PODPOWIEDZI:

Test Tuszy Asarto 300 - Idealne Zamienniki Dla Drukarki?

Tonery i kartridże to obecnie najczęściej kupowane materiały eksploatacyjne z zakresu domowego IT. Oryginalne tusze potrafią być bardzo drogie, zamienniki natomiast problematyczne. Czy Asarto sprosta oczekiwaniom klientów wraz z zestawem tuszy Asarto 300?

Asarto 300 BK XL

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobrze zabezpieczony produkt
  • Jakość i wydajność maksymalnie zbliżona do oryginału
  • Bezproblemowa instalacja w drukarce
  • Stosunek cena/wydajność
WADY
  • Niepewne wieczko kartonika zabezpieczającego produkt

Wstęp

Tonery i kartridże to obecnie najczęściej kupowane materiały eksploatacyjne z zakresu domowego IT. Każdy z nas codziennie drukuje dokumenty, notatki czy obrazki. Oryginalne tusze potrafią być bardzo drogie, zamienniki natomiast problematyczne. Czy Asarto, Laureat Firmowego odkrycia  roku 2013 sprosta oczekiwaniom klientów wraz ze swoją bogatą ofertą atrakcyjnych cenowo zamienników?Sprawdzimy to porównując zestaw zamienników Asarto 300XL w wersji kolorowej i czarnej oraz ich oryginalne odpowiedniki - HP 300XL. Testowany produkt przeznaczony jest do drukarek atramentowych.

Asarto 85A - Oryginał czy zamiennik?

Metodyka Testów

Do testów użyto drukarki atramentowej HP DeskJet D2560.

Podczas testów oceniano sposób zapakowania produktu oraz jego zawartość, jakość wydruku i najbardziej czasochłonną część testu - realną wydajność kartridży.
Do testu wydajnościowego i jakościowego użyliśmy zestaw pięciu standaryzowanych przez ISO stron, które zostały przygotowane tak, aby średnio każda z nich miała dokładnie 5% pokrycia każdego z kolorów systemu CMYK. Każda z nich zawierała różne elementy tekstowe i graficzne: wykresy, obrazki, czcionki i gradienty.


Test jakości - przeprowadzany był na podstawie zestawu pięciu opisanych powyżej stron wyciągniętych z połowy testu wydajności kartridża. Oceniano widoczność ruchu głowicy po kartce, odwzorowanie kolorów i ogólną jakość wydruku.


Test wydajności produktu - przeprowadzany na świeżo zainstalowanych kartridżach Asarto 300XL. Test obejmował wydruk pięciu standaryzowanych stron w zapętleniu do momentu wyczerpania się kartridża kolorowego i czarnego.


Warto zaznaczyć, że pokrycie 5% kartki jest zdecydowanie mniejsze niż realne drukowanie dokumentów i zdjęć w domu czy biurze. Logiczne jest więc, że testowany produkt będzie realnie nieco mniej wydajny, niż wyniki uzyskane w testach.


Kryterium wyniku wydajności było proste - kartki liczone są tak długo, jak niewidoczne jest smużenie kartridża, brak danego koloru lub blaknięcie wydruku.
Wszystkie wydruki były standardowymi wydrukami z programu do obsługi plików PDF bez włączonej funkcji oszczędzania i normalną jakością wydruku.

Zobacz Rewelacyjne Laptopy LENOVO

OPAKOWANIE I JEGO ZAWARTOŚĆ

Do testów przysłano jeden zestaw oryginalnych tuszy HP i aż trzy zestawy zamienników Asarto. Opakowania testowanych produktów są wręcz bliźniaczo podobne do oryginału - ta sama kolorystyka i design przy odrobinę mniejszych wymiarach. W środku pudełeczek Asarto znaleźć można kartridż opakowany w grubą folię zgrzewaną a także instrukcję użytkowania wraz z informacjami dotyczącymi gwarancji i recyklingu. Takiej ulotki nie znajdziemy natomiast przy oryginalnym tuszu HP. Sam pojemnik z tuszem zabezpieczony jest wręcz wzorowo. Poza zgrzewaną folią oraz folią zabezpieczającą piny i głowicę, każdy kartridż Asarto ma założony plastikowy klips, który chroni głowicę przed uszkodzeniem. Jedyny minus to kartonowe opakowanie, które lubi się samoczynnie otworzyć po paru naciskach w strategiczne miejsca. Nie jest to coś krytycznego, ale jeden z zamienników dotarł do mnie z otworzonym wieczkiem kartonika.

WYNIKI

Ocena jakości ujawniła sporą zaletę zamienników - wydruki Asarto są bardzo zbliżone jakościowo do wydruków HP. Zauważyć można nieco bardziej wyraźne ruchy głowicy przy nakładaniu tuszu w przypadku zamienników, ale poza tym na prawdę nie ma się do czego przyczepić. Niektóre wydruki są wręcz identyczne. 

 

Jakość wydruku wykresu kołowego tuszem Asarto

 

Jakość wydruku wykresu kołowego tuszem HP

 

Nie gorzej jest w przypadku testu wydajności - zamienniki Asarto wypełniły obietnice podane na opakowaniach i wydrukowały 450 stron kolorowych z 440 zapowiadanych i 610 czarnych z 600 zapowiadanych. Oryginały HP natomiast wypełniły swoje zadanie zbliżając się do liczb podanych przez producenta (425 kolorowych z 440 oraz aż 650 czarnych z 600). Na osłodę warto wspomnieć o kulturze pracy zamienników z drukarką. Produkty Asarto zostały wykryte bez problemu i rozpoznane jako oryginalny tusz HP. Za to ogromny plus, szczególnie, że zamienniki atramentowe w dzisiejszych czasach potrafią być bardzo kapryśne.

 

KOSZTY WYDRUKU


Jeżeli całość przedstawimy w formie kosztów, Asarto zdecydowanie obejmuje prowadzenie.  Przy faktycznej wydajności 440 kartek w zadruku 5% i uśrednionej cenie 61,67 zł za zamiennik kolorowy otrzymujemy cenę 14 groszy za wydruk. Przy oryginalnym tuszu kolorowym rysuję się to następująco: wydajność 425 stron przy zadruku 5% i uśrednionej cenie 101,50 uzyskujemy wynik 23 grosze za wydruk. Następnie czas na kartridże czarne. Uśredniona cena zamiennika Asarto w tym wypadku to 59,40, co przy wyniku 610 stron daje nam wynik 10 groszy za wydruk. Oryginał natomiast oscyluje wokół ceny 95,20 co przy sukcesywnym zadruku 650 stron daje nam wynik 15 groszy za wydruk. Sumując, za zestaw kartridży Asarto zapłacicie około 121 zł a każdy równomierny wydruk przy pokryciu 5% każdego koloru będzie wasz kosztował 24 grosze. Przy Oryginalnych tuszach HP cena wzrasta do 196,70 złotych i koszcie 38 groszy za wydruk.

PODSUMOWANIE

Streszczając to wszystko, mimo pewnych minusów zamienników produkt Asarto jest zdecydowanie warty zakupu. Dzięki dobremu zabezpieczeniu pojemnika z tuszem możecie być pewni, że kartridż nie uszkodzi się w transporcie. Delikatnie uchylające się pudełko da się przeboleć, więc całości wystawiam ocenę 4.5 gwiazdek. Dzięki Asarto będziecie mogli drukować taniej i więcej, bez problemów typowych zamienników z jakością maksymalnie zbliżoną do oryginału.

 

blog comments powered by Disqus
Test Tuszy Asarto 300 - Idealne Zamienniki Dla Drukarki?