PODPOWIEDZI:

MSI Z87-GD65 Gaming recenzja płyty głównej dla procesorów Intel Haswell [TEST]

Wraz z premierą procesorów z rodziny Intel Haswell gigant uraczył użytkowników dodatkowym wydatkiem w postaci zmiany podstawki do swoich procesorów. Wybór szybko przestał być łatwy, bo rynek zalały konstrukcje i budżetowe, i kierowane do osób najbardziej wymagających. Jedną właśnie z takich konstrukcji jest testowany MSI Z87-GD65 Gaming.

MSI Z87-GD65 Gaming

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka jakość użytych komponentów do produkcji płyty
 • Narzędzia ułatwiające OC
 • Wsparcie dla pamięci taktowanych zegarem 3000MHz (po OC)
 • Rozbudowany UEFI BIOS
 • Karta sieciowa Killer E2205
 • Dobra karta dźwiękowa Realtek ALC1150
WADY

  Płyta główna MSI została wyposażona przez producenta w chipset Z87 – najwyższą konstrukcję dla nowej rodziny procesorów, ale to nie on stanowi o wyjątkowości konstrukcji Z87-GA65, a rozbudowany zestaw funkcji OC, jak i samo wykonanie płyty.

  MSI Z87-GD65 fot2

  Zacznijmy od początku – produkt MSI posiada mocną sekcję zasilania chłodzoną dwoma potężnymi radiatorami połączonymi jednym ciepłowodem.

  MSI Z87-GD65 fot3

  Chipset jest również chłodzony, jednak tutaj radiator ma charakter bardziej monolityczny z logiem gamingowej serii płyt głównych MSI.

  MSI Z87-GD65 fot5

  Konstrukcja z podstawką LGA1150 posiada cztery sloty na kości pamięci typu DDR3 z obsługą konstrukcji nawet przetaktowanych na 3000MHz.

  Płyta posiada również złącze mSATA tuż pod podstawką. Złącze to może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób, które chcą przyspieszyć swój zestaw dokupując dysk Flash na takie złącze.

  MSI Z87-GD65 fot8

  Gniazd PCI-E x1 są tu 4 sztuki.

  Złącze PCI-E x16 jest jedno, ale mamy dodatkowo dwa PCI-E x8, które to możemy wykorzystać do łączenia kart graficznych z CF albo SLI.

  Wyposażenie MSI Z87-GD65 Gaming w porty wejść/wyjść jest dobre, ale tylko dobre. Na plus należy zaliczyć obecność portu PS2 Combo, który umożliwi nam podpięcie myszki, bądź klawiatury jeszcze na stare złącze. Portów USB jest tutaj sześć, z czego 4 są już w standardzie 3.0, a dwa jeszcze w 2.0. Warto już na tym etapie nadmienić, że płyta wspiera technologię szybkiego ładowania urządzeń przez poty USB nawet, gdy komputer jest wyłączony.

  MSI Z87-GD65 fot7

  Ponadto producent wyposażył swoją płytą w trzy wyjścia video: pełnowymiarowy port HDMI, port DVI oraz D-SUB. Wyjścia audio również nikogo nie zawiodą. Zintegrowaną dźwiękówkę możemy podłączyć pod wyjścia 3,5mm miniJack, wyjście COAXIAL lub optyczne. Również na tylnym panelu znalazł się niewielki przełącznik odpowiedzialny za czyszczenie pamięci BIOS – który przywróci domyślne ustawienia.

  Cechą, która najmocniej wyróżnia Z87-GD65 na tle konkurencji jest szerokie wsparcie dla OC. Na płycie znalazły się przyciski POWER oraz RESET, przycisk pozwalający na przełączenie się pomiędzy dwoma BIOSami, a także przywracający ich ustawienia domyślne. Prawdziwą gratką są jednak przyciski OC oraz jego dwustopniowy switch, oraz punkty pomiarowe napięć (V-Check Points).

  MSI Z87-GD65 fot6

  MSI Z87-GD65 fot4

  UEFI BIOS MSI jest dość czytelny, choć mogło by być lepiej. Całość została przez producenta podzielona na 6 kategorii (Settings – ustawienia ogólne, OC, M-Flash – aktualizacja BIOS, OC Profile, Hardware Monitor oraz MOARD Explorer) oraz dwie sekcje informacyjne na górze ekranu.

  MSI Z87-GD65 bios fot

  MSI Z87-GD65bios fot2

  MSI Z87-GD65 bios fot 3

  MSI Z87-GD65 bios fot4

  MSI Z87-GD65 bios fot 5

  Płyta umożliwia zmianę parametrów wszystkich najważniejszych podzespołów, w tym szeroki zakres OC. Niestety ale mimo, iż dysponowaliśmy procesorem i7 4770K BIOS nie pozwalał na ręczną zmianę mnożnika. Problem ten prawdopodobnie powoduje sam procesor – na innych płytach problem występuje dokładnie ten sam.

  Testy jakie przeprowadziliśmy miały na celu sprawdzenie przede wszystkim wydajności całej platformy, po OC CPU do poziomu 4.2GHz z napięciem 1,216V. Taki OC możliwy był dzięki funkcji OC GENIE 4, który podnosił mnożnik do wartości 42 (z 35) bez najmniejszych problemów.

  MSI Z87-GD65 cpu

  MSI Z87-GD65 cpuz mobo

  Platfroma testowa

  Procesor

  Intel Core i7 4770K @4.2GHz

  Chłodzenie procesora

  Prolimatech Megahalems

  Pamięci

  Patriot DDR3 4GB (2x2GB) 1333MHz @1600MHz CL9

  Płyta główna

  MSI Z87-GD65 Gaming

  Karta graficzna

  MSI GTX 770 Twin Frozr OC

  Dysk twardy

  Hitahi 250GB HTS542525K9SA00

  Zasilacz

  Fractal Design Tesla 550W

  Obudowa

  Bitfenix Colossus

  System operacyjny

  Windows 7 Ultimate 64bit

  Metodyka testowa

  Pierwszy z testów jaki przeprowadziliśmy obejmował ocenę wydajności całej platformy programem PCMark8. Przeprowadzony test Creative obejmował ocenę wydajności platformy zarówno pod kątem biurowym, multimedialnym, jak i gier.

  Drugi z testów 3DMark ocenił nasz zestaw głównie pod kątem przydatności w grach. Pod uwagę braliśmy wynik końcowy całej platformy z testu Fire Strike.

  Parametry pracy płyty obserwowane były dzięki programowi HWMonitor.

  Wyniki testów

  • PCMark

  MSI Z87-GD65 pcmark 8

  • 3Dmark Fire Strike

  MSI Z87-GD65 3dmark fire strike

  MSI Z87-GD65 hwmonitor

  Podsumowanie i wnioski

  Testowana przez nas płyta MSI to produkt świetnie wykonany, dopracowany w każdym szczególe i przy tym nie drogi, biorąc pod uwagę jego możliwości. Jest to płyta, która świetnie nada się nawet do ekstremalnego OC. Niestety nie dane było nam sprawdzić maksymalnego potencjału OC jednostki z uwagi na feralny procesor, jednakowoż przeprowadzone testy pozwalają nie tylko nagrodzić produkt MSI Z87-GD65 pięcioma gwiazdkami, ale także przyznać mu nasze wyróżnienie.

  rekomendacja

  Sprzęt do testów dostarczyła firma:

  morele

  blog comments powered by Disqus
  MSI Z87-GD65 Gaming recenzja płyty głównej dla procesorów Intel Haswell [TEST]