności wystarczy. Nie oczekujmy natomiast wydajności przy obróbce dużych plików czy też oglądania materiałów HD, to nie sprzęt do tego typu zadań.

Lenovo IdeaPad S10-2

Lenovo posiada standardową dla netbooków matrycę z podświetlaniem LED o przekątnej 10,1” i rozdzielczości WSVGA (1024x600). Nie obyło się jednak bez wad, do których należą szklaną powłoka ekranu przeszkadzająca w pracy w słoneczne dni, oraz niezbyt zadowalające kąty widzenia w pionie. To drugie jest tym bardziej uciążliwe przez ograniczenie kąta widzenia matrycy. Efekt? Trzymając komputer na kolanach czasem jest bardzo trudno uzyskać najlepszą jakość obrazu. Ideapad został zaopatrzony jedynie w 3 ogniwową baterię o pojemności 28Wh, więc czas pracy bez zasilacza siłą rzeczy musi być ograniczony. W praktyce oczekujmy około 3 godzin przeglądania Internetu poprzez WLAN lub 2 godzin oglądania filmu DIVX. Na potrzeby dłuższych podróży warto rozejrzeć się za większym akumulatorem, który będzie jednak wystawał poza obudowę netbooka.

Wyposażenie

W porównaniu do swojego poprzednika zabrakło jednego charakterystycznego elementy – gniazda Express Card. Dla osób posiadających np. modemy 3G jest to niewątpliwie kłopot, pozostaje więc zakup wersji na USB. Przyznam, że przez chwilę myśleliśmy, że Lenovo taki modem posiada, ponieważ pod baterią znajduje się wejście na kartę SIM, lecz w specyfikacji przesłanej od producenta nie ma o nim mowy. Natomiast w instrukcji obsługi już taką wzmiankę zobaczymy wraz z dopiskiem, że opcja dostępna w niektórych modelach, więc jest szansa, że taka wersja będzie dostępna.

Lenovo IdeaPad S10-2

Nie zabrakło za to karty WLAN w standardzie B/G oraz modułu BT 2.1. Reszta wyposażenia to już standard – m.in. 3 porty USB, czytnik kart pamięci, kamerka internetowa 1.3Mpix.

Praca

Jak IdeaPad sprawuje się podczas codziennego użytkowania? Otóż całkiem dzielnie. Klawiatura - wygodna, klawisze, a w szczególności SHIFT, ENTER, SPACJA są na tyle duże, że nie mylimy się podczas pisania. Same klawisze posiadają również dobrze wyczuwalny skok i są dobrze wyprofilowane. Touchpad – niezbyt duży, z funkcjami Multi-touch, nie zachwyca precyzja działania, jego powierzchnia szybko się wyciera, ale ogólnie spełnia swoje zadanie.

Podczas nawet dużego obciążenia S10-2 zachowuje ciszę. Układ chłodzenia nie powinien wieczorami przeszkadzać, a sam netbook nagrzewa się lekko po lewej stronie, co jednak w niczym nie przeszkadza. Głośniki grają i tyle można o nich powiedzieć, do oglądania filmów i słuchania muzyki należy zaopatrzyć w dobre słuchawki.

Oprogramowanie

Poza samym preinstalowanym Windowsem XP Home Edition Lenovo dodaje pakiet własnych aplikacji. Z przydatnych aplikacji można wymienić OneKey Recovery 6.0 służącej do sporządzania kopii bezpieczeństwa systemu i jego odzyskiwanie oraz aplikację do rozpoznawania twarzy.

Podobnie jak w przypadku Asusowego Express Gate, w przypadku Lenovo mamy do czynienia z Quck Start, które to uruchamiamy przyciskiem po prawej stronie nad klawiaturą. Daje nam to dostęp do takich aplikacji jak przeglądarka WWW, Skype, odtwarzacz muzyki itp. Bez uruchamiania systemu operacyjnego.

Podsumowanie

Lenovo S10-2 spośród netbooków nie wyróżnia się niczym szczególnym. Można powiedzieć, że jest to dobrze skrojony produkt z niewielkimi wadami, ale któż ich nie ma…

blog comments powered by Disqus
Lenovo IdeaPad S10-2