PODPOWIEDZI:

Gigabyte Radeon HD7770 OC [TEST]

Z pośród szerokiej gamy dostępnych na rynku kart graficznych, najpopularniejszy jest segment kart średniobudżetowych. Karty z tej półki powinny mieć przede wszystkim dobrą wydajność w rozsądnej cenie. Radeon HD7770 jest topowym przedstawicielem właśnie takiej grupy kart graficznych. Zapraszam Was dzisiaj do recenzji niereferencyjnej konstrukcji R7770 od firmy Gigabyte.

GIGABYTE Radeon HD7770 AMD OC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobra wydajność w rozsądnej cenie
  • Bardzo niskie temperatury pracy
  • Wymagany zasilacz tylko 450W
  • Niewielkie rozmiary
WADY
  • Głośna praca układu chłodzącego
  • Plastikowa obudowa wentylatora mogła by być lepiej wykonana

pudełko

Niereferencyjny Gigabyte

Jak coś ma być wykonane dobrze, najlepiej zrobić to samemu. Prawdopodobnie z takiego założenia wyszła firma Gigabyte poprawiając i tak udaną konstrukcję AMD Radeona HD7770. Niereferencyjność tej karty graficznej widoczna jest w trzech miejscach. Pierwszym jest oczywiście niestandardowe chłodzenie GPU. R7770 chłodzony jest jednym sporych rozmiarów (100mm) wentylatorem. Warto dodać, że sam wentylator jest nisko-profilowy, posiada grubość zaledwie niecałego centymetra!

chłodzenie

Konstrukcja osłonięta jest dodatkowo czarnym plastikiem przysłaniającym pozostały obrys radiatora. Niestety, ale ten element nie został należycie spasowany z resztą karty i dość łatwo „drży”. Cała konstrukcja coolera przymocowana jest do PCB karty metalowymi śrubkami, co w bardzo prosty sposób poprawia możliwość wymiany chłodzenia na inne.

Niereferencyjność konstrukcji Gigabyte objawia się nie tylko w niestandardowym chłodzeniu, ale również w zmienionych parametrach technicznych. Producent podniósł o 100MHz taktowanie zegara procesora, uzyskując wynik 1100MHz. Nie jest to bardzo duża wartość, ale pozostawia to pole do popisu samym użytkownikom.

Pozostałe parametry techniczne

Radeon HD7770 Gigabyte posiada wbudowaną pamięć 1GB GDDR3. Kości pracują taktowane zegarem aż 5000MHz! Całość obsługuje szyna 128bit PCI-E x16 w standardzie 3.0. Radeon Gigabyte pozwala nam na współpracę z 4 monitorami równocześnie. Z przodu do naszej dyspozycji jest jedno złączę DVI, jedno pełnowymiarowe złącze HDMI oraz dwa coraz bardziej popularne mini DisplayPort.

porty

Karta wspiera DirectX 11 oraz OpenGL 4.2. GV-R7770C-1GD został wykonany w procesie technologicznym 28nm. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna informacja dla konsumenta. Dzięki tym 28nm GPU pracuje w niższych temperaturach, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić na prądzie. Dla przykładu - konkurencyjny wydajnościowo GTX460 1GB od nVidii został wykonany w 40nm procesie technologicznym, jej TDP to aż 160W. Nasz Radeon może pochwalić się TDP na poziomie jedynie 80W w wersji referencyjnej, a w wersji OC Gigabyte niecałe 100W. Zasilanie karty odbywa się 6pinowym kablem PCI-E 12v podłączanym z tyłu karty. Jak podaje producent, minimalny zasilacz potrzebny do prawidłowego działania karty to 450W.

zasilanie

Jednym z elementów branych pod uwagę przy wyborze karty graficznej jest jej długość. Karty Hi-End bardzo często są długie, dłuższe niż sama płyta główna i w mniejszej obudowie się po prostu nie zmieszczą. Gigabyte Radeon HD7770 OC ma długość jedynie 21,1cm i to wraz ze śledziem, który przykręcamy do obudowy! Karta w obudowie zajmuje dwa soloty na płycie głównej (jeden zarezerwowany jest na niereferencyjne chłodzenie).

montarz chłodzenia

karta bok

Wydajność w grach i testy syntetyczne

Naszego Radeona poddałem kilku testom. Na pierwszy ogień poszła Mafia II. Nie jest to najnowsza i najbardziej wymagająca produkcja, ale pozwala wszechstronnie przetestować GPU. Mafia II umożliwia nam sprawdzenie wydajności karty w szerokim zakresie ustawień oraz fizyki gry. Poniższy wykres obrazuje wyniki, jakie osiągnął produkt Gigabyte na maksymalnych ustawieniach szczegółów, przy włączonym filtrowaniu tekstur x16 oraz włączonej/wyłączonej fizyce w grze.

Polecane zestawy PC >>>

mafia

Bardzo dobre wyniki GV-R7770C-1GD uzyskał również w Resident Evil V. Nie zależnie od ustawień Antyaliasingu gra działała bardzo płynnie.

resident

Ponad 50FPSów produkt Gigabyte uzyskał również w Crysis 2. Gorszy wynik karta miała w jednym z najnowszych tytułów Battlefield 3. Niereferencyjny Radeon pozwolił na grę ze średnią prędkością 43 klatek/sekundę. W testach syntetycznych na przykład 3DMark Vantage karta nie odbiegała wydajnością w żadną stronę w stosunku do swoich referencyjnych odpowiedników. W teście 3DMark Vantage (Performance) karta (GPU score) uzyskała średni wynik 12745 punktów.

Podsumowanie

Gigabyte Radeon HD7770 w wersji OC jest kartą, która pozytywnie zaskakuje wydajnością w stosunku do ceny. Obecnie każda, nawet najnowsza gra nie zagnie tej konstrukcji. 1GB pamięci GDDR5 i szyna 128bit są wystarczające do gry nawet w wysokich rozdzielczościach. Karta gorzej radzi sobie z fizyką ale nadrabia bardzo dużą energooszczędnością (co jest niewątpliwie zasługą 28nm procesu produkcyjnego GPU). Wad konstrukcji Gigabyte jest naprawdę niewiele. Najbardziej dokuczliwą jest dość głośny układ chłodzenia. Drugim niedociągnięciem jest słabo wykonana obudowa wentylatora, która jest niedostatecznie spasowana z resztą karty i bez większego problemu można wprawić plastik w drgania.

karta1

blog comments powered by Disqus
Gigabyte Radeon HD7770 OC [TEST]