PODPOWIEDZI:

Zalman Optima CNPS 10X - recenzja chłodzenia procesora

Podstawą do cichej i wydajnej pracy procesora jest dobry cooler. Bez odpowiedniego chłodzenia nie ma też mowy nie tylko o dobrym, ale o jakimkolwiek podkręcaniu (OC) CPU. Zalman jest doskonale znanym na naszym rynku producentem chłodzeń procesorów. Prezentowane dzisiaj chłodzenie Zalman Optima CNPS 10X to aktywny model wyposażony fabrycznie w jeden 120mm wentylator.

Zalman ZM-NC11

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania
  • Pewne mocowanie
  • Możliwość instalacji drugiego wentylatora
  • Bezpośredni styk rurek cieplnych z IHS procesora
  • Dobra wydajność
  • Niska cena
WADY
  • Konieczność deinstalacji fabrycznego backplate z płyt dla procesorów AMD
  • Profilowany wentylator nie przekłada się na większą ciszę pracy urządzenia
  • Średnia wydajność

pudełko

Wyposażenie i akcesoria

Zalman Optima CNPS 10X dociera do nas w gustownym, czarnym pudełku, w którego wnętrzu znajdziemy komplet akcesoriów pozwalających na instalację chłodzenia zarówno na płytach głównych z podstawką dla procesorów AMD jak i Intela:

  • Uniwersalny backplate (dla AMD jak i Intela)
  • Plastikowy dystans chroniący płytę główną z tyłu
  • Mocowania dla socketów AMD oraz Intela
  • Śrubki montażowe
  • Pasta termoprzewodząca ZM-STG2M Zalmana
  • Dodatkowy komplet uchwytów montażowych dla drugiego (opcjonalnego) wentylatora 120mm
  • Instrukcja obsługi

    akcesoria

Chłodzenie Zalmana jest w pełni kompatybilne z podstawkami AMD

AM2

AM2+

AM3

AM3+

FM1

Oraz z socketami dla procesorów Intela:

LGA775

LGA1155

LGA1156

LGA1366

Wykończenie oraz wykonanie wszystkich akcesoriów jest bez zarzutu. Ich dopasowanie również nie pozostawia wiele do życzenia. Szkoda, że producent zrezygnował z możliwości użycia oryginalnych mocowań procesorów AMD, tym bardziej, że te w większości płyt głównych posiadają metalowy backplate. Nie jest to dużym minusem, gdyż mocowanie Zalmana zapewnia cztery pewne punkty podparcia, ale przy chłodzeniu tak lekkim jak Zalman Optima (630 gram) nie jest to wymagane dla prawidłowego trzymania chłodzenia.

backplate

W przypadku podstawek Intela backplate Zalmana został wyposażony w szereg otworów, tak, aby dostosować jeden element do instalacji na różnych socketach (Intel zastosował różne rozstawy otworów montażowych niemalże dla każdego z socketów).

Wygląd, wykonanie oraz parametry techniczne

Chłodzenie Zalmana wygląda i jest wykonane bardzo dobrze. Całość konstrukcji ułożona jest prostopadle do płyty głównej. Wymiary chłodzenia to: 132x85x152mm, a jego waga to zaledwie 630 gram. Takie wymiary pozwolą na instalacje tego chłodzenia niemalże w każdej obudowie w tym typu midiTower.

w obudowie

mcowanie

Podstawę chłodzenia stanowią cztery rurki cieplne z bezpośrednim stykiem z IHS`em procesora – D.T.H (Direct Touch Heatpipe technology). Taka konstrukcja wymaga zastosowania past termoprzewodzących o większej gęstości, tak, aby dobrze wypełnić nierówności i zwiększyć powierzchnię styku procesora z chłodzeniem, a tym samym ułatwić odprowadzanie ciepła.

dth

Aluminiowe żeberka są prostej konstrukcji. Pozwalają na swobodny obieg powietrza w niemalże każdym kierunku.

front1

góra

bok

Dołączony wentylator to standardowej, 120mm, wielkości konstrukcja zakończona 4pinowym podpięciem pozwalającym na automatyczną kontrolę obrotów wentylatora. Dodatkowo, dla zoptymalizowania przepływu powietrza oraz poprawy komfortu pracy, producent wyposażył łopatki w dodatkowe wypusty (Shark’s Fin Blade) przypominające kształtem płetwę rekina. W praktyce system ten się jednak w moim odczuciu nie sprawdził, ale o tym później. Maksymalna prędkość obrotowa wentylatora to 1700 obrotów/minutę.

wentylator

Teoretyczna głośność pracy wentylatora to 28dBA (+/- 10%). Wyprofilowany kształt łopatek wentylatora nie wpłynął jakoś szczególnie na głośność pracy urządzenia i cooler Zalmana nie należy do najcichszych, ale nie jest też głośny.

Dużym plusem chłodzenia Zalman Optima CNPS 10X jest możliwość nie tylko wymiany fabrycznego wentylatora na inny, ale także dodania drugiego, który zwiększy efektywność pracy schładzacza.

Testy

Zestaw testowy:

zestaw1

zestaw2

Pomiary temperatur pracy procesora pod obciążeniem zostały dokonane po 1,5h obciążeniu go programem super PI oraz Orthos. Temperatury minimalne są wynikiem bezczynności komputera po godzinie od włączenia systemu. Do pomiaru temperatur wykorzystany został program Core Temp 1.0 RC3 – 64bit, a do kontroli pomiarów Everest Ultiamte oraz Aida 64.

Użyta pasta termoprzewodząca to Arctic Cooling MX-3. Pasta dołączona przez producenta nie została użyta do testów właściwych z uwagi na późniejszy brak możliwości porównania wcześniejszych wyników testów innych chłodzeń do testowanego coolera Zalmana.

wykres

Omówienie wyników oraz podsumowanie

Chłodzenie Zalman Optima CNPS 10X rywalizowało głównie z chłodzeniem AC Freezer 13, które jest dostępne w podobnej cenie, co bohater dzisiejszego testu. Na wykresie przedstawiającym porównanie temperatur, widzimy również rezultaty, jakie uzyskało chłodzenie boxowe AMD oraz alternatywny cooler SilentiumPC HE912 LT.

W całej testowanej stawce Zalman uzyskał najniższą temperaturę w spoczynku – zaledwie 18 stopni i był chłodniejszy aż o 15 stopni od chłodzenia fabrycznego AMD, ale tylko o 4 stopnie od AC Freezer 13. Prawdopodobnie tak dobry wynik Optima zawdzięcza technologii DTH, którą nie dysponował Freezer13. Bezpośredni styk rurek cieplnych z procesorem posiadał również cooler SilentiumPC, ale ten został wyposażony w dwie sztuki rurek cieplnych, a Zalman posiada ich aż 4.

Temperatury w stresie okazały się dość wysokie. Zalman Optima dobił do 48 stopni i był zaledwie 1 stopień chłodniejszy od SilentiumPC, który to jest połowę od niego tańszy. Najlepszy rezultat uzyskało chłodzenie Arctic Cooling Freezer 13 – 40stopni.

Przy takich wynikach, cooler Zalmana był trochę cichszy od chłodzenia AC Freezer13. Prawdopodobnie wynik Optimy CNPS 10X można by poprawić instalując dodatkowy opcjonalny wentylator 120mm z drugiej strony chłodzenia, jednak oceniany był produkt „out of box”, czyli dostarczony prosto z pudełka przez producenta.

na płycie2

Za cenę około 120zł dostajemy bardzo uniwersalne chłodzenie, które zmieści się niemal do każdej obudowy. Sam cooler jest stosunkowo lekki, a jego montaż nie będzie problemem dla zaawansowanych użytkowników, tym mniej doświadczonym może zająć nieco więcej czasu. DTH sprawdza się znakomicie. Zanotowane temperatury w spoczynku były najniższe spośród całej testowanej stawki. Temperatury w stresie już tak nie zachwycały, ale sytuację można poprawić dodatkowym wentylatorem z drugiej strony żeberek radiatora. Kultura pracy produktu Zalmana nie jest zła. Chłodzenie jest dość ciche, ale moje oczekiwania po profilowanych łopatkach wentylatora były jednak nieco większe.

blog comments powered by Disqus
Zalman Optima CNPS 10X - recenzja chłodzenia procesora