PODPOWIEDZI:

MIO Spirit 485

MIO Spirit 485 to jeden z tańszych modeli całej rodziny nawigacji oznaczonych mianem "Spirit". Wersja 485 oferuje nam mapę Polski oraz podstawową funkcjonalność. Zapraszam do recenzji tej bardzo eleganckiej nawigacji.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Prosta intuicyjna obsługa
  • Bezpłatna dwuletnia aktualizacja (średnio raz na kwartał)
  • Asystent pasa ruchu ułatwiający wybór drogi na trudniejszych skrzyżowaniach
  • Klawiatura QuickSpell zapobiegająca błędnemu wpisaniu nazwy miejsca docelowego
  • Dobra widoczność map nawet w słoneczne dni
  • Mocny procesor Samsung 6443 o taktowaniu 400MHz
WADY
  • Brak przydatnego przycisku „Menu” na obudowie nawigacji
  • Reakcja dotyku wymaga użycia troszkę większej siły
  • Tylko 2GB wbudowanej pamięci

Wyposażenie i akcesoria

wygląd ogólny

Mio 485 nie jest bogato wyposażonym produktem. To, co możemy znaleźć w pudełku, to zaledwie podstawowe elementy wyposażenia każdej nawigacji czyli: Uchwyt montażowy Ładowarka samochodowa Instrukcja obsługi + sterowniki Niestety, ale w zestawie zabrakło kabla USB pozwalającego na podłączenie nawigacji do komputera, chociażby celem aktualizacji map. Takie niedopatrzenie ze strony producenta moim podnosi (niewiele, ale zawsze) koszty eksploatacji urządzenia.

akcesoria

Wygląd i wykonanie

Nawigacja MIO Spirit 485 została wykonana bardzo dobrze. Całość jest stylowa i nie ma tu niedopracowanych elementów. Plastiki użyte do produkcji nawigacji są dobrej jakości – z przodu fortepianowa czerń, a z tyłu grafitowy mat. Na obudowie nawigacji nie ma prawie żadnych przycisków. Jedyny fizyczny klawisz to włącznik/wyłącznik nawigacji wraz z resetem urządzenia w jednym. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale wymaga przezwyciężenia pewnych przyzwyczajeń (tak, aby przez przypadek za każdym razem nie resetować urządzenia tylko je wyłączać).

guziki

Tył nawigacji zarezerwowany jest dla niewielkiego głośnika o wystarczającej mocy.

tył

Od spodu urządzenia znalazł się port mini USB oraz slot na kartę pamięci microSD.

porty

Ładowarka samochodowa jest równie dopracowana, co sama nawigacja. O pracy urządzenia informuje nas niewielka zielona dioda. Kabel ładowarki jest odpowiedniej długości. Wystarczy do podpięcia nawigacji, a jednocześnie nie jest za długi (nie przeszkadza w prowadzeniu samochodu).

Funkcje i wygoda użytkowania

MIO 485 posiada bardzo czytelne i intuicyjne menu. Całość to doskonale znane „kafelki”. Duże ikony oznaczają najważniejsze funkcje: „Znajdź” oraz „Mapa”. Poniżej mamy dostęp do ulubionych miejsc docelowych, ustawień urządzenia oraz szybkiego wyszukiwania celów podróży znajdujących się w naszym pobliżu.

menu główne

Oczywiście najczęściej używaną funkcją jest wyszukiwanie nowych miejsc docelowych. W MIO Spirit 485 ułatwić tą czynność ma nam klawiatura QuickSpell. Nie jest to nic innego, jak funkcja wyłączająca niektóre klawisze – te, które mogą prowadzić do błędnego wpisania nazw miejsc docelowych. Dodatkowo od wpisania już pierwszej litery możemy od razu przejść do listy dostępnych miejsc i miejscowości spełniających kryterium wyszukiwania.

klawiatura

Adres docelowy możemy znaleźć na kilka różnych sposobów: według słów kluczowych, nazwy (adresów), nazwy miasta (dla miejscowości, które nie posiadają nazw ulic), POI, kodu pocztowego (mało użyteczne) oraz punktu z mapy (czyli współrzędnych).

do celu

Nawigować będziemy po 4,3” ekranie TFT LCD o rozdzielczości 480x272 pikseli. Nie jest to dużo, ale moim zdaniem taka rozdzielczość jest wystarczająca (w końcu nie po to kupuje się nawigację, aby oglądać na niej filmy w rozdzielczości FullHD) dla większości użytkowników. Sam ekran jest matowy i nawet w słoneczne dni odczytanie wyświetlanych informacji nie jest problemem.

przód

Produkt MIO w trasie sprawdza się bardzo dobrze. Spirit 485 wyposażony jest tylko w mapę Polski i podczas zakupu należy brać to pod uwagę. Tutaj jednak warto zaznaczyć, iż MIO oferuje nam możliwość wypożyczenia map na wybrany przez nas okres (3, 7 lub 30 dni) każdego państwa europejskiego oraz USA, Kanady i Australii.

Pokrycie dróg w naszym kraju jest bardzo dobre i tylko najnowsze zmiany w organizacji ruchu mogą zaskoczyć testowanego Spirita. Asystent pasa ruchu zdecydowanie ułatwia wybór właściwej drogi podczas jazdy. Niestety, ale podobnie jak w przypadku droższego brata Spirit 687, brak tu budynków 3D oraz wyraźnego ich oznaczenia.

Podczas testów moją uwagę zwróciła również płynność działania nawigacji. W MIO Spirit 485 zastosowano dokładnie taki sam procesor (Samsung 6443 o taktowaniu 400MHz), co w droższej wersji Spirita 687. Nie zmieniła się również ilość pamięci RAM (128MB). Nawigacja działa bardzo płynnie i nie ma problemu z jej zacinaniem. Nadal jednak działanie dotyku wymaga użycia nieco większej siły.

Lokalizacja satelitów jest dosyć szybka i nawet w pochmurne dni MIO potrafi się bez większych problemów odnaleźć.

Podsumowanie

pudełko

MIO 485 jest moim zdaniem bardziej wart uwagi od zdecydowanie droższej wersji Spirit 687. Mapa Polski wystarczy większości użytkowników, sama nawigacja technicznie różni się nie wiele, natomiast działa płynniej dzięki czemu obsługa jest przyjemniejsza. Dla osób chcących wyjechać za granicę MIO pozostawiło możliwość wypożyczenia map na okres do 30dni.

blog comments powered by Disqus