PODPOWIEDZI:

Gigabyte GA-Z77MX-D3H

Producenci wcześniej niż sam Intel byli przygotowani na nadejście procesorów nowej generacji Ivy Bridge. Gigabyte GA-Z77MX-D3H jest płytą główną w formacie microATX. Jej bogate wyposażenie zapowiada bardzo udany produkt. Jak płyta sprawdziła się w praktyce? Sprawdziliśmy w naszym teście. Zapraszam do lektury recenzji Z77MX-D3H

Gigabyte GA-Z77MX-D3H

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Pełna obsługa procesorów Intel Ivy Bridge
  • Niewielkie rozmiary płyty nawet jak na format mikroATX (244x244mm)
  • Dobra wydajność
  • Spora ilość wejść/wyjść zarówno z tyłu płyty jak i na samym PCB
  • Cztery gniazda pamięci DDR3 (do 32GB)
  • 3D BIOS
  • Obsługa SLI oraz CrossFireX
  • Wsparcie dla PCI Express 3.0
  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
WADY
  • Przeciętna sekcja zasilania co ogranicza potencjał OC płyty

Nowy chipset Z77 czego się spodziewać?

Producenci płyt głównych w tym oczywiście również Gigabyte byli gotowi na nadejście nowych procesorów Intela trzeciej generacji (Ivy Bridge) wcześniej niż sam Intel. Mowa tu oczywiście o nowym chipsecie Intel Z77 na socket LGA1155. Nowszy proces technologiczny (22nm) otwiera drogę do wyższej wydajności, większego potencjału OC, większej energooszczędności. Nasza redakcja miała okazję przetestować płytę Gigabyte już na nowej generacji procesorów Intela i7 3770K i zweryfikować wcześniejsze zapowiedzi w praktyce.

nazwa

Parametry techniczne

Gigabyte GA-Z77MX-D3H to płyta główna w formacie microATX, ale co ciekawe jej wymiary są bardzo kompaktowe nawet jak na ten segment płyt głównych. Jej wymiary to 244x244mm, dzięki czemu bez problemu bazując na tym układzie zbudujemy nawet bardzo wydajną maszynę w niewielkiej obudowie. Sercem GA-Z77MX-D3H jest wspomniany wcześniej układ Intel Z77 Express Chipset zapewniający obsługę procesorów starszej generacji Sandy Bridge jak i nowoczesnych Ivy Bridge. Płyta wspiera praktycznie wszystkie procesory, które możemy zainstalować na socket LGA1155. Producent wyposażył płytę w cztery sloty pamięci DDR3 (1600/1333/1066MHz) z możliwością instalacji do 32GB pamięci. Jest to duży plus dla producenta, gdyż często w tym przedziale cenowym płyty posiadają tylko 2 sloty (na chwilę obecną płyta kosztuje około 460zł).

Na płycie znalazł się zintegrowany układ dźwiękowy VIA VT2021 z obsługą dźwięku 8kanałowego (7.1 High Definition Audio).

via

Jak na układ ze średniej półki cenowej, Gigabyte wyposażył GA-Z77MX-D3H w bardzo bogaty komplet wejść/wyjść. Z tyłu płyty znajdziemy jeden port combo PS/2, sześć portów USB 2.0 oraz dwa USB 3.0, wyjścia DVI oraz D-SUB, jeden pełnowymiarowy port HDMI, złącze sieciowe RJ-45, wyjście optyczne SPIDIF oraz 5 złączy minijack do komunikacji z głośnikami oraz mikrofonem.

porty

Nie gorzej wyposażone jest samo „wnętrze” płyty. GA-Z77MX-D3H dysponuje jednym portem PCI-E x16, 1x PCI-E x1, 1xPCI-E x4 oraz jednym PCI-E x8. Do naszej dyspozycji są cztery porty SATA2 oraz dwa porty SATA3, wszystkie skierowane pod kątem 90stopni do PCB co pozwala na bezproblemowe podpięcie dysków twardych nawet przy bardzo długich kartach graficznych. Poza standardowym kompletem wyjść frontowych (USB, AUDIO) mamy możliwość podpięcia również portów USB 3.0.

Warto wspomnieć, że pomimo swoich małych rozmiarów, płyta zapewnia obsługę SLI oraz CrossFireX AMD. Standardem dla płyt Gigabyte jest również wsparcie GIGABYTE 333 Onboard Acceleration – co oznacza wsparcie SATA3, USB 3.0 oraz wsparcie technologii 3xUSB Power boost.

sli

Użytkowanie i wydajność

Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, płyta jest bardzo przyjemna w obsłudze. To stwierdzenie może wydawać się dziwne, ale tylko na pierwszy rzut oka. GA-Z77MX-D3H mieści się bez problemu w każdej obudowie. Wszystkie porty usytuowane są bardzo logicznie dzięki czemu nawet ciągłe odłączanie/podłączanie różnych kart rozszerzeń nie jest kłopotliwe. Spora ilość złączy zadowoli nawet wymagającego użytkownika. To nie koniec plusów wygody obsługi płyty głównej. Wraz z nowym chipsetem Z77 Gigabyte zaimplantował w swoich płytach 3D BIOS DUAL UEFI BIOS. Jest to nic innego jak bardzo elegancko zaprojektowane środowisko BIOSu. Nasze oczy cieszy grafika, która jest o wiele bardziej intuicyjna w obsłudze niż stary interfejs. Dla zaawansowanych użytkowników Gigabyte przygotował tryb bardzo podobny do wcześniejszego interfejsu, nie rezygnując całkowicie z graficznych elementów BIOSu.

Wydajność GA-Z77MX-D3H testowana była na zestawie:

Procesor: Intel i7 3770K Ivy Bridge

Karta graficzna: Zotac GTX570 AMP!

Cooler CPU: AC Freezer 13

Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W

Obudowa: SilentiumPC Gladius 800

Dysk twardy: Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

Pamięci: Patriot DDR3 1333MHz (edycja AMD G2 Series)

Wyniki osiągnięte przez produkt Gigabyte nie odbiegają od średnich wyników uzyskiwanych przez płyty główne z chipsetem Z77. Osiągnięte ilości klatek/sekundę w kilku popularnych grach przedstawia poniższy wykres:

wykres

W teście syntetycznym 3DMark Vantage platforma testowa osiągnęła wynik: 23412 punktów. Wszystkie testy przeprowadzane były na ustawieniach domyślnych. Taka procedura testowa uwarunkowana była przede wszystkim segmentem rynku, na który przeznaczona jest ta płyta.

Podsumowanie

Gigabyte GA-Z77MX-D3H jest bardzo udaną konstrukcją. Na niewielkim PCB producent umieścił wszystkie najpotrzebniejsze złącza. Płyta zapewnia pełną obsługę najnowszych procesorów Intel z rodziny Ivy Bridge oraz starszych konstrukcji Sandy Bridge. Gigabyte bardzo dobrze opracował interfejs graficzny BIOSu dzięki czemu konfiguracja softu nie będzie kłopotem nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników PC. Biorąc pod uwagę cenę, wymiary oraz parametry techniczne GA-Z77D3H w moim teście płyta otrzymuje zasłużone pełne pięć gwiazdek!

blog comments powered by Disqus