PODPOWIEDZI:

Gigabyte Z77X-UD5H

Nie tak dawno testowaliśmy propozycję dla graczy od Gigabyte z układem Intel Z77 - G1. Sniper M3, a już na naszym portalu gości test kolejnej płyty dla entuzjastów z chipsetem Z77, płyta GA-Z77X-UD5H. Po niedawnych sukcesach w OC Z77X-UD3H tym bardziej uważnie przyjrzeliśmy się temu produktowi. Zapraszam do recenzji płyty niewątpliwie dla wymagających Gigabyte Z77X-UD5H.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • Pełne wsparcie dla procesorów Intel Ivy Bridge
 • Kompatybilność ze starszymi procesorami Sandy Bridge
 • PCI Express 3.0
 • Dwa gniazda sieciowe (Dual LAN)
 • W zestawie karta rozszerzeń PCIe Bluetooth 4.0 oraz IEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi
 • Bardzo mocna 12fazowa sekcja zasilania procesora
 • Obsługa technologii Gigabyte 3D POWER (regulacja częstotliwości, ilości faz oraz napięcia) dla CPU i pamięci
 • Wsparcie technologii GIGABYTE Ultra Durable™ 4
 • Przyciski ułatwiające OC na płycie
 • Przedni panel z portami USB w zestawie
WADY
 • Brak wyjścia PS/2 (nawet combo dla myszki i klawiatury)
 • Brak mostka CrossFireX AMD
 • Tylko dwukanałowa obsługa SLI/CrossFireX

Gigabyte Z77X-UD5H jest płytą główną obsługującą najnowsze procesory Intel Ivy Bridge. Chipset Z77 jest obecnie układem o największym potencjale. Z nowym chipsetem Gigabyte wprowadził, oprócz technologii 3D BIOS na tej płycie, również dwie dodatkowe technologie: 3D POWER oraz 3D All Digital Power Engine.

cała płyta

Parametry techniczne

Podstawą produktu Gigabyte jest chipset Intel Z77. Płyta pozwala na obsługę do 32GB pamięci DDR3 taktowanych od 1333MHz do nawet 2400MHz po OC. Na uwagę zasługuje dobry zintegrowany układ dźwiękowy Realtek ALC898oferujący wsparcie la X-Fi Xtreme Fidelity® i EAX® Advanced HD™ 5.0.

Procesory Intel Ivy Bridge wykonane są w technologii 22nm, są energooszczędne i nie wydzielają dużo ciepła. Tym większe było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem 8pinowe podpięcie zasilania CPU. Nie ma się jednak co dziwić. W końcu Z77X-UD5H posiada bardzo silną 12fazową sekcję zasilania procesora, co zwiastuje spore możliwości OC. Taka sekcja zasilania wymaga również dobrego chłodzenia. Radiatory na sekcji zasilania oraz chipsecie są pokaźnych rozmiarów, przytwierdzone do PCB śrubkami, a połączone ze sobą jedną rurką cieplną.

chłodzenie

Gigabyte GA-Z77X-UD5H jest konstrukcją w formacie ATX (jej wymiary to: 305mm x 244mm). Większa wielkość to też większa ilość złączy rozszerzeń na PCB. Z77X posiada jeden port PCIe x16 (w standardzie 3.0), trzy porty PCIe x1, po jednym slocie PCIe x4 i x8 oraz jeden slot PCI starszej konstrukcji. Pod podstawką procesora producent umieścił jeden port mSATA.

msata

Producent wyposażył swój produkt w dość pokaźną ilość gniazd SATA (pełną specyfikację znajdziemy na stronie producenta: https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z77x-ud5h_wifirev_10/specs/).

Ilość złączy na przednim panelu jak na płytę tej klasy jest standardowa. Mi osobiście zabrakło chociażby portu PS/2 combo, gdzie mógłbym podłączyć myszkę na jeszcze starym złączu. Z77X-UD5H wyposażona jest w jedno wyjście DVI, jedno VGA, pełnowymiarowy DisplayPort oraz HDMI, optyczne wyjście SPIDIF, port 1394a, dwa gniazda USB 2.0 oraz cztery USB 3.0. Dzięki dwóm portom RJ-45 możemy bez trudu utworzyć sieć lokalną, czy udostępnić komuś Internet. 6 gniazd AUDIO jest już standardem.

porty

Akcesoria

O ile większość płyt na rynku posiada jedynie niezbędne akcesoria, tak w modelu Z77X-UD5H producent postarał się, aby nawet najbardziej wymagający użytkownik był zadowolony. Do płyty dołączony jest jeden mostek SLI (płyta pozwala na obsługę SLI oraz SF dwukanałowo i szkoda, że w zestawie nie znalazł się również mostek do CrossFireX), a także panel z dwoma portami USB w standardzie 3.0, dzięki czemu możemy doposażyć naszą obudowę w dwa dodatkowe porty z frontu i to już w nowym standardzie.

porty usb

Jednak najbardziej charakterystycznym dodatkiem jest karta Wi-Fi 802.11/Bluetooth 4.0 Gigabyte GC WB300D wraz z dwoma antenami oraz kablem AUDIO. Warto wspomnieć, że sama karta dostępna jest również oddzielnie, a jej koszt to około 100zł, tak więc jest to cenny dodatek do płyty.

karta wi-fi

Wydajność płyty

Gigabyte GA-Z77X-UD5H dość ciekawie i nieoczekiwanie wypadł w testach. W ustawieniach domyślnych płyta nie wykazuje praktycznie żadnej przewagi nad innymi konstrukcjami z chipsetem Z77 w podobnej cenie. Drobną różnicę widać jedynie na tle budżetowych konstrukcji, ale i tu większa wydajność nie poraża.

Zestaw testowy

Procesor: Intel i7 3770K

Chłodzenie CPU: AC Freezer 13

Pamięć: Patriot 2x2GB DDR3 1333MHz

Karta Graficzna: Zotac GTX 570 AMP!

Dysk: Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB

Zasilacz: Fractal Design tesla 550W

Obudowa: SilentiumPC Gladius 800 PB

Płyta testowana była programem 3DMark Vantage na ustawieniach domyślnych oraz w grach: Battlefield 3, Crysis 2, Resident Evil 5 (test) oraz Mafia II (test). Najbardziej ciekawy wynik płyta Gigabyte uzyskała w teście 3Dmark Vantage. Z77 był lepszy od G1 Sniper M3 o prawie 1000 punktów (wynik średni z 5 pomiarów). Wynik końcowy odnosi się do wyniku całego zestawu, nie jest wynikiem cząstkowym.

3dmark

Jest to o tyle ciekawe, że jedynym elementem zmienionym była płyta główna. Powyższe wyniki testów przeprowadzane były na domyślnych ustawieniach bez żadnego OC któregokolwiek z podzespołów. W przypadku gier, w dwóch testach lepsza była płyta Z77X-UD5H (Battlefield 3 oraz Mafia II), a w dwóch uzyskała gorsze wyniki niż Sniper M3 (Crysis 2 oraz Resident Evil 5). Różnice w testach nie były jednak duże, 3 czy 4fps`y można uznać za błąd pomiarowy. Jeżeli przyjąć za wynik końcowy średnią ważoną, a nie arytmetyczną różnica jest jeszcze mniejsza.

gry

Podkręcanie

Omawiając wyniki OC płyty trudno nie nawiązać do ostatnich wyników podkręcania na Z77X-UD3H, gdzie testowany również przez naszą redakcję i7 3770K osiągnął ponad 7GHz! GA-Z77X-UD5H oferuje dokładnie takie same parametry podkręcania: zmiana napięć procesora od 0,8V do 1,9V oraz pamięci od 1,2V do 2,1V. Sam OC dzięki implantacji technologii 3D Power jest bardzo prosty. Podczas testu i7 3770K na chłodzeniu powietrznym Arctic Cooling Freezer 13 osiągnął przy napięciu 1,18V stabilne 4,5GHz, a temperatura w stresie nie przekroczyła 70stopni. Bardzo możliwe, że możliwości OC płyty i procesora ograniczyły pamięci.

przyciski OC

Podsumowanie

Gigabyte GA-Z77X-UDH jest płytą kierowaną dla wymagających użytkowników oraz entuzjastów podkręcania. OC płyty jest bardzo prosty, a mocna sekcja zasilania gwarantuje dobre wyniki nawet bez ekstremalnego chłodzenia CPU. Na ustawieniach domyślnych płyta nie wykracza przed szereg i oferuje średnią wydajność na poziomie konstrukcji o podobnych parametrach i w podobnej cenie. Dużym plusem testowanej płyty jest dołączona w zestawie karta Wi-Fi oraz porty USB 3.0 na dołączonym panelu z możliwością instalacji na froncie obudowy.

blog comments powered by Disqus