PODPOWIEDZI:

Zalman Z9 U3 [recenzja]

Zalman Z9 U3 jest obudową, która zastąpiła swojego starszego brata Z9 Plus. Gdy zadebiutowała na rynku kosztowała około 245zł – obecnie jej cena waha się w granicach 230~250zł. Jakie nowości przyniosła nowa konstrukcja U3? Zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Zalman ZM-NC11

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania z dbałością o szczegóły
  • Kontroler obrotów wentylatorów, wraz z wyświetlaczem temperatury panującej w obudowie
  • Każdy wentylator posiada filtr przeciwkurzowy
  • Możliwość instalacji dysku SSD na tylnej ściance obudowy za płytą główną
  • Możliwość instalacji kart graficznych o długości do 290mm
  • Antywibracyjny system montażu dysków twardych
  • Wygląd
  • Cena
WADY
  • Brak

ogólny

Akcesoria i parametry techniczne

Poza samą obudową w zestawie znalazł się komplet niezbędnych do montażu podzespołów śrubek, dwa śledzie PCI, 5 opasek zaciskowych do uporządkowania kabli w obudowie, instrukcja obsługi oraz przedłużka 8PIN 12V do zasilania procesora. Całość zamknięta w niewielkim etui.

Specyfikacja techniczna:

parametry

Wygląd i wykonanie

Obudowa Zalman Z9 U3, podobnie jak jej poprzednik, wykonana jest w całości ze stali oraz plastiku. Jej wymiary to 207x464x504mm – czyli dokładnie tyle samo, co Zalman Z9 Plus. Zmianie nie uległa również waga samej obudowy – 7,2kg. Obudowa jest bardzo stylowa. Całość jest czarna, matowa poza jednym elementem na górze obudowy (panel przedni wraz z włącznikiem jest błyszczący i łatwo się brudzi). Również wnętrze obudowy jest czarne. Jedynymi elementami kontrastującymi są: biały 120mm wentylator z tyłu obudowy oraz po instalacji napędu optycznego srebrne śrubki montażowe.

wnętrze

Całość została wykonana z wielką dbałością o szczegóły. Ścianki są dopasowane idealnie do obudowy. Patrząc od frontu obudowy prawa ścianka to typowy monolit, bez żadnych ozdobników, natomiast lewa zajęta jest w większości przez okno z plexy, pozwalające zajrzeć nam do wnętrza obudowy bez konieczności jej rozkręcania.

bok1

Producent fabrycznie wyposażył Zalman Z9 U3 w trzy wentylatory: jeden na froncie – podświetlany niebieskimi diodami, jeden na górze obudowy – również podświetlany na niebiesko oraz jeden z tyłu – biały, nie podświetlany. Wszystkie zainstalowane fabrycznie wentylatory są 120mm.

tył

Dla lepszego obiegu powietrza w obudowie praktycznie większość frontu pokryta jest siatką typu mesh z dodatkowym filtrem przeciwkurczowym po wewnętrznej stronie obudowy.

front

Ważnym elementem obudowy jest panel przedni. Znajdziemy tam dwa porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe, kontroler obrotów wentylatorów, nad którym znajduje się niewielki wyświetlacz LCD informujący nas o temperaturze panującej we wnętrzu obudowy. Na panelu przednim znalazła się również dioda sygnalizująca pracę dysku twardego oraz poniżej przycisk reset. Włącznik został umieszczony na samym skraju obudowy u góry.

Platforma testowa

Obudowa Zalman Z9 U3 testowana była na następującej platformie sprzętowej:

zestaw1

zestaw2

Wrażenia z użytkowania

  • Temperatura podzespołów

Obudowa Zamlan Z9 U3 jest produktem niewielkim, ale dobrze wentylowanym. Już fabrycznie zainstalowane wentylatory wystarczą do schłodzenia nawet podkręconych komponentów. Temperatura pracy procesora podkręconego z 3.0GHz do 3,75GHz, w stresie na chłodzeniu powietrznym AC Freezer 13 nie przekraczała 40stopni (przy temperaturze otoczenia 25stopni).

Z uwagi na dość szczelny blok dysków twardych, temperatura testowego dysku WD Caviar Blue była wyższa o 3stopnie w porównaniu do obudowy SilentiumPC Gladius 800 Pure Black.

dyski

Karta graficzna radziła sobie tak samo dobrze, jak nawet w droższych obudowach i w stresie jej temperatura nie przekraczała 55stopni.

Temperatura we wnętrzu obudowy, zgodnie z tym co pokazywał fabryczny wyświetlacz, nie przekroczyła 30stopni.

  • Kultura pracy

Produkt Zalmana jest konstrukcją, jak na swoje wymiary dość ciężką i pozytywnie przekłada się to na kulturę pracy komputera. Dołączone wentylatory (mimo iż tylko 120mm) są ciche, nawet przy maksymalnej prędkości obrotowej wentylatorów.

Duże gumowe nóżki stabilnie utrzymują obudowę na podłodze i skutecznie eliminują wszelkie drgania.

System montażu dysków twardych wyposażony jest w antywibracyjne gumki. Takie rozwiązanie działa, jednak sprawdza się gorzej jak w SilentiumPC Regnum L50, czy Fractal Design Define R3.

Obudowa wyposażona została w zaawansowany system porządkowania kabli. W dolnej części obudowy nie ma jednolitej ścianki, dzięki czemu poprowadzenie najbardziej problematycznych kabli od panelu przedniego jest znacznie łatwiejsze, niżby to miało miejsce przy zastosowaniu pełnej ścianki i tylko przepustu.

Z boku znajdują się trzy dodatkowe przepusty na kable, nie wyposażone w ochronne kapturki.

Dużym plusem dla producenta jest dodatkowa możliwość instalacji dysku SSD z tyłu ścianki montażowej do płyty głównej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracimy wolnego konwertera 5,25”/2,5” i nie zakłócamy przepływu powietrza w obudowie.

ssd

Zalman Z9 U3 a Z9 Plus - różnice

Obudowy różnią się tylko kilkoma cechami. W porównaniu do poprzednika inaczej zaprojektowano boczną ściankę, odbierając możliwość instalowania tam dodatkowego wentylatora, a dając duże okno. W wyniku tego w Z9 U3 możemy zainstalować 5, a nie 6 wentylatorów jak w poprzedniku. Najważniejszą różnicą jest jednak zmiana dwóch portów na panelu przednim z USB 2.0 na USB 3.0. Przypomnijmy tylko, że Zalman Z9 Plus posiadał 4 porty USB 2.0 na panelu przednim, a nowsza wersja U3 posiada dwa porty USB 2.0 oraz dwa porty USB 3.0.

Większych różnic w tych dwóch obudowach nie ma.

Podsumowanie

Zalman Z9 U3 jest niewielką, ale bardzo dobrze wykonaną obudową. U3 jest przewiewna, zapewnia wygodę użytkowania komputera, a w dodatku cieszy oko ładnym wyglądem. Jak za obudowę w cenie do 250zł Zalman Z9 U3 otrzymuje naszą pełną rekomendację.

blog comments powered by Disqus