PODPOWIEDZI:

3D Vision 2

NVidia 3D Vision 2 to nowatorskie podejście do stereoskopowego wyświetlania obrazu w 3D. Spora gama dostępnych na rynku monitorów jest już gotowa na współpracę z tą technologią. Do naszej redakcji trafił do testów monitor Asus VG278H z wbudowanym portem podczerwieni, pozwalający na bezprzewodową komunikację z nowymi okularami 3D Vision.

ASUS VG236H

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobre wyprofilowanie okularów
  • Możliwość połączenia okularów 3D Vision z okularami korekcyjnymi
  • Bezprzewodowa komunikacja
  • Bardzo długi czas pracy okularów 3D Vision na baterii
  • Zgodność już z ponad 600 grami
  • Rewelacyjne wrażenia podczas gier
  • Możliwość odtwarzania filmów oraz zdjęć w trybie 3D
WADY
  • Do poprawnej pracy system wymaga zgodnego monitora
  • Przy nieodpowiednim oświetleniu migotanie może powodować gorsze samopoczucie
  • Włączenie systemu 3D w znacznym stopniu odciąża komputer

3D Vision 2 co nowego?

Dzięki sugestiom wielu graczy z całego świata, nVidia w drugiej generacji 3D Vision poprawiono kilka zasadniczych elementów. Pierwszym bardzo ważnym rozwiązaniem jest wprowadzenie o 20% większej powierzchni szkieł w stosunku do poprzedniej generacji okularów. Drugą nowością w 3D Vision 2 jest wprowadzenie nowatorskiej technologii LightBoost. Technologia ta, to efekt powiązania zwiększonej powierzchni soczewek oraz certyfikowanych monitorów do współpracy z 3D Vision drugiej generacji. Aby monitor uzyskał taki certyfikat musi spełnić kilka warunków. Monitor musi posiadać odpowiednio jasną matrycę, 120Hz odświeżanie oraz bardzo krótki czas reakcji matrycy 2ms. Połączenie tych wszystkich powyższych elementów daje w efekcie prawie dwa razy jaśniejszy obraz w stosunku do poprzedniej wersji 3D Vision, czyli właśnie LightBoost.

okulary

Co potrzebujemy?

Aby uzyskać efekt 3D nasz komputer musi spełniać kilka warunków. Pierwszym jest posiadanie zgodnej z 3D Vision 2 karty graficznej. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ już karty serii 4xx zapewniały takie wsparcie. Problemem może być jednak wydajność kart. Włączenie technologii 3D w znacznym stopniu obniża wydajność naszego PC – ale o tym w dalszej części recenzji.

Drugim elementem jest zgodny monitor. O kilku parametrach wspomniałem już wcześniej. Warto w tym miejscu dodać, że na rynku mamy dwa rodzaje dostępnych monitorów. Jedne to te z wbudowanym portem podczerwieni pozwalającym na bezprzewodową komunikacje z okularami migawkowymi, natomiast drugi rodzaj monitora, to panele spełniające warunki techniczne (odświeżanie, jasność, czas reakcji), ale nie posiadające wbudowanego odbiornika IR. To drugie rozwiązanie wymaga dodatkowego elementu do naszego zestawu w postaci osobnego nadajnika podczerwieni podłączanego do portu USB komputera.

Trzecim najważniejszym elementem są oczywiście okulary nVidia 3D Vision. Okulary komunikują się z komputerem bezprzewodowo dzięki wbudowanemu portowi podczerwieni. Do odbioru sygnału niezbędny jest odpowiedni nadajnik, który może być wbudowany w monitor, albo nabyty osobno. Jest też wersja okularów przewodowych, ale ta jest zdecydowanie mniej komfortowa i zdecydowanie rzadziej wybierana. Okulary nVidia posiadają wbudowany akumulator pozwalający na około 60 godzin nieprzerwanej pracy. Ładowanie odbywa się poprzez port USB na prawym zauszniku, a o stanie naładowania informuje nas kontrolka w lewym zauszniku.

ładowanie

włącznik

Zestaw testowy

Podstawą testów był monitor Asus VG278H z wbudowanym nadajnikiem podczerwieni.

monitor

Produkt Asusa jako spełniający warunki niezbędne do uzyskania certyfikatu nVidia 3D Vision 2 posiada matrycę TN o przekątnej 27” i rozdzielczości FullHD (1920x1080p). Czas odświeżania to 120Hz. Matryca posiada również bardzo szybki czas reakcji wynoszący 2ms oraz bardzo wysoką jasność matrycy na poziomie 300 cd/m2. Jak na monitor kierowany dla graczy jego wyposażenie w gniazda jest ubogie. Asus dysponuje tylko jednym portem HDMI , jednym D-Sub oraz DVI. Dodatkowo do monitora możemy podpiąć słuchawki dzięki wbudowanemu wejściu mini-Jack 3,5mm oraz mikrofon. Wszystkie gniazda znajdują się dość blisko ścianki monitora. Dla czystej wygody użytkowania mogły by być nieco dalej od niej odsunięte.

porty

Monitor wykonany jest w większości z plastiku w kolorze fortepianowej czerni. Całość wygląda elegancko, ale szybko się brudzi. Zarówno stopa, na której opiera się monitor, jak i wspornik są bardzo „masywne” (sam monitor waży około10KG!) dzięki zastosowaniu połaczenia stali i plastiku.

Najważniejszym elementem monitora jest oczywiście nadajnik podczerwieni (IR) pozwalający na bezprzewodową komunikację z okularami 3D. Warto dodać, że okulary są standardowym wyposażeniem tego monitora. Port podczerwieni znajduje się na środku górnej ramki monitora. Dla większej wygody jest uchylny, dzięki czemu pozwala na dodatkowe dostosowanie odbioru fal podczerwieni, jeśli nie wystarczająca jest regulacja samej matrycy.

nadajnik

Technologia 3D Vision 2 testowana była na dwóch komputerach, jednym z wyższej półki wydajnościowej i drugim zupełnie przeciętnym składaku.

Zestaw testowy wydajny:

Procesor: Intel i7 3770K

Chłodzenie procesora: Arctic Freezer 13

Płyta: Gigabyte G1.Sniper M3

Dysk: Gigabyte Barracuda 1,5TB 7200.11

Obudowa: SilentiumPC Gadius 800

Karta graficzna: Zotac GTX570 AMP!

Pamięć: Patriot 2x2GB DDR 1333MHz

Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W

Zastaw testowy budżetowy:

Procesor: AMD Athlon II x4 640 (chłodzenie BOX)

Płyta główna: Gigabyte GA-MA69G-S3H

Dysk: WD Caviar Blue 500GB 7200rpm

Obudowa: Fractal Design Define R3

Pamięć: Kingmax 4x1GB DDR2 800MHz

Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W

Wrażenia z gier

Zanim przejdę do omówienia samych wrażeń z użytkowania okularów oraz gier, warto wspomnieć, że nVidia 3D Vision 2 to nie tylko gry. Technologia nVidii umożliwia nam również oglądanie filmów w 3D w rozdzielczości FullHD, a także przeglądanie zdjęć w tym trybie. Skorzystać możemy z bogatych zasobów sieci (filmy w 3D na YT, materiały filmowe i zdjęcia przygotowane na stronie producenta) oraz odtwarzać własny materiał, dzięki playerowi 3D dostępnemu po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania z dołączonej do monitora płyty.

Na dzień dzisiejszy zgodnych z technologią Vision jest ponad 600 gier (dane ze strony producenta).

gry

Współpraca z grami jest różna. Niekiedy bardzo widowiskowe efekty 3D dostępne są już w samym menu głównym, innym razem efekty widzimy dopiero po rozpoczęciu rozgrywki. Producent umożliwił nam sterowanie głębią 3D. Wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy CTRL+ALT aby przy użyciu dodatkowych klawiszy F3 oraz F4 kierować głębią ostrości zgodnie z naszymi upodobaniami. Jest to o tyle istotny element, że gry gorzej zoptymalizowane wyglądają lepiej jak głębia 3D jest mniejsza i na odwrót - w grach lepiej przystosowanych do 3D efektowniejsza jest większa głębia trójwymiaru.

Rozgrywka jest bardzo przyjemna. Efekty 3D zmieniają oblicze znanych nam do tej pory tylko z 2D gier. Same okulary leżą bardzo wygodnie. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu oprawki komfortowo z zestawu korzystać mogą również użytkownicy okularów korekcyjnych.

dopasowanie

Dzięki trybowi 3D przestrzeń w grze wydaje się jeszcze większa. Już samo założenie okularów spowodowało, że i tak duży 27” monitor stał się jeszcze większym. Po prostu okulary z aktywnym 3D sprawiają wrażenie, że monitor jest większy niż w rzeczywistości. Co ciekawe dzięki 3D rozgrywka, zwłaszcza w grach typu FPS, stała się łatwiejsza! Celowanie jest ułatwione, a możliwość wykorzystania osłon jakby łatwiejsza. Ma to też minusy, bo nie ma nic bardziej irytującego jak schować się za osłoną, która w realu dała by schronienie przed kulami, a tu giniemy po drugim strzale…

Polecam każdemu spróbować swojej przygody z 3D, ale w połączeniu z dobrymi słuchawkami dla graczy. W takim układzie po prostu odpływamy w wirtualnym świecie i zatracamy się na długie godziny w rozgrywce.

Wpływ na wydajność

Efekt 3D nie pozostawał bez wpływu na wydajność naszych zestawów. W każdym przypadku, w każdym teście odczuwalny był spadek FPSów w grach oraz testach. Nie ważne jaką grę włączyliśmy oraz na jakiej platformie testowej, wydajność w grach obniżała się o około 50%!

Szczegółowe wyniki testów prezentują poniższe wykresy:

Zestaw wydajny

zestaw intel

Zestaw budżetowy

zestaw amd

Podobne rezultaty wydajności widoczne są w testach syntetycznych typu 3Dmark:

3dmark

Jak widać, ilość klatek na sekundę w słabszym sprzęcie spada do nawet 20 (przy rozdzielczości FullHD). Gra nie jest wtedy najbardziej komfortowa. Aby płynnie grać w BF3 musiałem zmienić ustawienia na średnie, inaczej gra wyraźne przycinała. Co bardzo ciekawe spadek wydajności spowodowany jest tylko i wyłącznie większym obciążeniem GPU. W testach cząstkowych wynik CPU jest bez zmian, natomiast całkowity rezultat zaniża właśnie grafika.

Podsumowanie Technologia 3D Vision 2 jest wciąż dla wielu graczy nowością. Ograniczeniem jest w naszym kraju na pewno cena zestawu (monitor + zestaw 3D lub monitor z wbudowany nadajnikiem +okulary). Efekty jakie daje 3D są spektakularne, a druga generacja produktu nVidii poprawia wady poprzednika. Do rozwiązania wciąż pozostaje kwestia wymagań sprzętowych oraz wpływu 3D na obciążenie grafiki. Kwestią czasu jest aż 3D Vision lub technologie pokrewne zagoszczą na stałe w naszych domach.

blog comments powered by Disqus