PODPOWIEDZI:

ZOTAC GTX 680

Nvidia GTX680 jest obecnie jedną z najwydajniejszych jednoprocesorowych kart graficznych, dostępnych na naszym rynku. Do naszej redakcji, do testów, trafiła referencyjna konstrukcja produkcji Zotac`a. W naszym teście przyjrzeliśmy się zarówno samej konstrukcji karty, jak i oczywiście jej wydajności w najbardziej wymagających na dzień dzisiejszy grach – zapraszam do naszego testu.

ZOTAC GeForce GTX 680 AMP! Edition

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobre wykonanie karty
  • Wysoka wydajność
  • Wymagany zasilacz tylko 550W
  • Trzy gry w zestawie
  • Możliwość połączenia karty w trzykanałowe SLI
  • Wtyczki zasilające podłączane z boku karty
WADY
  • Wysokie temperatury pracy karty
  • Cena

Specyfikacja techniczna

pudelko

Testowana konstrukcja Zotac`a jest produktem referencyjnym. W karcie nie zmieniono parametrów technicznych, ani konstrukcji chłodzenia. GTX680 charakteryzuje się następującymi parametrami technicznymi:

specyfikacja

gpuz

GTX680 jest dość długą kartą graficzną. Długość PCB karty to 25,5cm, a razem ze śledziem 27cm. Na uwagę zasługuje fakt, iż długość karty nie powiększymy dodatkowo wtyczkami zasilającymi, ponieważ te umieszczone są z boku i nie mają wpływu na jej długość. Karta wraz z chłodzeniem zajmuje dwa sloty na płycie głównej.

karta front

Wyjścia w jakie wyposażył producent swoją kartę to: 2xDVI, 1x HDMI (pełnowymiarowe) oraz 1xDisplayPort. Posiadacze starszych monitorów również nie będą mieli problemu z podłączeniem karty do monitora, gdyż producent w zestawie dołącza przejściówkę DVI-VGA. A jak już jesteśmy przy akcesoriach to…

porty

O akcesoriach słów kilka

Zotac dba o swoich klientów. Karta w pudełku zawiera wspomnianą wcześniej przejściówkę DVI-VGA. W zestawie znalazły się również dwa kable - przejściówki z MOLEX na 6pinowe PCIe. W standardzie z tą referencyjną konstrukcją dostajemy również od Zotac`a trzy gry:

  • Assassin`s Creed

  • Assassin`s Creed 2

  • Assassin`s Creed Revelations

Standardem są oczywiście dwie instrukcje: obsługi oraz instalacji karty graficznej, oraz płyta ze sterownikami.

akcesoria

książeczki

Wygląd i wykonanie

profil

Karta graficzna GTX680 konstrukcji Zotac`a sprawia wrażenie bardzo solidnej konstrukcji. Mimo sporych rozmiarów karty, całość jest szczelnie zabudowana. Obudowa wykonana jest w całości z tworzywa dobrej jakości. Wszystko jest bardzo dobrze spasowane. Konstrukcja nie trzeszczy, nie ma żadnych niedociągnięć w jej wykonaniu. Przez niewielkie szczeliny można zerknąć do wnętrza obudowy chłodzenia, aby jedynie zobaczyć wypełniające konstrukcje radiatory. Całość schładza niewielkich rozmiarów wentylator, umieszczony na końcu karty graficznej.

wentyl

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie wtyczek zasilających kartę PCIe z boku, a nie z tyłu. Przy większych rozmiarach pozwala to na zaoszczędzenie dodatkowych około 2,5cm na wtyczki i kable, co u niektórych użytkowników może zaważyć o decyzji kupna tej karty.

zasilanie

Bok karty zdobi duży zielony napis: GEFORCE GTX.

PCB karty jest czarne. Całość doskonale kontrastuje z czarną obudową i naklejonymi na niej pomarańczowymi naklejkami charakterystycznymi dla Zotac`a.

tył

Wydajność

Karta graficzna była testowana na platformie testowej opartej o najnowszy układ Intela Ivy Bridge i5 3570K. Procedura testowa składała się z testów syntetycznych 3DMark Vantage, Mafia II oraz Resident Evil 5, jak również z testów z gier: Battlefield 3, Crysis 2.

platforma

Zotac GTX680 jest obecnie najwydajniejszą z testowanych przez naszą redakcję kart graficznych. Różnicę w wydajności nad testowanymi do tej pory konstrukcjami widać wyraźnie i co ważniejsze, odczuwalne jest to w trakcie eksploatacji karty (oczywiście głównie w grach).

Najwyraźniej różnicę wydajności widać w teście syntetycznym 3DMark Vantage (GPU Score). W starciu z GTX570AMP! GTX680 prowadzi o blisko 10000 punktów. Faktem jest, że duża różnica punktowa po części jest wynikiem również wysokich wyników punktowych obydwu kart.

3dmark

Widać to najlepiej w testach przeprowadzonych w grach oraz testach syntetycznych gier, gdzie wyniki kart nie uzyskują tak kosmicznych cyfr. W jednej z obecnie najpopularniejszych gier, czyli Battlefield 3, obydwie karty uzyskały bardzo dobry rezultat:

bettlefield

Warto dodać, że gry testowane były w rozdzielczości FullHD z maksymalną szczegółowością grafiki. To, że wygra GTX680 wiadome było od początku, jednak uzyskane różnice były i tak zaskakujące.

Podobne wyniki uzyskał GTX680 również w grze Crysis 2. Tu jednak, karta starła się z produktem konkurencji AMD Radeon 7850:

crysis2

O wiele mniejsze różnice w wydajności kart widoczne były w testach syntetycznych gier: Resident Evil 5

resident

Mafia II

mafia2

Wysoka wydajność karty nie była zaskoczeniem, natomiast wysokie temperatury pracy karty podczas testów tak. Przypomnę, że karta Zotac GTX680 została wykonana już w bardzo zaawansowanym procesie technologicznym 28nm. Kepler, przynajmniej w teorii, powinien być chłodniejszy od wykonanego w starszym procesie technologicznym GTX570 AMP! (40nm Fermi). Nic z tego. Temperatura w spoczynku wyniosła aż 53stopnie (GTX570AMP w ramach przypomnienia zeszła do 36stopni). Po podgrzaniu GTX680 przekroczyła 80stopni:

temperatury

Podsumowanie

GTX680 jest najwydajniejszą konstrukcją, jaką było nam dane do tej pory testować. Wykonanie konstrukcji Zotac`a stoi na bardzo wysokim poziomie. Karta zaskoczyła mnie kulturą pracy (jak na konstrukcję z referencyjnym chłodzeniem karta była cicha), ale i wysokimi temperaturami pracy (nie tego oczekiwałem po wykonanym w 28nm procesie technologicznym Keplerze). Karta nie jest bardzo prądożerną konstrukcją - do jej zasilenia wystarczy 550W zasilacz dobrej klasy. Zotac do swojej karty dodaje dodatkowo trzy gry, co może być dla niektórych osób dużym plusem i może zaważyć przy wyborze GTX680 referencyjnej konstrukcji.

blog comments powered by Disqus